המרכז ללוחמת שטח ימית בצי האמריקאי: תהליך המודרניזציה והאתגרים של המאה ה-21

זהו המתקן המוביל של חיל הים לפתרונות חימוש, אנרגיה וסילוק תחמושת (EOD)

המרכז ללוחמת שטח ימית בצי האמריקאי: תהליך המודרניזציה והאתגרים של המאה ה-21

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Jeremy R. Boan

בכתבה שפורסמה בשבוע שעבר ב-Sea Power Magazine התקיים ראיון מרתק עם Ashley G. Johnson, המנהל הטכני של המרכז ללוחמת שטח ימית בפיקוד מערכות הים של הצי האמריקאי (Naval Surface Warfare Center Indian Head Division - NSWC IHD) או בקיצור IH. זהו המתקן המוביל של חיל הים לפתרונות חימוש, אנרגיה וסילוק תחמושת (EOD).

IH הוא ארגון הון-חוזר המפתח ומייצר אנרגיה ושירותים אחרים עבור חיל הים וחיל הנחתים. המרכז נמצא בעיצומו של תהליך שדרוג בהיקף של 1.9 מיליארד דולר במסגרת תוכנית המודרניזציה המקיפה של האנרגיה (Energetics Comprehensive Modernization Plan - ECMP), במטרה לשפר את יכולותיו ותשתיותיו כדי לעמוד בדרישות העתיד.

התפוקות של IH

IH מספק חומרים אנרגטיים בספקטרום מלא, מה שנקרא מהעריסה ועד הקבר: מחקר בסיסי, מחקר יישומי, הדגמות טכנולוגיות מתקדמות, ייצור, לוגיסטיקה, הנדסה ותמיכה בצי. זה כולל לא רק ראשי קרב, מנועים רקטיים ופצצות, אלא גם מרעומים וטיפול בציוד הקשור למערכות כמו אריזה, טיפול, משלוח והובלה.

המחירים של מיקוד המשאבים במלחמה העולמית בטרור

במהלך עשורים האחרונים, עיקר ההשקעה במלחמה העולמית בטרור (GWOT) התמקדה בזיהוי האויב באמצעות טכנולוגיות C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance). ההנחה הייתה שניתן להביס את האויב בקלות ברגע שמאתרים אותו. כתוצאה מכך, לא הושקעו משאבים בפיתוח חדשנות בתחמושת, בעוד היריבות כמו רוסיה, סין, איראן וצפון קוריאה המשיכו להשקיע בתחומים אלו, מה שגרם לארה"ב לאבד את היתרון היחסי שלה.

החשיבות של ייצור אנרגיה עצמאי
IH אינו רק מרכז מחקר, ניסויים והערכה (RDT&E) אלא גם מתקן ייצור גדול הפועל בתחום האנרגיה מאז 1890. לאחר ניצחונו של הצי האמריקאי בקרב מפרץ מנילה, זוהתה העובדה שהצי הספרדי השתמש באבק שריפה כאחת מנקודות התורפה. בעקבות זאת, הוקם IH כמפעל לייצור אבק שריפה, וכבר למעלה ממאה שנה הוא ממשיך להיות המקור לתחמושת ייחודית.

כיום המיקוד הוא במנועים רקטיים מוצקים (Solid Rocket Motors). בארה"ב נותרו שני יצרנים טקטיים בלבד: Aerojet Rocketdyne ו-Northrop Grumman. היכולת הגדולה ביותר לייצור מנועים רקטיים מרוכבים יצוקים נמצאת ב-IH, שהוא חלק מהבסיס התעשייתי בבעלות ממשלתית, ולא מתחרה עם ספקים מסחריים.

תוכנית המודרניזציה המקיפה של האנרגיה (ECMP)
ECMP כוללת שלושה חלקים עיקריים: שיקום ותחזוקה, מודרניזציה והגדלת הקיבולת, והכלאת מודל העסקים וההשקעות של IH. במסגרת התוכנית יש צורך בשיקום ותחזוקה של המתקן, בהגדלת הקיבולת כדי לענות על הביקושים, ובהכלאת מודל העסקים כדי להבטיח שמירה על יכולות המתקן.

שיפורים בתשתיות כוללים תיקון רציפי טעינה, שיפור כבישים ותשתיות אחרות. בתחום הייצור, מתבצעים שיפורים ספציפיים בתהליך של Casting and Curing של חומרי נפץ הודפים לרקטות ושל ראשי קרב. חלק משמעותי מהיכולת לייצר מנועים רקטיים הוא היכולת לערבב את חומרי הנפץ ההודפים המרוכבים, ולשם כך נדרשים מערבלים אנכיים מיוחדים.

תרומת IH לכלכלה המקומית
כיום מועסקים ב-IH כ-2,500 עובדים וכ-500 עובדי קבלן, ויש צורך להוסיף לפחות 500 עובדים נוספים לפעילות הייצור כדי לעמוד בביקושים. זוהי הזדמנות משמעותית לכלכלה המקומית, כאשר IH מהווה את המעסיק הגדול ביותר במחוז.

מקור המידע מבוסס על פרסומים בקבוצות ה-LinkedIn המנוהלות על ידי: Explosives / Blasting (Energetic Materials) OSH, ו-Fireworks and Pyrotechnics OSH.

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית