ארה”ב מבצעת ניסוי בשיגור טילים בליסטיים: Minuteman III לקראת עדכון עתידי

טיל Minuteman III הוא טיל בליסטי בין-יבשתי (ICBM) אמריקאי, שנמצא בשירות מאז שנות ה-70

ארה”ב מבצעת ניסוי בשיגור טילים בליסטיים: Minuteman III לקראת עדכון עתידי

U.S. Space Force photo by Senior Airman Ryan Quijas

צבא ארה"ב ביצע לאחרונה שני שיגורי ניסוי באותו שבוע של שני טילים בליסטיים בין-יבשתיים לא חמושים מסוג Minuteman III. ניסויים כאלה התרחשו למעלה מ-300 פעמים בעבר, וניסוי זה אינו תוצאה של אירועים עולמיים עדכניים. כך לפי פרסום רשמי של חיל האוויר ופיקוד החלל האמריקאי.

דפנס ניווז מדווח כי בשיגור של הטיל הוותיק השתתפו חיל האוויר ופיקוד החלל, והשיגור בוצע מבסיס החלל וונדנברג, קליפורניה. פיקוד זה אחראי לשיגור כלי נשק גרעיניים מהיבשה, מהאוויר ומהים, ממפציצים ומצוללות.

מפקד יחידת הניסויים, קולונל כריס קרוז, הסביר שהמערך הגרעיני של ארה"ב הוא אבן-יסוד בביטחון בעלות בריתה ושותפותיה של ארה"ב בכל העולם. מערכת הטילים הבין-יבשתיים הבליסטיים (ICBM) Minuteman III היא מבצעית משנות ה-70 וצפויה להמשיך להיות כזאת עוד כעשור.

טיל Minuteman III הוא טיל בליסטי בין-יבשתי (ICBM) אמריקאי, שנמצא בשירות מאז שנות ה-70. מדובר בטיל תלת-שלבי המונע בדלק מוצק, עם יכולת נשיאת ראשי נפץ גרעיניים. טיל זה, שהוא חלק מהמערך הגרעיני האסטרטגי של ארה"ב, תוכנן להיות בעל דיוק גבוה ויכולת לפגוע במטרות מרוחקות ביותר, עד לטווח של כ-13,000 קילומטרים. 

בקונגרס האמריקני נשמעים קולות הדורשים להחליף את טילי Minuteman בחימוש מודרני. אמנם חיל האוויר מתכוון להפעיל תוך זמן מה את המערך החדש של טילי SENTINEL. התכנית היא לקיים ניסוי של הטילים החדשים בחודש פברואר 2026. מערך טילי SENTINEL יחליף את טילי Minuteman, למרות שיש כוונה "להחזיק בחיים" את הטילים הישנים, ובקונגרס ממליצים שחיל האוויר ימשיך לסמוך על טילי Minuteman לפחות עד שנת 2036.

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית