לפיד מודה: אמצעים קינטיים לא פתרו את הבעיה בעזה - נדרש פתרון כלכלי 

"מאז שישראל עזבה את רצועת עזה ב-2005 היא נקלעת שוב ושוב לסבבי אלימות שגורמים סבל ונזק לתושבי המדינה ולכלכלה״, אמר לפיד בכנס המכון למדיניות נגד טרור

לפיד מודה: אמצעים קינטיים לא פתרו את הבעיה בעזה - נדרש פתרון כלכלי 

צילום: רונן טופלברג

שר החוץ יאיר לפיד צייר בנאומו את המדיניות הנחוצה לישראל מול עזה. לפיד נשא דברים בכנס המכון למדיניות נגד טרור (ICT) באוניברסיטת רייכמן. 

"מאז שישראל עזבה את רצועת עזה ב-2005 היא נקלעת שוב ושוב לסבבי אלימות שגורמים סבל ונזק לתושבי המדינה ולכלכלה. המדיניות שבה נקטה ישראל עד כה לא שינתה מהותית את המצב״, טען לפיד. 

״עלינו ללכת למהלך רב שנתי, גדול, של כלכלה תמורת בטחון. זוהי גרסה ריאליסטית יותר של מה שקראו בעבר "שיקום תמורת פירוז". מטרתו של מהלך כזה היא לייצר יציבות משני צידי הגבול. 

״ביטחונית, אזרחית, כלכלית ומדינית. הקהילה הבינלאומית ותושבי עזה צריכים לדעת שהטרור החמאסי הוא המחסום בינם לבין חיים נורמליים.
 
"זו אינה הצעה לקיום משא ומתן עם החמאס. ישראל אינה מדברת עם ארגוני טרור שמעוניינים להשמיד אותה. מבחינת ישראל הגוף המייצג של הפלשתינים הוא לא החמאס אלא הרשות הפלשתינית. 

״ישראל לא תחלק פרסים לארגון טרור רדיקלי ותחליש את הרשות שעובדת מולנו באופן סדיר. ישראל לא תוותר כמובן אפילו לרגע אחד על מאמציה בתחום השבויים והנעדרים. השבת הבנים צריכה להיות חלק מכל מהלך של בטחון תמורת כלכלה.
 
"צריך להגיד לעזתים בכל דרך ומעל כל במה – החמאס מוביל אתכם לאבדון. אף אחד לא יבוא להשקיע כסף אמיתי ואף אחד לא ינסה לבנות כלכלה במקום שממנו החמאס יורה. 

״הגיע הזמן להעביר את הלחץ אל החמאס. לגרום לתושבי עזה ללחוץ על החמאס, מפני שהם מבינים מה הם מפסידים מהטרור המתמשך ומבינים מה יש להם להרוויח אם הוא יפסק. 

״שלא תהיה טעות, ישראל אינה מבקשת מאף אחד לשמור על בטחון אזרחיה. רק ישראל מספקת בטחון לישראל".
 

אולי יעניין אותך גם