צה״ל רוכש פגזי ארטילריה מאלביט - קצב הייצור יספיק למלחמה?

בהערכה לפי מספרי הרכש הגלויים, אלביט מסוגלת לייצר בחודש את מה שצה״ל ״יבזבז״ ביום לחימה אחד, רק בלבנון

תמונה: אלביט 

אלביט הודיעה אתמול (א) כי זכתה בחוזה בסך כ- 60 מיליון דולר לאספקת אלפי פגזי ארטילריה בקוטר 155 מ"מ לחיל התותחנים בצה"ל. החוזה ימומש על פני תקופה של שנה. 

פגז תותח 155 מ"מ עולה בדרך כלל בין 500 ל-3000 דולרים, תלוי בסוג התחמושת והדגם. פגז רגיל, כמו במקרה זה, במחירי משרד הביטחון, כנראה עולה סביב 1500 דולרים. היות וההזמנה היא לשנה, מדובר בקצב ייצור של כ-40,000 פגזים בשנה. בחלוקה לחודש, זה 3300 פגזים בחודש. קצב הייצור האמיתי של אלביט חסוי, אבל מהמספרים ניתן להעריך. 

ייצור הפגזים יתבצע במפעלי 'אלביט מערכות' ביקנעם, חיפה ורמת השרון, ואספקתם צפויה במהלך שנת 2024.  

כמה פגזים יורים בעימות עם לבנון נניח? זו שאלת המפתח. ביום לחימה בלבנון, יורים אלפי פגזים. כלומר, אם כושר הייצור של אלביט הוא כ-3000 פגזים בחודש, מדובר במספר שצה״ל ״מבזבז״ ביום לחימה בלבנון. לכל הפחות. 

אם נוסיף עוד גזרות, כמו מצרים או סוריה, קצב הירי של צה״ל יכול להגיע למעל 10,000 פגזים ביום. כלומר, יום לחימה אחד שווה לקצב ייצור של חודש עד שלושה חודשים. לצורך השוואה, על פי מקורות גלויים, אוקראינה יורה 6000-7000 פגזי ארטילריה כל יום מול הצבא הרוסי. 

על בעיית ייצור פגזי הארטילריה, בעיה עולמית, כתבתי לא מזמן. בתחילת הלחימה באוקראינה, ארה״ב עמדה על קצב ייצור של כ-14,000 פגזים בחודש. נכון לחודש יוני האחרון, הייצור עומד על 24,000 בחודש. עד 2025 התכנון לעמוד על 40,000 בחודש ועד 2028 לעמוד על 85-90 אלף פגזים בחודש. באירופה מצב ייצור הפגזים עגום. 

המשמעות היא, שבעת מלחמה, ישראל כנראה תהיה תלויה בקצב ייצור הפגזים של ארה״ב או במצבורים אמריקאים הנמצאים בישראל או סמוך לה. בישראל יש מחסנים אמריקאים מהם, על פי הערכות, לקחו לאחרונה פגזי ארטילריה לטובת אוקראינה.

ככל שצה״ל יתמודד עם יותר חזיתות והמלחמה תמשך, כך צריכת פגזי הארטילריה היומית עולה - ומתרחקת עוד יותר מקצב הייצור המקומי של אלביט. לפי פרסומים גלויים, להכפיל את קצב הייצור לוקח לפחות שנתיים בהשקעה כלכלית גדולה. 

לזה יש להוסיף את הסיכון הטמון בטילים מדויקים שאיראן תעביר לחיזבאללה או לכל מיני מיליציות בעירק. טילים כאלו יכולים, אם פוגעים, לשבש את קצב הייצור המקומי של אלביט. לא קשה לאתר את אתרי הייצור של אלביט. 

לסיכום, קצב הייצור של אלביט מותאם להזמנות של משרד הביטחון, שהוא הלקוח העיקרי. בהנתן והאסטרטגים במערכת הביטחון סבורים כי לא תפרוץ מלחמה רב חזיתית בקרוב, או מלחמה בכלל, קצב הייצור מספיק. ואם לא, יש את האמריקאים.  

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית