פרשנות | אישור ארה״ב לחץ-3 בגרמניה פותח את הדלת לפריסה במדינות נאט״ו ואולי יפן 

האישור האמריקאי נותן דחיפה ליוזמת Sky Shield עליה חתומות 17 מדינות אירופה

קרדיט: אגף דוברות וקשרי ציבור במשרד הביטחון

האישור האמריקאי שניתן למכירת חץ-3 לגרמניה, הוא תוצר עבודה של שנים מצד תעשייה אווירית ומנהלת חומה במשרד הביטחון. לצד ההצלחה המקומית בגרמניה, האישור האמריקאי נותן רוח גבית לפריסה רחבה יותר של מערכת החץ באירופה, תחת יוזמה שמקדמת גרמניה בשם Sky Shield. 

אצבע בעין למאקרון

מדובר ביוזמה לפרוס את ההגנה של החץ-3 והשכבות התחתונות למדינות סמוכות לגרמניה באירופה וכך לספק הגנה קולקטיבית מפני טילים לכלל אירופה. יש בגישה זו גם היגיון כלכלי, כאשר יותר מדינות משתתפות ברכש ותחזוקת מערכת כזו, כל אחת משלמת פחות על ציר הזמן. במקום החלופה שכל מדינה תקנה לבד. כמו גם, יש יתרון לוגיסטי במערכת אחת לכולם. 

אולם, לא כולם מרוצים מהיוזמה הגרמנית Sky Shield. צרפת, שותפתה של גרמניה במגוון פרויקטים ביטחוניים, יצאה במחאה רשמית נגד היוזמה. הסיבה לכך שהיוזמה הגרמנית אינה כוללת מערכת הגנה אווירית של חברת MBDA. במילים אחרות, היוזמה הגרמנית אינה תורמת לכלכלה הצרפתית. ולא רק. תאגיד MBDA פרוס בארבע מדינות אירופאיות - צרפת, גרמניה, איטליה ובריטניה. בכל אחת הוא מעסיק אנשים וספקי משנה. 

מי הודיעו שיצטרפו ליוזמה הגרמנית? שבעה עשר מדינות אירופיות כבר חתמו על היוזמה. בלגיה, בולגריה, צ'כיה, אסטוניה, פינלנד, גרמניה, הונגריה, לטביה, ליטא, הולנד, נורבגיה, סלובקיה, סלובניה, רומניה, בריטניה, אוסטריה ושוויץ. 

בהקשר צרפת, ההערכות הן שפריז לא תגיע לעימות עם ברלין סביב היוזמה. כאמור, לשתי המדינות יש יוזמות ביטחוניות נוספות (טנק ומטוס העתיד לדוגמא), כך שהן יוכלו להתקזז ביניהן בעתיד בפרויקטים אחרים. 

ייצור החץ בארה״ב

שאלה נוספת היא כיצד ישפיע ההסכם עם גרמניה על ההסכם בין ישראל וארה״ב לגבי ייצור החץ. ארה״ב השקיעה בפיתוח החץ מאות מליוני דולרים והיא רוצה לראות חלק מייצור המערכת בארה״ב. סנאטורים וחברי קונגרס רוצים שההשקעה האמריקאית תייצר מקומות עבודה במחוזות שלהם. 

ובכן, גם בהיבט זה, לא צפוי שינוי. המרכיבים שמיוצרים כיום בארה״ב עבור מערכת החץ (רכיבים למנוע הרקטי ורכיבים נוספים), ימשיכו להיות מיוצרים בארה״ב באותו קצב ואף יותר. ככל שהביקוש באירופה יגבר, כך ייצרו יותר בארה״ב. כלומר, נתח הייצור בארה״ב לא יפגע בגלל ההסכם עם גרמניה או יוזמת Sky Shield. יש לזכור כי החץ היא מערכת הכוללת משגר, מכ״מ, שו״ב ומיירטים. 

אחת השאלות היא האם נתח הייצור של תעשייה אווריית, מתוך נתח הייצור בארה״ב, יגדל, על חשבון חברות אמריקאיות. לתעשייה אווירית יש פעילות בארה״ב שהפיקה לה ברבעון האחרון היקף מכירות בהיקף 228 מליוני דולרים (כל החטיבות יחד). אם תהיה השפעה של העסקה הגרמנית על פעילות זו, אנו צפויים לראות זאת בדו״חות עתידיים. 

אם כבר אירופה ונאט״ו, למה לא יפן? 

אם נניח כי יוזמת Sky Shield היא יוזמה אירופאית להגנה אווירית משותפת למדינות נאט״ו, עולה השאלה למה שנאט״ו תעצור שם? ארה״ב, הגורם המרכזי בנאט״ו אישרה לגרמניה לקנות חץ-3, בנוסף למערכת הפטריוט וה-IRIS-T SLM הגרמנית, שלושתן יחד מרכיבות את היוזמה. ארה״ב היא גם זו שעושה מאמצים למשוך את ברית נאט״ו לקרבת סין, באמצעות יפן וקוריאה הדרומית. 

בימים האחרונים נשיא ארה״ב, ג׳ו ביידן, הזמין את נשיא דרום קוריאה יון סוק יאול וראש ממשלת יפן פומיו קישידה, למפגש בקמפ דייוויד. לפי דיווח ב-CNN, ״ארצות הברית ושתיים מבעלות בריתה הקרובות ביותר באסיה הכריזו ביום שישי על התחייבויות מחודשות בהפגנת סולידריות וכוח מול סין. 

״מנהיגי ארה"ב, דרום קוריאה ויפן שמו בצד היסטוריה עמוסה כשלוש מהדמוקרטיות החזקות ביותר באוקיינוס השקט, מהלך שעשוי להוסיף עומס ליחסים המתוחים ממילא בין ארה"ב לבייג'ינג.״ (הכוונה להיסטוריה בין יפן לקוריאה). 

פרסומים מהחודשים האחרונים מאותתים כי נאט״ו רוצה לפתוח ״סניף״ ביפן במטרה למשוך את הברית לחצר האחורית של סין וצפ״ק. אם זו ׳רוח המפקד׳, מדוע שנאט״ו לא תמשוך גם את ההגנה האווירית הקולקטיבית שלה ליפן? במילים אחרות, למה שיפן לא תרכוש חץ-3? ובכן, לפי הערכות מסוימות, ייתכן וזה כיוון אפשרי. 

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית