חוקר מודיעין גלוי: זה האתר בו מצרים מאחסנת את סוללות ה-S-300 שלה

על פי הדיווח, המחסנים נמצאים כ-30 ק״מ ממרכז קהיר. המחסנים נבנו, על פי תמונות לווין, בתחילת 2015, מועד הרכישה של הסוללות מרוסיה. הסוללות הגיעו ב2017 למצרים 

חוקר מודיעין גלוי: זה האתר בו מצרים מאחסנת את סוללות ה-S-300 שלה

צילום מסך מגוגל מפות 

על פי דיווח של sanders_IMINT, מצרים מאחסנת את סוללות ה- S-300 שרכשה מרוסיה בשנת 2015 בקרבת קהיר. אזכיר כי מצרים מעולם לא חשפה בפומבי את הסוללות הללו, גם לא בתרגילים מצולמים ופומביים של מערך ההגנה האווירית שלה. 

על פי הדיווח, המחסנים נמצאים בנקודת ציון 30.044365° 30.906735°, כ-30 ק״מ ממרכז קהיר. ניתן להעריך כי בעת מתיחות ביטחונית, סוללות אלו ישמשו להגנה על קהיר ועל תחנת הכוח הגרעינית El Dabaa שמצרים בונה בסביבת אלכסנדריה. כאשר זו תהיה מבצעית. 

על פי בחינה בתוכנה של גוגל, Google Earth, ניתן לראות כי הבסיס בתצורתו הנוכחית, מופיע החל מאוגוסט 2015. בנובמבר 2014, החלק שלכאורה מאחסן את הסוללות החדשות היה חסר. על פי פרסומים גלויים, מצרים רכשה את הסוללות מרוסיה במרץ 2015, כאשר קבלתן בפועל התבצעה בסביבות 2017. 

לפי פרסום של רויטרס מ2015, ״בכיר במודיעין הישראלי שעוקב אחר מאזן הנשק האזורי אמר כי מצרים רוכשת את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת של רוסיה, ה-S-300, עסקה שדווחה בתקשורת הרוסית אך לא אושרה על ידי קהיר.״

בפרסום נוסף מאותה שנה, אלוף (מיל׳) אמיר אשל, אז מפקד חיל האוויר וכיום מנכ״ל משרד הביטחון, טען בפני timesofisrael, בתשובה לשאלה האם ישראל מודאגת מדיווחים בחודש מרץ שהעלו כי מצרים רוכשת את המערכת, אמר אשל, "אתה צוחק עליי? אנחנו בשלום איתם".

אם הפרסום של חוקר המודיעין הגלוי נכון, מצרים החלה לבנות את המחסנים עבור המערכת בצמוד למועד רכישתה, תחילת 2015. ושם, על פי הפרסום, מערכות אלו שוהות עד היום. 

 

אולי יעניין אותך גם

תמונה מתוך קבוצת ״פעילות הסברה בטרמפיאדה של בסיס נבטים״ בפייסבוק

הפגנה בבסיס נבטים סביב תאוריות כמטרייל

דיונים בקבוצות פייסבוק סביב תיאוריות כמטרייל הגיעו לשערי טייסת 122 בבסיס נבטים. המפגינים טוענים כי הטייסת אחראית על ריסוס שמי ישראל בחומרים כימיים סודיים. בדובר צה״ל לא מתייחסים להפגנה