דיווח: צרפת תספק מטוסי קרב מיראז’ 2000 לאוקראינה ותכשיר טייסים בקיץ הקרוב

צרפת בונה קואליציה עם מדינות נוספות לצורך אספקת מטוסי קרב לאוקראינה

דיווח: צרפת תספק מטוסי קרב מיראז’ 2000 לאוקראינה ותכשיר טייסים בקיץ הקרוב

By SRA GREG L. DAVIS, USAF - http://www.dodmedia.osd.mil/Assets/2000/DoD/DD-SD-00-02650.JPEG Modified image: adjusted shadows to make them more visible, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14641346

צרפת מתכננת לספק לאוקראינה מטוסי קרב מדגם מיראז' 2000 ולהתחיל בהכשרת טייסים אוקראינים כבר בקיץ הקרוב, כך הודיע נשיא צרפת, עמנואל מקרון, בסוף השבוע. 

צרפת בונה קואליציה עם מדינות נוספות לצורך אספקת מטוסי קרב לאוקראינה, בדומה לקבוצת המדינות שמתכננות לספק לקייב מטוסי קרב מדגם F-16. מקרון הכריז על כך בנורמנדי, באירועי ה-6 ביוני המציינים את הפלישה לאירופה במלחמת העולם השנייה, שם נפגש עם נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי.

על פי דיווח של דפנס ניוז, מדובר במטוסי מיראז' 2000 5S. חברת דאסו אוויאסיון ייצרה 600 מטוסי מיראז' 2000, חצי מהם סופקו למדינות כמו יוון, איחוד האמירויות וטייוואן. הדגם 5 משופר, וכולל מכ"ם משודרג, חימוש בטילי אוויר-אוויר MICA וטילי שיוט SCALP.

ממשלות הולנד ודנמרק הודיעו כי יספקו לאוקראינה מטוסי F-16, ולקואליציה זו יצטרפו גם נורווגיה ובלגיה. נכון להיום, בשבע מדינות באירופה מכשירים טייסים אוקראינים להטיס מטוסי F-16. בנוסף למטוסי מיראז', צרפת תספק לאוקראינה ציוד מלא לחטיבת לוחמים בת 4,500 חיילים.

מקרון הדגיש כי אספקת הנשק לאוקראינה אינה מהווה תרומה להסלמת המצב. "לאמן מישהו במערב אוקראינה, שם אוקראינה היא מדינה חופשית, אין פירושו תוקפנות נגד רוסיה," הוא אמר.

מנורמנדי נסע זלנסקי לפריז, שם נפגש עם שר הצבא הצרפתי ונציגי תאגידים ביטחוניים כגון MBDA, KNDS, דאסו ו-ARQUUS. במהלך הפגישה חתם זלנסקי על מסמכי בקשה לסוגים שונים של מערכות נשק עבור צבאו.

במקביל, ארצות הברית הודיעה על חבילת סיוע צבאי נוספת לאוקראינה בשווי של 225 מיליון דולר, שתכלול חימושים וסוגי נשק שונים הנדרשים לקייב נוכח המתקפה הרוסית.

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית