ביידן במאמר דעה: החזון הוא מדינה פלסטינית ללא טרור 

״בעודנו חותרים לשלום, על עזה והגדה המערבית להיות מאוחדות במסגרת מבנה שלטוני אחד, ובסופו של דבר תחת רשות פלשתינית שתיבנה מחדש״, כתב ביידן במאמר שפורסם בוושינגטון פוסט 

עזה בלי חמאס. אין מקום לחמאס בעולנו. פתרון שתי מדינות בסכסוך ישראל-הפלשתינים, גינוי אנטישמיות גואה בארה"ב מאז 7 באוקטובר, אוקראינה בלי פוטין. אלו עיקריו של מאמר שמפרסם השבוע הנשיא ביידן בעתון וושינגטון פוסט, שבו הוא גוזר גזירה שווה בין פוטין לבין חמאס. 

העולם ניצב היום בפני הכרעה בה אנו חייבים לקבל החלטות, כולל בנושאי המשברים באירופה ובמזה"ת, החלטות שיקבעו את כיוון  עתידנו בדורות הבאים, כותב ג'ו ביידן. כיצד ייראה העולם בצידו השני של הסכסוך הנוכחי? האם נמנע מחמאס יכולת להוציא לפועל רשע טהור? האם ישראלים ופלשתינים יחיו אלו לצד אלו בשלום בשתי מדינות לשני עמים? 

הסכסוך אינו נעלם מעצמו

האם נטיל על ולדימיר פוטין את האחריות לתוקפנותו כדי שהעם באוקראינה יוכל לחיות בחופש, ואירופה תישאר מוגנת בשלום וביטחון גלובליים? ושאלת השאלות – האם יעלה בידינו לממש את החזון החיובי שלנו לעתיד, או שנניח לאלו שאינם שותפים לערכינו לגרור את העולם למקום יותר מסוכן ומפורד. 

פוטין וחמאס נלחמים כדי למחוק מהמפה דמוקרטיה שכנה. פוטין וחמאס שניהם מקווים למוטט יציבות אזורית ולנצל את אי הסדר. אמריקה אינה יכולה, ולא תניח לזה לקרות, למען האינטרסים הלאומיים שלנו ולטובת העולם כולו. ארה"ב היא אומה חיונית, ואנו משתפים בעלי ברית בהתמודדות עם תוקפות לטובת התקדמות לעתיד בהיר יותר, עתיד של שלום. העולם נושא עיניו אלינו לפתור את בעיות זמננו.

זו משימה מנהיגותית, ואמריקה תוביל. כי אם נתרחק מאתגרי היום, יש סכנה שסכסוך יתרחב, ומחיר הטיפול בו רק יאמיר. לא נניח לזה לקרות. שכנוע זה הוא ביסוד גישתי בדבר תמיכה בעם אוקראינה, שממשיך להגן על חרותו נגד מלחמתו האכזרית של פוטין. 

אנו יודעים מלקח שתי מלחמות עולם במאה הקודמת כי כאשר אין תגובה לתוקפות באירופה, הסכסוך אינו נעלם מעצמו. זה מושך את אמריקה ישירות פנימה. לכן מחויבותנו לאוקראינה היום היא השקעה בביטחון שלנו. היא מונעת סכסוך רחב יותר מחר.

ניצבים לצד ישראל ורוצים מדינה פלסטינית

אנו ניצבים בחוזקה לימין העם בישראל כשהוא מגן על עצמו נגד ניהיליזם רצחני של חמאס. ב-7 באוקטובר חמאס שחט 1,200 בני אדם, כולל 35 אזרחים אמריקניים, במעשה זוועה החמור ביותר נגד העם היהודי ביום אחד מאז השואה. עוללים ויילודים, אימהות ואבות, סבים וסבתות, בעלי מוגבלויות, אפילו שורדי שואה עונו ונרצחו. משפחות שלמות נטבחו בבתיהן. צעירים נורו בפסטיבל מוסיקה, גופות נקובות כדורים וחלקן ללא אפשרות לזהותן. 

במשך יותר מחודש משפחותיהם של יותר מ-200 חטופי חמאס, כולל תינוקות ואמריקנים, חיים בגיהינום, ממתינים בדאגה לדעת אם אהוביהם חיים או מתים. בשעה שאנו כותבים דברים אלו הצוות שלי ואנוכי עובדים שעה אחר שעה ועושים כל שביכולתנו כדי להגיע לחטופים ולשחררם. בעוד שהישראלים עדיין נתונים בהלם וסובלים מטראומת אותה תקיפה, חמאס מבטיח שינסה לחזור על מתקפת  7 באוקטובר. כבר נאמר שזה לא יקרה.

לעם הפלסטיני מגיעה מדינה משלו וחופש מחמאס. גם ליבי נשבר נוכח התמונות מעזה ומותם של אלפים רבים של אזרחים, כולל ילדים. ילדים פלשתיניים המחפשים את הוריהם האבודים. הורים רושמים את שמות ילדיהם על זרוע או על רגל כדי שיוכלו לזהותם במקרה הגרוע ביותר. אחיות ורופאים פלשתיניים מנסים ללא לאות להציל כל נפש עם מעט מאוד משאבים, או ללא משאבים כלל. כל פלשתיני שמאבד אל חייו זו טרגדיה שקורעת משפחות וקהילות.

