מלחמה באוקראינה: חילוץ אנשים מתיאטרון שהופצץ במריופול ממשיך. פוטין תוקף את ״הבוגדים מבפנים״

פרשנים מציינים כי פוטין השתמש בסגנון דיבור שהיה מקובל בנאומי סטלין: "אני משוכנע שטיהור עצמי של החברה הוא חיוני ויחזק את ארצנו. המערב הבוגדני משתמש בגיס חמישי״

STR via Reuters Connect

ציוותי חילוץ והצלה עסקו אתמול בהצלת נפגעים בבניין תיאטרון במרכז העיר הנצורה מריופול, שהופצץ ממטוסים רוסיים ועשרות נפגעו בבניין הגדול בעיר המכותרת.

עדי ראייה סיפרו כי מאות בני אדם תופסים מחסה באגפים ובקומות בניין התיאטרון שבמרכז העיר כיוון שבתיהם נהרסו. העיר מנותקת ולכן לא היה אתמול מידע מדוייק על מספר הנפגעים בהפצצה.

בצילומי לוויין של חברת מקסאר נראות כתובות באותיות ענקיות "ילדים" שפרסו תושבים על גגות הבתים כדי לסמן שמסתתרים ילדים רבים בבתים. אך הדבר לא מנע את ההפצצות. הרוסים הכחישו שהפציצו את התיאטרון.

בעיר צ'רניהיב שבצפון אוקראינה נקברו אתמול 53 בני אדם אחרי הפגזת ארטילריה רוסית כבדה. במרתפים בעיר מסתתרים כ-300 אלף תושבים. הרוסים הכחישו שהפציצו  את העיר.

במסיבת עיתונאים בוושינגטון אמר אמש מזכיר המדינה אנתוני בלינקן כי הוא מסכים עם הנשיא ביידן שפשעי מלחמה בוצעו באוקראינה וכי מומחים אמריקניים אוספים עדויות על כך. "פגיעה מכוונת באזרחים, בבתי ספר ובבתי חולים, היא פשע מלחמה. קשה להניח שהרוסים נוהגים אחרת אחרי ההרס שזרעו בשבועות האחרונים".

הנציגה האמריקנית לבית הדין הפלילי הבינלאומי בת ואן שאק תעמוד בראש פעולות מחלקת המדינה לתיעוד פשעי מלחמה שבוצעו באוקראינה. התובע הכללי של בית הדין הפלילי הבינלאומי כארים חאן ביקר השבוע באוקראינה ובפולין אחרי שבית הדין פתח בחקירה באפשרות של ביצוע פשעי מלחמה בסכסוך הנוכחי. 

הנשיא זלנסקי נאם אתמול בפני חברי הפרלמנט הגרמני, וקרא להגיש סיוע לארצו בה נהרגו לדבריו  אלפי אנשים כולל 108 ילדים. זלנסקי סיפר למחוקקים הגרמניים על המתרחש בערי אוקראינה ובעיקר בבירה קיייב ובמריופול.

פוטין הופיע אתמול בשידור טלוויזיה אותו הקדיש להתקפה קשה על אלו ברוסיה שאינם תומכים בו. "רוסיה תמיד תדע להבדיל בין פטריוטים אמיתיים לבין זבל ובוגדים, ורוסיה תירק אותם החוצה כמו שיורקים חרק שחדר לפיותיהם". 

פרשנים מציינים כי פוטין השתמש בסגנון דיבור שהיה מקובל בנאומי סטלין. פוטין המשיך: "אני משוכנע שטיהור עצמי של החברה הוא חיוני ויחזק את ארצנו. המערב הבוגדני משתמש בגיס חמישי כדי ליצור אי שקט חברתי ומטרתם היחידה היא הרס רוסיה".

אשר לשיחות בין משלחות רוסיה ואוקראינה הודיע דובר הקרמלין שהיתה התקדמות וכי הוקמו ציוותי עבודה. לדברי לשכת זלנסקי סלע המחלוקת הוא עתה אם אחרי המלחמה יישאר צבא רוסי באזור הבדלנים דונייצק במזרח המדינה והיכון יעבור הגבול. 

מלחמת אוקראינה מגדילה את חימוש אירופה: ממשלות רבות ביבשת פנו לממשלת ארה"ב ולחברות ביטחוניות והגישו להן רשימות רכש הכוללות כטמ"מים, מל"טים, מערכות הגנ"א מפני טילים ועוד סוגי ציוד. כך גובר הביקוש לנשק אמריקני. 

גרמניה מתקרבת לעסקת מטוסי קרב חמקניים F-35 ומבקשת להצטייד במערכות הגנ"א נגד טילים בליסטיים. בגרמניה בוחנים גם הצטיידות במערכת ההגנה המתקדמת THAAD ורויטרס מדווחת שחבר באופוזיציה בפרלמנט הגרמני שאל מדוע אין רוכשים את מערכת כיפת ברזל הישראלית להגנה על ברלין. דובר  משרד ההגנה סירב להגיב על כך.

פולין מעוניינת במל"טים הגדולים מסוג REAPER ויש מדינות מזרח אירופיות המעוניינות לרכוש מערכות שצבא אוקראינה מפעיל בהצלחה במלחמתו נגד הצבא הרוסי. בעיקר טילי סטינגר וג'וולין נגד מטוסים ונגד טנקים בהתאמה.

מדינות אירופה מגדילות תקציבי ביטחון, כך גרמניה, שוודיה  ודנמרק. מנהל ההגנה והביטחון בפנטגון מקיים פגישות שבועיות עם צוות ניהול משברים באירופה לדיון בבקשות לרכש, והפנטגון הקים צוות מיוחד שמטפל בבקשות.

טילי ג'וולין וסטינגר מיוצרים במשותף על ידי ריית'יון ולוקהיד מרטין, ופוטנציאל המכירות כבר העלה את שווי המניות של שתי  החברות – של לוקהיד מרטין ב-8.3 אחוזים ושל ריית'יון ב-3.9 אחוזים. 
 

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית