תחקיר: צבא סוריה משמש כסוחר סמים בהוראת ארמון אסד

תחקיר של העיתון ניו יורק טיימס חושף כי צבא סוריה, בהוראת אסד, עוסק בהברחת קפטגון, חומר אמפיטמיני בלתי חוקי, לעשרות מדינות

סוריה הולכת ונהפכת ל-NATCO STATE, מדינת סמים. תעשיית סמים בלתי חוקית המנוהלת בידי חברים, מכרים וקרובי משפחה של הנשיא בשאר אסאד צמחה למבצע רחב היקף של מיליארדי דולרים ההופך את סוריה למדינת סמים.

מוצר הדגל, קובע תחקיר של העיתון ניו יורק טיימס, הוא קפטגון, חומר אמפיטמיני בלתי חוקי שהוא פופולארי בסעודיה ובמדינות ערביות אחרות. בסוריה פועלות מעבדות המייצרות את החומר, אורזות א הכדורים,  מכינות את החבילות ליצוא, ורשתות הברחה גדולות מארגנות את ההברחות לשווקי חו"ל. 

התחקיר הראה כי חלק ניכר מהייצור וההפצה של הסמים מנוהל ומפוקח על ידי קציני דיוויזיית השריון 4 של צבא סוריה, יחידת עילית שמפקדה הוא מאהר אל אסד, אחיו הצעיר של הנשיא, ואחד האישים החזקים במדינה. שחקני מפתח נוספים הם אנשי עסקים מקורבים לממשלה, ארגון חיזבאללה וחברים במשפחה המורחבת של בשאר אסד.

ניו יורק טיימס כותב כיח התחקיר מבוסס על ראיונות עם אנשי ארגוני אכיפת חוק בעשר מדינות, וכן עשרות מומחים לנושא הסמים. רואיינו גם פקידי ממשל אמריקניים בעבר ובהווה. סחר הסמים התפתח על חורבות מלחמת האזרחים בסוריה, שרוששה את כלכלת המדינה והותירה מספר רב של אנשי צבא, אנשי עסקים ופוליטיקאים המחפשים מקורות הכנסה חדשים. 

ספיד לא חוקי הוא מוצר היצוא היקר ביותר. מדינות כמו יוון, איטליה וסעודיה תפסו כדורי ספיד בשווי של מיליוני דולרים שהגיעו מנמל סורי הנמצא בשליטת הממשלה בדמשק.

מדובר בחומר ששוויו ברחוב יותר ממיליארד דולר. 84 מיליון כדורי ספיד הוסתרו במטעני נייר ומתכות. שלטונות אינדונזיה תפסו 94 מיליון כדורי ספיד שהוסתרו בגלגלים של מזוודות טרולי. השנה נתפסו בכל העולם יותר מ-250 מיליון כדורי קפטגון. 

ג'ואל רייברן, מי שהיה שליח מיוחד לסוריה של ממשלת ארה"ב בתקופת הנשיא טראמפ, אמר שאין טעם לפנות לממשלת סוריה בנושא זה כיוון שהממשלה הסורית היא המייצאת את הסמים. ״הם קרטל הסמים". 
 

אולי יעניין אותך גם

By SSGT REYNALDO RAMON - commons.wikimedia, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=105145106

פרסום: צ'כיה החליטה לרכוש מל"טי ״הרון״ תוצרת התעשיה האווירית 

שרת ההגנה של צ'כיה יאנה צ'רנוחובה מסרה לדפנס פוסט שממשלות צ'כיה וישראל מקיימות מו"מ ישיר בנושא | בישראל אין התייחסות של משרד הביטחון לפרסום | העסקה, אם תצא לפועל, תהיה במודל G2G