תפקידנו איננו לשים קץ למלחמה היום, אלא לתמיד, לשבור את מחזור האלימות הבלתי נגמר ולבנות בעזה ובמזה"ת משהו יותר חזק, כדי שההיסטוריה לא תחזור על עצמה. כמה שבועות לפני 7 באוקטובר נפגשתי בניו יורק עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

הנושא העיקרי בשיחתנו היה שורה של התחייבויות שיסייעו לשטחים הישראליים והפלשתיניים להשתלב טוב יותר במזה"ת. זה גם הרעיון שמאחורי המסדרון הכלכלי החדשני שיחבר את הודו ואירופה דרך איחוד האמירויות, סעודיה, ירדן וישראל. הכרזתי על כך בפסגת ה-20 בהודו בראשית ספטמבר. 

על זה עבדנו למימוש במזה"ת. זה עתיד שאין בו מקום לאלימות ולשנאה של חמאס. אני מאמין שניסיון להרוס את התקוות האלו זו אחת הסיבות לכך שחמאס יזם את המשבר הנוכחי. אומר בבירור: פתרון שתי המדינות ת זו הדרך היחידה להבטיח ביטחון ארוך טווח לישראלים ולפלשתינים. למרות שזה נראה עתה רחוק מאי פעם, הסכסוך הנוכחי הופך את הפתרון הזה לישים יותר מאי פעם.

עקרונות בסיסיים

השגת פתרון שתי המדינות תדרוש התחייבויות מישראל ומהפלשתינים וגם מארה"ב ובעלות בריתה ושותפותיה. עבודה על כך חייבת להתחיל עכשיו. ארה"ב הציעה עקרונות בסיסיים כיצד להתקדם מהמשבר כדי ליצור בסיס שעליו בונים. ראשית, אסור שזה ישמש אי פעם בעתיד בסיס לטרור. אין לבצע בכוח הוצאה פלשתינים מעזה, לא כיבוש מחדש, לא הטלת מצור ולא צמצום שטח. ואחרי שתסתיים  מלחמה זו, קולו של העם הפלשתיני ושאיפותיו חייבים להיות במרכז השלטון שאחרי המלחמה בעזה.

בעודנו חותרים לשלום, על עזה והגדה המערבית להיות מאוחדות במסגרת מבנה שלטוני אחד, ובסופו של דבר תחת רשות פלשתינית שתיבנה מחדש. הדגשתי באוזני מנהיגים ישראליים שאין מקום לאלימות של קיצונים נגד פלשתינים בגדה המערבית. ארה"ב מוכנה לנקוט בצעדים, כולל שלילת ויזות נגד קיצוניים שתוקפים אזרחים בגדה המערבית. בחודשים הבאים ארה"ב תכפיל ותשלש את מאמציה לכינון מזה"ת יותר שקט ומשגשג, אזור שבו יום כמו 7 באוקטובר יהיה בלתי מתקבל על הדעת.

אנו רודפים אחרי חמאס ואחרי אלו שמממנים ומאפשרים טרור, מנתקים אותם מערוצי  מימון חיצוניים וחוסמים גישה לערוצי מימון חדשים. נסעתי לישראל, הנשיא הראשון שעשה כן בעת מלחמה, כדי להביע סולידריות עם העם בישראל. ישראל חייבת להגן על עצמה, זו זכותה. כשהייתי בירושלים יעצתי לישראלים שהכאב והזעם האצורים  בהם לא יביאו אותם לידי טעויות שכמותן אנו עשינו בעבר.

כחלק מביקורי עבדתי עם מנהיגי ישראל ומצרים כדי להגיע להסכם שיביא לתחילת אספקת סיוע הומניטרי בסיסי לתושבי עזה. תוך ימים המשאיות החלו לחצות את הגבול. תמכתי בהפסקות קצרות בלחימה כדי להבטיח שתושבים יוכלו לצאת, ושהסיוע יגיע לנצרכים. ישראל פתחה שני מסדרונות הומניטריים כדי לאפשר לפלשתינים לעבור לאזורים יותר בטוחים בדרום.

כל עוד חמאס דבק באידאולוגיה של הרס, הפסקת אש איננה שלום. לאנשי חמאס הפסקת אש תנוצל לבנות מחדש מאגרי רקטות, לפרוס לוחמים ולאפשר הרג.

שנאה וגזענות בארה״ב

אצלנו בבית: בשנים האחרונות ניתן יותר מידי חמצן לשנאה ולגזענות, והיתה עלייה מדאיגה באנטישמיות באמריקה. זה גבר מאז 7 באוקטובר. משפחות יהודיות חוששות שייפגעו בבית הספר או כשהן נושאות סמלים יהודיים ברחוב. 

במקביל אמריקניים מוסלמים, ערבים אמריקנים ופלשתינים אמריקנים מלאי פחד מהתעוררות איסלמופוביה שראינו ב-9/11. עלינו לגנות אנטישמיות, שנאת איסלאם וכל צורות אחרות של שנאה.

הממשל שלי יוסיף להוביל אסטרטגיה במזה"ת, באירופה ובעולם כולו לפיה כל צעד שנעשה כלפי העתיד פירושו יהיה קידום, שיהפוך את העולם לבטוח יותר ואת ארה"ב לבטוחה יותר. 

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית