שיא חדש בתקשורת אופטית: 402 טרה-ביט לשנייה - מהפכה בעולם האינטרנט

מעבדת הרשתות הפוטוניות ביפן השיגה מהירות שידור חסרת תקדים, תוך שימוש בטכנולוגיות הגברה מתקדמות ושישה סוגי מגברי סיבים אופטיים

בעקבות הצמיחה המהירה של שירותי האינטרנט והנתונים, יש צורך גובר ברוחב פס בתקשורת האופטית. אחת הטכנולוגיות המתפתחות שמאפשרות להתמודד עם הביקוש היא ריבוב חלוקת אורך גל רב-תחומי (WDM), המאפשרת להשתמש בחלונות ספקטרליים חדשים להגדלת רוחב הפס של סיבים אופטיים קיימים.

שימוש בטכנולוגיה זו בסיבים קיימים מציע יתרון משמעותי בכך שהוא מאריך את חיי המערכות הקיימות ומוסיף קיבולת שידור נוספת, ללא הצורך בהשקעה גדולה בפריסת סיבים חדשים.

בעבר, נעשו ניסיונות להעברת נתונים באמצעות מגברי סיבים שונים, כולל מגברי סיבים תוליום ומגברי אור סמי-מוליכים, שהשיגו קצב נתונים של 256 טרה-ביט לשנייה עם רוחב פס של כמעט 20 טרה-הרץ. בנוסף, השתמשו במגברי סיבים ביזמוטיים ומגברי רמאן מרוכזים שהגיעו לקצב נתונים של 119 טרה-ביט לשנייה עם רוחב פס מצטבר של 25 טרה-הרץ.

הטכנולוגיות החדשות צפויות לשפר ולהרחיב את התשתיות הקיימות ולספק מענה לביקוש הגובר לשירותי נתונים מתקדמים בעתיד הקרוב.

צוות מחקר בינלאומי בהובלת מעבדת הרשתות הפוטוניות של המכון הלאומי לטכנולוגיית המידע והתקשורת ביפן (NICT), בהובלת הנשיא ד"ר הידיוקי טוקודה, הצליח לקבוע שיא עולמי חדש בקצב העברת נתונים אופטיים.

הצוות השיג מהירות מדהימה של 402 טרה-ביט לשנייה באמצעות מערכת העברה אופטית ראשונה מסוגה המכסה את כל תחומי ההעברה של סיבים אופטיים מסחריים סטנדרטיים. הוא השיג את קצב העברת הנתונים האופטי עם רוחב פס מצטבר של 37.6 טרה-הרץ.

לצורך השגת השיא, המערכת השתמשה בטכנולוגיות הגברה מתקדמות, כולל שישה סוגים שונים של מגברי סיבים אופטיים והגברה רמאנית. בנוסף, נעשה שימוש בתחומי אורכי גל חדשים, שעדיין לא נעשה בהם שימוש במערכות הקיימות.

הטכנולוגיה החדשה צפויה לתרום משמעותית להרחבת קיבולת התקשורת של תשתיות האופטיקה ולספק מענה לצרכים הגדלים של שירותי הנתונים בעתיד. תוצאות הניסוי התקבלו והוצגו בכנס הבינלאומי ה-47 לתקשורת סיבים אופטיים (OFC 2024) על ידי החוקר בן פוטנאם במרכז הכנסים של סן דייגו, קליפורניה, ארה"ב.

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית