מלחמה באוקראינה: רוסיה כבשה את מריופול

רוסיה כבשה את מריופול והשיגה יעד חשוב עבורה בפלישה לאוקראינה | ארה״ב מקצה 40 מיליארדי דולרים תמיכה בקייב | פינלנד ושוודיה ביקשו להצטרף לנאט״ו 

מלחמה באוקראינה: רוסיה כבשה את מריופול

כניעת הלוחמים האוקראינים לצבא הרוסי במריופול. https://t.me/mod_russia_en/1781

צבא רוסיה טוען לניצחון בקרב על העיר מריופול, ובמקביל הפסיקה מוסקבה אספקת גז לפינלנד כעונש על כוונתה להצטרף לנאט"ו. 

הצבא הרוסי משקיע עתה מאמצים גדולים להשתלט על חבל דונבאס כולו, ובסוף השבוע פתח במתקפה עזה על שטחים בחבל לוהאנסק, שעדיין נמצאים בידי האוקראינים. משרד ההגנה הרוסי הודיע שנכנעו אחרוני 2,439 מגיני מפעל הפלדה אזובסטאל, להם קרא הנשיא זלנסקי להניח את נשקם, לצאת מהמפעל וכך להציל את חייהם. 

סוכנויות רויטרס ו-AP מדווחות כי שליטה מלאה על העיר מריופול חשובה לרוסים, שכן זו תיתן להם שליטה על דרכי היבשה היבשתיים לחצי האי קרים. צבא רוסיה הודיע שהשמיד מאגר גדול של נשק מערבי בעיר ז'יטומיר, מערבית לקייב, באמצעות טילי שיוט מדגם 'קליבר'. 

הנשיא זלנסקי קרא אתמול למדינות המערב ליצור מנגנון שיאפשר לתבוע פיצויים מרוסיה על ההרס העצום והנזקים האדירים לרכוש שגרם הצבא הרוסי באוקראינה.

הסנט האמריקני אישר בסוף השבוע חבילת סיוע חדשה לאוקראינה בסך 40 מיליארד דולר, וההחלטה מובאת עתה לאישור הנשיא ביידן.

כמויות גדולות של נשק מהמערב ממשיכות לזרום לאוקראינה: אוסטרליה שולחת כלי רק"ם, המארינס בארה"ב שולחים תותחי הוביצר M777, נגמ"שים הולנדיים כבר הגיעו לאוקראינה וגרמניה שולחת 2,450 כלי נ"ט ו-1,600 מוקשי נ"ט. 

פינלנד ושוודיה הגישו יחד רשמית את מכתבי הבקשה להצטרף לנאט"ו. שגרירי שתי המדיניות הגישו את המכתבים למזכ"ל נאט"ו יינס שטולטנברג בבריסל, והוא הצהיר: "זה יום מצוין וקריטי לביטחוננו". 

DEFENSE ONE מוסר מוושינגטון שארה"ב עשויה לשלוח לשתי המדינות ציוד צבאי נוסף, ועל כך דנו בסוף השבוע מזכיר המדינה לויד אוסטין ועמיתו השוודי פטר הולקוויסט. אוסטין אמר שמתקיימים דיונים עם טורקיה לשכנעה לסגת מהתנגדותה להצטרפות שתי המדינות הנורדיות לברית הצפון אטלנטית. 

אולי יעניין אותך גם

בתמונה: מנכ״ל משרד ההגנה הקפריסאי, אנדראס לוקה וראש אגף היצוא הביטחוני, יאיר קולס | קרדיט צילום: משרד ההגנה הקפריסאי 
 

עסקת ענק למרעום דולפין ושורש בקפריסין

משרד הביטחון יספק למשרד ההגנה הקפריסאי מערכות ציוד מיגון אישי ונשיאה שפותחו על ידי חברת ׳שורש׳ ומערכת נשיאה עבור חיילי צבא קפריסין, שפותחה על ידי חברת ׳מרעום דולפין׳'