פרשנות | ניתוח מבצע החילוץ ההירואי במחנה הפליטים נוצ’ארת

ניתוח מפורט של המבצע המודיעיני והצבאי הדרמטי במחנה הפליטים נוצ’ארת, כולל שלבי התכנון, האיסוף המודיעיני והביצוע שהובילו להצלחה בשחרור החטופים, על אף הסיכונים הרבים והסביבה העוינת

פרשנות | ניתוח מבצע החילוץ ההירואי במחנה הפליטים נוצ’ארת

תמונה: דובר צה״ל

בבוקר יום שבת פשטו לוחמי שב"כ וימ"מ לתוך מחנה הפליטים נוצ'ארת, כשהם נכנסים למחנה באמצעות רכבים תמימים למראה. הלוחמים פשטו לשני יעדים, שתי דירות מסתור, בהן הוחזקו ארבעת החטופים, והחלו במבצע מתואם כך ששומרי החטופים החמושים לא יוכלו להגיב.

הלוחמים חיסלו את השומרים והחלו בנסיגה לאחור, כאשר המחנה התעורר למשמע קולות הירי, וכשמאות אנשי חמא"ס יצאו מבתיהם והחלו לירות על הרכבים. כוחות החילוץ גובו על ידי יחידות אוגדה 98, חי"ר, שריון, הנדסה, חיל האוויר וחיל הים, שהחלו בהרעשה ארטילרית כבדה לעבר המחנה ואפשרו ליחידות התגובה לחלץ את הלוחמים ואת ארבעת השבויים.

בכל רמה, זהו מבצע הירואי, שטמן בחובו סיכונים רבים – מבצע לאור יום, בלב ליבו של מחנה פליטים צפוף מאוד ועמוס במחבלים. זהו מבצע קומנדו, המבוסס על מודיעין אינטימי שתכנונו אורך ימים רבים. מבצע כזה מתחיל בטריגר, בפיסת מידע המצביעה על מיקום היעדים – החטופים, במקרה זה.

כשמגיעה פיסת מידע כזו, נבדקת אמינותה באמצעות איסוף מודיעין נוסף מאמצעי איסוף אחרים, כדי להצליב את המידע ולהגדיל את הסבירות שהמידע מהימן ורלוונטי. תהליך כזה לבדו יכול לקחת ימים עד כדי שבועות.

מידע כזה יכול להיאסף באמצעות תחקור שבויים שנתפסו, ממידע ממחשבים או מסמכים שנאספו כשלל בפעולות המבצעיות של צה"ל ברחבי הרצועה, מסוכנים שמופעלים בשטח על ידי קציני האיסוף של השב"כ ויחידה 504 של אמ"ן, ו/או באמצעות איסוף מידע מאמצעי תקשורת (המכונה סיגינט).

בין אם באמצעות האזנה לטלפונים ומכשירי קשר או על ידי איכונם והבנת דפוס השימוש בהם, למשל היכן הם נמצאים או עם מי הם מדברים. יחידה 8200 ויחידות אחרות של השב"כ מפעילות מגוון אמצעי סיגינט כאלה.

לאחר מכן, מתחיל תכנון המבצע. מתוכננות דרכי גישה ונסיגה, אופן הפריצה ליעד וכמובן מקרים ותגובות לכל אירוע מתפתח. תכנון המבצע מבוסס גם הוא על מודיעין, על הבנת תנאי השטח, הכבישים, הדירות בהן הוחזקו השבויים, ואף על מספר השומרים ומיקומם בדירות המסתור.

בהכנת המודיעין המבצעי משתתפות יחידות איסוף שונות, באגף המודיעין, בשב"כ ובמודיעין הימ"מ. מודיעין כזה נאסף בשלל האמצעים שפורטו למעלה, ואף באמצעות מודיעין חזותי מהאוויר, בין אם באמצעות רחפנים או כלי טיס בלתי מאויישים גדולים יותר. סביר להניח שלמבצע הזה קדם סיור בשטח על ידי יחידות מסתערבים כאלו או אחרות, אשר בחנו את כלל המידע בשטח, לאישור ההתכנות של דרכי הפעולה המבצעיות.

מרגע שתוכניות הפעולה של המבצע מוכנות ועד אישורן והיציאה למבצע, מוחזק היעד תחת איסוף מודיעיני רצוף, על מנת לבחון שלא חלו שינויים שעלולים לשבש את התוכנית המבצעית.

מבצע שחרור החטופים הוא מבצע מודיעיני וצבאי שתוכנן בקפידה, משך ימים רבים, והצביע שוב על היכולות המודיעיניות הטקטיות הטובות שיש בידי צה"ל וקהילת המודיעין. בכל מהלך המלחמה, בעזה ובלבנון, אנו רואים כי קיימות יכולות מצוינות ברמה הטקטית, כולל היכולות לאתר מטרות ולסגור במהירות וביעילות מעגלים מבצעיים ולסכל פעולות טרור.

ועדות החקירה שתפעלנה תוך כדי ואחרי המלחמה יידרשו לבחון את הפער העצום הזה, שבין המודיעין הטקטי המצויין לכישלון המודיעיני האופרטיבי של השביעי לאוקטובר. במבצע ההירואי, שעוד יילמד בצבאות רבים במסגרת שיעורי לוחמה אורבנית ומבצעי קומנדו, נהרג פקד ארנון זמורה, לוחם הימ"מ. יהי זכרו ברוך.

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית