ראיון מיוחד: מאחורי הקלעים של מיזם רשימת הצעירים המבטיחים בעולם הביטחון הישראלי

איש העסקים רותם מי-טל, מנכ"ל חברת אסגארד מערכות, הבעלים של חברת רובל, מסביר בראיון מדוע בחר להרים מיזם המקדם צעירים בעולם היזמות הביטחונית בישראל

ראיון מיוחד: מאחורי הקלעים של מייזם רשימת הצעירים המבטיחים בעולם הביטחון הישראלי

תמונה באדיבות חברת אסגארד מערכות

ראיון מיוחד: מאחורי הקלעים של מייזם רשימת הצעירים המבטיחים בעולם הביטחון הישראלי

תמונה: אסגארד מערכות

ראיון מיוחד: מאחורי הקלעים של מייזם רשימת הצעירים המבטיחים בעולם הביטחון הישראלי

תמונה: אסגארד מערכות

בימים אלו עולה לאוויר מיזם 30-30, רשימת היזמים והיזמות הצעירים.ות עד גיל 30 בעולמות הביטחון, התעשיות הביטחוניות וביטחון המולדת.

במסגרת תחרות זה, פרי יוזמת אתר "ישראל דיפנס" וחברת רובל חדשנות, תתפרסם רשימה באתר "ישראל דיפנס" המורכבת משלושים צעירים וצעירות מישראל עד גיל 30 אשר הוכיחו מנהיגות, יוזמה, אחריות והובלה יוצאת-דופן בעולמות הביטחון, התעשיות הביטחוניות, הגנת המולדת, מערכת הביטחון והאקו-סיסטם של החדשנות ויזמות של סטרטאפים העוסקים בטכנולוגיה צבאית או דו-שימושית.

מערכת "ישראל דיפנס" ערכה ריאיון עם איש העסקים רותם מי-טל, מנכ"ל חברת אסגארד מערכות, הבעלים של חברת רובל חדשנות והיזם המשותף של מיזם 30-30 ובאופן טבעי השאלה הראשונה אליו הייתה: מה עשית בגיל 30?

"אני כבר 10 שנים מעל לגיל שלושים. בגיל 30 הייתי עוד על מדים, בשירות קבע כקפ"ט (קצין פרויקטים) במערכת הביטחון במנהלת טכנולוגית ייעודית העוסקת בכלי טיס בלתי מאוישים וטכנולוגיית איסוף מודיעין וחישה מרחוק מפלטפורמות מוטסות.

אני זוכר שהייתי אחרי תואר אקדמאי בהנדסה, שירתי באותה תקופה בת"א וגם גרתי בת"א והרוב המוחלט של הסביבה שלי בגיל זה, עבדה בהייטק או שהיו יזמים טכנולוגיים ורצו על סטארטאפים בתל אביב.

אני ,שכל כך הוקסמתי מטכנולוגיה צבאית פורצת-דרך, לא הבנתי למה מהנדסים, מפתחים ומנהלי מוצר, חלקם בעלי רקע צבאי מרשים בעברם, נמשכים יותר לפיתוח אפליקציות מובייל, משחקי גיימינג או לעבוד בחברות היי-טק נוצצות שהמוצר שלהן הוא קזינו אינטרנטי במחשב - ויש עשרות כאלו בתל אביב והרצליה פיתוח - במקום לקחת חלק בפיתוח מערכת כיפת ברזל ברפאל או באימון מודל מבוסס בינה מלאכותית של טילים של התעשייה האווירית.                     

פה בעצם נולד המיזם של 30 המבטיחים והמבטיחות עד גיל 30 בביטחון? לפני 10 שנים?
רותם עונה שלא בדיוק. זו נקודת הזמן בה הונבטה הסיבה למיזם, אך המיזם עצמו הבשיל אחרי השביעי לאוקטובר.

"עד לרבעון השלישי של שנת 2022 לערך, ההייטק היה ממלכת החלומות בישראל, הוא היה מוגזם וכך גם תנאי העסקה אשר משכו את מרבית הצעירים וספקו להם "הצעה שאי אפשר לסרב לה". 

כדברי אל פצ'ינו בסרט הסנדק, שכר גבוה, אופציות, סביבת עבודה מפתה ועוד המון תנאים מושכים שרק כסף ללא תחתית יכול לקנות.

הכסף בסוף כן פגש את התחתית, זה קרה ברבעון הרביעי של 2022 כאשר הפד האמריקאי החל להעלות את הריבית בארה"ב ומשם הדרך למיתון עולמי בכלל ובישראל בפרט היה מידי. הנפגע העיקרי היה ענף ההייטק אשר כונה לא פעם על ידי העיתונות הכלכלית, "הקטר של כלכלת ישראל".

השורות בתעשיות הביטחוניות עדין היו חסרות ובסטרטאפים הביטחוניים והדו-שימושיים 99 אחוז מקרנות ההון סיכון לא הסכימו לגעת גם לפני המיתון ובטח שבשנת 2023, אך עדין, בוגרי תארים טכנולוגיים ומפוטרים טריים מתעשיית ההייטק לא מיהרו להגיע לענף הביטחוני.

בנקודה זאת נולד הרצון לחפש קטליזטור למשוך צעירים וצעירות מובילים ומבטיחים מעולמות הפרודקט, האלגוריתמיקה, הפיתוח וה-AI לתעשייה ולענף. זאת כדי לא לאבד את היתרון האנושי שבפיתוח טכנולוגיה ביטחונית.

התקופה של אחרי השביעי באוקטובר, בזמן שירות מילואים שלי, היא הנקודה בזמן שבה ראיתי את הנושא כשליחות אישית. והיא דה-פקטו הייתה המאורע המניע לפעולה שלי בנושא זה."

יש עדין עתיד לטכנולוגיה צבאית אחרי הביצועים הלא מוצלחים של בוקר השביעי לאוקטובר?
הדעה האישית שלי, שנסמכת על קריירה של מעל לעשרים שנים בתחום הצבאי בכלל והטכנולוגי בפרט, היא שהטכנולוגיה כמעט ולא כשלה ב"מלחמת חרבות הברזל״. לא אתייחס לממד האנושי או למקבלי ההחלטות. זו לא הפלטפורמה, אבל כן אתייחס לטכנולוגיה הצבאית. שהיא מאבני הגרעין של החוסן הלאומי של מדינת ישראל.

מערכות גיל"ה (גילוי והתרעה) ומערכות הגנ"א ( הגנה אווירית) כדוגמת כיפת ברזל, שרביט קסמים, חץ 2 וחץ-3, דה-פקטו עובדות ומספקות הצלחות מבצעיות ללא סוף. מכ"מים, מערכות תצפית אלקטרואופטיות ומערכות חישה נוספות בגבולות ובעורף, פועלות ללא הפסקה ומספקות מודיעין והתרעות בזמן אמת.

מערכות הגנה אקטיבית כמו "מעיל רוח" בטנקים ובנמרים שמבצעים תמרון, מצילים חיים של לוחמים גם בשטח הפתוח וגם במרחב הבנוי. מערכות השו"ב (שליטה ובקרה) השונות, למיטב ידיעתי ,עובדות ללא תקלות בכלל בגרסאות הנוכחיות וטוב שכך.

במהלך החודשים האחרונים כאשר משרד הביטחון הפיץ כוונה להצטיידות בעוד אלפים רבים של רובי סער ללוחמים, גילינו כולנו שישנם לפחות ארבעה יצרני נשק חם ישראליים כחול-לבן ולכל אחד מהם יש מוצר קצה (רוס"ר) הרבה יותר אפקטיבי מה- 16M האמריקאי שאופיין לראשונה בתקופת מלחמת ווייטנאם וצה"ל עד היום מנפק ומצייד בו את מרבית כוח האדם שלו.

איך מורכבת הרשימה של שלושים הצעירים והצעירות המבטיחים עד גיל 30 בביטחון?
כמו כל דבר בחיים, צריך לעבוד פה דרך כלשהי, לא ארוכה ולא מסובכת, אבל בכל זאת דרך, או יותר נכון תהליך. 

התהליך מתחיל ברישום באחת מהשתי הדרכים הבאות. שליחת שני מכתבים חופשיים ללא פורמט סדור לכתובת המייל [email protected]. הראשון מכתב בקשה בן עמוד אחד בו המועמד או המועמדת מפרטים את הסיבה בגינה הם מעוניינים להתמיין לרשימה וכן מידע על עצמם שהם רואים לנכון לציין לוועדה הבוחרת. המכתב השני הוא מכתב המלצה עבור המועמד או המועמדת מאדם (ממליץ) בעל ניסיון, רקע ומוניטין בתחום או בענף. ביצוע רישום אינטרנטי באתר המיזם.
 
מפה, המשך התהליך הוא המתנה לתשובה במייל או בטלפון לתוצאות הוועדה הממיינת. במידה והתשובה חיובית יבוצעו ריאיון וצילומים עם הזוכים ביום צילומים ייעודי אשר ישולב עם טקס קצר ומיד לאחריו תפורסם הרשימה במדיה של אתר "ישראל דיפנס".

את מי אנחנו צפויים לראות באירוע של האקו-סיסטם הביטחוני? 

יהיה גיוון לכל הספקטרום של הענף, החל ממערכת הביטחון, התעשיות הביטחוניות, רשויות העוסקות בחדשנות ובטחון, סטרטאפים המפתחים מוצרים צבאיים או דו-שימושיים ויזמים. כל מי שבולט לחיוב באקו-סיסטם והוא עד גיל 30 כולל, יכול להתמודד על מקום ברשימה.

ומה עם מי שעבר את גיל 30? 
"גם אני כבר לא רלוונטי לרשימה כבר יותר מעשר שנים. אותי כבר לא צריך למשוך לענף, אני בפנים, אני לא קהל המטרה. המשימה של המיזם היא למשוך את הצעירים והשאר ימתינו יחד איתי לרשימות הבאות בשנים הבאות.

בנושא זה, מה עוד אתה מתכנן בעתיד?
"כמובן שמתבקשת גם רשימת 40-40 בשנה הבאה, אך עוד השנה עומדת על הפרק גם רשימת דירוג סטרטאפים דו-שימושיים מבטיחים.

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית