פרשנות | אי הנחשים והשליטה על נתיבי השיט והתעופה בדרום אוקראינה

בשדה המערכה המתמשך בין רוסיה ואוקראינה קיבל אי קטן, בסמוך לאודסה, משמעות מיוחדת. השולט על האי, ישלוט למעשה על חופש השיט ונתיבי השיט בים השחור כולו, ובעיקר מהעיר אודסה

פרשנות | אי הנחשים והשליטה על נתיבי השיט והתעופה בדרום אוקראינה

By Фотонак - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62277127

האי, ששטחו כ- 46 דונם, מכוסה כולו בסלעים ועשבים שוטים, שוכן כ- 48 ק"מ מהחוף האוקראיני, דרומית לעיר אודסה, ובלב ליבם של נתיבי השיט המובילים אל ומהים השחור ממצרי הבוספורס והדרדנלים אל הים התיכון. האי מכונה בפי המקומיים – "אי הנחשים". 

נתיבי השיט בים השחור

במהלך 2009 ולאחר סכסוך גבולות ארוך שנים בין רומניה ואוקראינה, קבע בית הדין הבינלאומי את מעמדו של האי ואת שייכותו יחד עם אזור המים הכלכליים שלו לאוקראינה. 

רוסיה לא תבעה מעולם בעלות על האי הקטן, המרוחק כ- 320 ק"מ מחצי האי קרים, אך לאי הנחשים יש חשיבות אסטרטגית ראשונה במעלה עבור שתי המדינות. במהלך 2021 טס הנשיא האוקראיני זלנסקי אל האי במסוקו, הצטלם בו וציין כי "האי הזה, כמו שאר השטח שלנו, הוא אדמה אוקראינית, ואנחנו נגן עליו בכל הכוח". 

השולט על האי, ישלוט למעשה על חופש השיט ונתיבי השיט בים השחור כולו, ובעיקר מהעיר אודסה. 

דרך העיר אודסה, העיר השנייה בגודלה באוקראינה, מייצאת אוקראינה את כל אוצרות הטבע האדירים שלה, ובדגש לחיטה, אל מדינות אפריקה, המזרח התיכון ואסיה. האי יושב על נתיב הסחר המרכזי הזה, שהוא צינור האוויר הכלכלי של אוקראינה. אף יותר מכך, השולט על האי ישלוט גם על התנועה הימית והאווירית לרומניה ולמולדובה מאזור הים השחור. 

"מי ששולט באי יכול לחסום את תנועת כלי השיט האזרחיים לכל הכיוונים לדרום אוקראינה בכל עת", תיאר לפני ימים מספר את חשיבותו של האי, ראש המודיעין הצבאי של אוקראינה, הגנרל קירילו בודאנוב. 

נתיבי הטיסה בדרום אוקראינה

זאת ועוד, בזכות מיקומו של אי הנחשים בים השחור, הוא למעשה מאפשר שליטה מלאה גם על נתיבי הטיסה בדרום אוקראינה. מערכות הגנה אווירית ולוחמה אלקטרונית שתוצבנה על האי תאפשרנה שיבוש של כל נתיבי הטיסה באזור. 

ראש המודיעין האוקראיני תיאר זאת, באופן שבו אוקראינה נשבעה שגם אם היא לא תוכל לשלוט על האי היא תעשה הכל על מנת למנוע זאת מהרוסים. 

זכורות אולי התמונות ששודרו ביומה הראשון של המלחמה בין המדינות, כאשר אוניית מלחמה רוסית נעמדה מול האי וקראה לחיילים האוקראינים להכנע, אך אלו השיבו לצוות האונייה הרוסית - "ספינת מלחמה רוסית, לכו ל...". חילופי דברים אלו הפכו בימים הראשונים לפחות של המלחמה לאחד המוטיבים המרכזיים של הצבא האוקראיני. 

לאחר חגיגות הניצחון על גרמניה הנאצית ב- 9 מאי, החל הצבא הרוסי לתקוף את האי הקטן ביתר שאת באמצעות כלי טיס לא מאוישים, רקטות וטילים. 

צילומי לווין של חברת MAXAR הציגו שאוניית נחיתה אוקראינית נפגעה כתוצאה מאחת התקיפות ונמצאת שקועה בסמוך למזח. האוקראינים דיווחו ששתי ספינות סיור שלהן נוספות נפגעו מהתקיפות הרוסיות. הרוסים אף ניסו לתקוף מספר רב של פעמים את מערכות ההגנה האווירית המוצבות על האי. 

לפני מספר ימים התפרסמו תמונות נוספות, המציגות עמודי עשן עולים מהאי. על פי החשד, אחד מיתמרות העשן שנראו בצילומים נגרם כתוצאה מפגיעה אוקראיני במסוק Mi-8 שניסה להנחית נחתים רוסים על האי על מנת להשתלט עליו. 

המנהל הצבאי האזורי של אודסה טען לאחר פרסום התמונות, כי ספינת עזר רוסית, "וסבולוד בוברוב" עלתה באש ונגררת לסבסטופול מאזור אי הנחשים. הטענה נותרה לא מאומתת ורוסיה הכחישה את הסיפורכל הפסדים ברחבי האי.

שני הצדדים הלוחמים עוד נלחמים על השליטה באי הקטן והאסטרטגי. מוזר אולי מדוע הרוסים לא מעלים על האי כוח נחתים גדול, הנמצא ממילא באזור על גבי אוניות הנחיתה הרוסיות. אולי הדבר נובע מהחשש הרוסי שהנחתות עלולות להיפגע מטילי חוף-הים האוקראינים מדגם "נפטון", טילים אשר באמצעות הטביעה כבר אוקראינה את שתי אוניות המלחמה המרכזיות של הצי הרוסי.

ייתכן שהעליונות הימית שהוטלה למערכה על ידי אוקראינה וההרתעה בעקבותיה, יחד עם הפלת מסוק הנחתים הרוסי, מגבילות את ידיו של צי הרוסי, המסתפק לעת עתה בתקיפת האי על ידי כלי טיס לא מאוישים. 

בכל מתאר של מתקפה רוסית נגד אודסה, אי הנחשים יהיה אחד היעדים המרכזיים של הצי הרוסי וכוחות האוויר של רוסיה. 

אולי יעניין אותך גם