שלב ההוכחות: שגריר ישראל באו״ם מזהה כטמ"מ איראני

ישראל זיהתה כטמ"מ שהופעל על ידי קבוצות תומכות איראן בתימן ובעירק כדגם KAS-04 (גם Samad-3) תוצרת חברת KIPAS האיראנית

ישראל זיהתה כטמ"מ שהופעל על ידי קבוצות תומכות איראן בתימן ובעירק כדגם KAS-04 (גם Samad-3) תוצרת חברת KIPAS האיראנית. במכתב למועצת הביטחון ב-17 בחודש זיהה שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן את הכטמ"מ הזה כדגם שחדר לתחום האווירי של ישראל ב-18 במאי השנה. צה"ל הודיע אז שהכלי הגיע מכיוון ירדן והופל בצפונה של ישראל.

ארדן כתב במכתבו למועצת הביטחון כי הכטמ"מ שוגר מעירק או מסוריה, וכי מדובר בכלי שטווחו 1,700 ק"מ, כלומר ניתן לשגרו מאיראן לישראל. חברת הייצור של הכטמ"מ KIPAS נתונה לסנקציות של ארה"ב בגלל קשריה עם ארגון אל-קודס, זרוע של משמרות המהפכה.

השגריר ארדן כתב, מדווח ג'יינס, כי "תוך הפרה גסה של החלטת מועצת הביטחון 2231 איראן מעבירה מערכות כטמ"מים ויכולות אחרות לשלוחיה בלבנון, בעירק, בסוריה ובתימן, תוך פגיעה ביציבות האזורית". עוד כתב השגריר ארדן כי שלושה כטמ"מים שנקראו 'שבאב' הוצגו במצעד צבאי בבגדד ב-12 ביוני ובדיאלה ב-26 בו. 
 

אולי יעניין אותך גם

צילום: משטרת ישראל

פרשנות | טוב שלמשטרה יש כלי מעקב טכנולוגיים - הדגש צריך להיות על גורמי הפיקוח החיצוניים 

כולנו רוצים לחיות במדינה עם פחות פשע וטרור, אבל לא מוכנים לשלם את המחיר הדרוש לכך. שימוש בכלי מעקב כמו זה של NSO הכרחי בעולם של ימינו עבור גופים כמו משטרה או שב״כ. הפיקוח הכרחי והדגש צריך להיות על גורמי הפיקוח החיצוניים