הצי הפאסיפי של ארה״ב מקים יחידה ייעודית לתפעול בלתי מאוישים

היחידה תבחן את השימוש בכלי השיט הלא מאוישים במתארים שונים מתוך כוונה לפתח דוקטרינות מלחמה ותבחן קונספט תחזוקה לכלים

הצי הפאסיפי של ארה״ב מקים יחידה ייעודית לתפעול בלתי מאוישים

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Gregory A. Pickett II

בטקס שנערך ב- 13 למאי, הוצגה יחידה מבצעית ימית ראשונה מסוגה, ה- USVDIV. יחידה השייכת לפיקוד צי האוקיינוס השקט האמריקאי, ותפעיל כלי שיט לא מאוישים מסוגים שונים.

מטרתה של היחידה היא לפעול כיחידה ימית עצמאית, המבצעת מבצעים ומשימות, כמו כל יחידה ימית אחרת בה פועלים כלי שיט מאוישים. 

היחידה תבחן את השימוש בכלי השיט הלא מאוישים במתארים שונים מתוך כוונה לפתח דוקטרינות מלחמה ותבחן קונספט תחזוקה לכלים אלו, אך גם כדי לשמש כ"פרקליטו של השטן", צוות אדום ליחידות הימיות הרגילות. 

זוהי יחידה שתהווה קטליזטור אמיתי לצי האמריקאי לפיתוח והטמעה של כלים לא מאוישים בכל משימות הצי ובכל הזירות בהן פועלים הציים האמריקאים, כך אמר האדמיאל רוי קיצ'נר, מפקד פיקוד הצי הפסיפי. 

הפיקוד הפסיפי של הצי הוא הפיקוד הנושא בעיקר נטל המערכה כיום מול סין וצפון קוריאה, זירת מערכה "חמה" בשנים האחרונות, וזירה שבה נדרש הצי האמריקאי להתמודד עם מגוון איומים ותרחישים, בהם מחד הצוללות וכלי השיט המתקדמים של חיל הים הסיני על חימושם המתקדם, ויכולת הפעולה שלהם, כולל הפעלת כלי טיס וטילים ארוכי טווח נגד כלי שיט – טילי שיוט וטילים בליסטיים.

מאידך, הצי הסיני מפעיל יחידות אסימטריות – משמר החופים שלו ומיליציות דייגים, הפועלים במרחבי האוקיינוס ובדגש על ים סין הדרומי. 

יהיה מעניין לעקוב ולבחון את התקדמותה של היחידה הזו, הראשונה מסוגה בהיקף כלי השיט הפועלים במסגרתה, ביכולותיה המבצעיות ועוד יותר מכך בעצמאותה המבצעית, בכך שהיא אינה פועלת עקב בצד אגודל עם כלי שיט מאוישים, אלא פועלת לבדה. 

הפקת לקחים ותובנות מפעולתה של היחידה יגזרו לשנים רבות קדימה את הפיתוח של הצי האמריקאי ואת תפיסתו המבצעית, בדגש מול סין. 

אולי יעניין אותך גם