שוחררו ארבעה חטופים מעזה במבצע של צה״ל ושב״כ

המבצע המיוחד לשחרור הארבעה תוכנן מזה זמן רב ואושר בסוף השבוע על ידי שר הביטחון גלנט וראש הממשלה נתניהו

שוחררו ארבעה חטופים מעזה במבצע של צה״ל ושב״כ

תמונה: צה״ל

במבצע צבאי נועז ותחת אש חילצו בשבת לוחמי צה"ל, שב"כ וימ"מ ארבעה חטופים שהוחזקו בשבי חמאס בתוך שני בתים סמוכים בשכונת נוצייראת שבמרכז רצועת עזה. 

בלחימה לשחרורם נפל פקד ארנון זמורה, מפקד ולוחם בימ"מ. הוא נפצע אנושות בקרב לשחרור החטופים ונפטר בבית החולים. הוחלט לקרוא על שמו את מבצע השחרור, "מבצע ארנון".  

החטופים ששוחררו הם: נועה ארגמני בת 25, אלמוג מאיר בן 21, אנדרי קוזלוב בן 27 ושלומי זיו בן 40. הארבעה הוטסו בשני מסוקים למרכז הרפואי ע"ש שיבא בתה"ש, נבדקו ונמצא שמצבם הרפואי טוב. הארבעה נחטפו על ידי חמאס כשהשתתפו במסיבת נובה ב-7 באוקטובר. עתה נמצאים בשבי חמאס 120 חטופות וחטופים.

הידיעה על שחרור הארבעה פשטה במהירות בכל הארץ, ונשמעו גילויי שמחה בקרב שכנים של החטופים ששבו הביתה, בחוף ים אשדוד, שם בישר המציל לקהל הרוחצים על דבר השחרור, וגם בכיכר באתונה, שם נאספו ישראלים שטסו למופע ביוון. 

נשיא ארה"ב ביידן בירך על המבצע, ומחר (יום ב') יגיע לארץ מזכיר המדינה אנתוני בלינקן לשיחות, שבמרכזן יעמוד המתווה המוצע לשחרור חטופים. השר בני גנץ דחה את מסיבת העיתונאים בה עמד כנראה להודיע על יציאה מהממשלה שלו ושל השר גדי אייזנקוט.   

המבצע המיוחד לשחרור הארבעה תוכנן מזה זמן רב ואושר בסוף השבוע על ידי שר הביטחון גלנט וראש הממשלה נתניהו. פיקדו על המבצע הרמטכ"ל הרצי הלוי וראש שב"כ רונן בר בחפ"ק שב"כ. כאשר היה בידי צה"ל ושב"כ מודיעין איכותי יצאו למבצע מאות לוחמים, אוגדה 98, חטיבת צנחנים, חטיבת שריון 7, טייסים ולוחמי בזרוע הים.

חשיבות רבה במבצע מסוג זה היה גורם ההפתעה, כך שהמחבלים סביב החטופים לא יבחינו בכוח המתקרב. בהמשך נורתה על הכוח  אש כבדה, ממנה נפגע קשות לוחם הימ"מ פקד זמורה שנפל בקרב. רכב של צה"ל ובו שלושה מהחטופים שהיה בדרכו החוצה מהזירה, נתקע, ונדרשה פעולת חילוץ מורכבת תחת אש מן הקרקע וחסימה באש מהאוויר.

אתמול בשעות הצהרים שוחחו נשיא המדינה וראש הממשלה עם נועה ארגמני. "אני מחבק אותך בשם כל עם ישראל", אמר לה הנשיא יצחק הרצוג, וראש הממשלה נתניהו אמר: "לרגע לא ויתרנו עלייך". דובר צה"ל תא"ל דני הגרי הוסיף ואמר אתמול: "לא נוותר על אף חטוף ונמשיך לעשות הכל כדי להחזיר את 120 החטופים".

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית