ערעור נדחה: תושב הדרום ישלם כ-750,000 ש״ח מס בעקבות הסעת שוהים בלתי חוקיים

חקירה פלילית שהתנהלה נגד אבו קיעאן בשנת 2017 העלתה חשד לניהול והסעות של שוהים בלתי חוקיים. במהלך חיפוש בביתו נמצאו 960,000 ₪ במזומן

ערעור נדחה: תושב הדרום ישלם כ-750,000 ש״ח מס בעקבות הסעת שוהים בלתי חוקיים

Photo by Jonathan Cooper on Unsplash

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה את ערעורו של פאיק אבו קיעאן, תושב הדרום, שחויב בתשלום מס של כ-750,000 ₪ לאחר שהורשע בהפקת הכנסות מניהול עסק שלא דווח לרשויות המס. בין השאר, כלל העסק את הסעת שוהים בלתי חוקיים לשטחי מדינת ישראל. בנוסף, חויב אבו קיעאן בתשלום שכר טרחה בסך 70,000 ₪.

ההליך המשפטי נגע לשומות מס הכנסה ומע"מ שהוצאו לאבו קיעאן בעקבות פעילות עסקית לא מדווחת. השופטת יעל ייטב אישרה את השומות שהגישו מנהל מס ערך מוסף ופקיד השומה בבאר שבע, שיוצגו על ידי עו"ד איתן כהן מפרקליטות מחוז דרום. בנוסף, אושרה החלטת מנהל מס ערך מוסף להשית על אבו קיעאן קנס בגין אי ניהול ספרים.

חקירה פלילית שהתנהלה נגד אבו קיעאן בשנת 2017 העלתה חשד לניהול והסעות של שוהים בלתי חוקיים. במהלך חיפוש בביתו נמצאו 960,000 ₪ במזומן, שלטענתו התקבלו ממכירת עדר כבשים שלא דווח. בתום החקירה, הגישה פרקליטות מחוז דרום שני כתבי אישום נגדו. 

הראשון כלל אישומים לפי חוק הכניסה לישראל, בגינו הורשע אבו קיעאן בניהול והסעת שוהים בלתי חוקיים ונגזרו עליו 25 חודשי מאסר בפועל. כתב האישום השני כלל עבירות מס בגין אי-דיווח על הכנסות בין השנים 2007-2017, ובו הורשע ב-10 עבירות של מרמה והתחמקות ממס. בעקבות ערעור על חומרת העונש, נגזרו עליו 9 חודשי מאסר, חילוט בגובה 50,000 ₪ וקנס בסך 70,000 ₪.

בעקבות החקירה הפלילית, החליט מנהל מס ערך מוסף לרשום את אבו קיעאן כעוסק ולחייבו במס על פעילות עסקית שלא דווחה, כולל מכירת כבשים, הסעת שוהים בלתי חוקיים וסחר ברכבים. בנוסף, פסל מנהל מע"מ את ספריו והטיל עליו קנס בגין אי ניהול ספרים כחוק, וחיוב במס בסך 590,000 ₪ בגין הסעת שוהים בלתי חוקיים ו-115,000 ₪ בגין מכירת כבשים.

בערעור לבית המשפט המחוזי טען אבו קיעאן כי לא היו לו הכנסות חייבות במס וכי הכסף שנתפס היה מירושה. עם זאת, השופטת ייטב קבעה כי גרסתו לא הייתה אמינה ולא נתמכה בראיות אובייקטיביות. השופטת ציינה כי לא היה פגם בהחלטה לרשום אותו כעוסק ולהטיל עליו קנס. השומה נערכה בהתאם לממצאי החקירה הפלילית ונמצאה סבירה.

השופטת הוסיפה כי בהיעדר דיווח וניהול ספרים מצד אבו קיעאן, אין פסול בכך שמנהל מע"מ התבסס על הערכות משלו לצורך קביעת היקף הפעילות העסקית הלא מדווחת. עוד נקבע לראשונה באופן תקדימי, כי הכספים שנתפסו משקפים את הרווח מעסקו ולא את ההכנסות מהעסק, מה שמגלם מחזור שגובהו פי 6 מסכום הכספים שנתפסו.

בסיכום, בית המשפט קיבל את טענות המדינה, שהוצגו על ידי עו"ד איתן כהן, ודחה את ערעורו של אבו קיעאן, ואף הטיל עליו שכר טרחה בסך 70,000 ₪.

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית