בקרוב במצרים: מספנות טיסנקרופ מפתחות כצב״מ מודולרי

הכצב״מ מצויד במערכת הנעה על בסיס תאי דלק מימן וסוללות ליתיום-יון. הוא יכול לבצע פעילות מבצעית בעומקים של עד 5 ק״מ

בקרוב במצרים: מספנות טיסנקרופ מפתחות כצב״מ מודולרי

ThyssenKrupp Marine Systems

מספנת טיסנקרופ (TKMS), היצרן ממנו ישראל ומצרים רוכשות צוללות, מפתחת כצב״מ, כך לפי פרסום של janes. מדובר בפרויקט תחת השם Modifiable Underwater Mothership או MUM, שאמור להציג אב טיפוס ב2024. 

MUM הוא כצב״מ מודולרי המפותח ליישומים שונים כגון חקר ים עמוק, מחקר מדעי וביטחון ימי. העיצוב המודולרי שלו תומך בשילוב מודולים של צד שלישי והתאמות אישיות אחרות כדי לענות על מגוון דרישות המשימה. 

מודולי הבסיס והמשימה מוקפים במעטפת הידרודינמית ומתוכננים כמיכלים סטנדרטיים של 3 או 6 מטרים המאפשרים הובלה והרכבה. המודולים הבסיסיים כוללים את מערכת הגימור, הבקרה והרחף, תא הדלק ומערכת ההנעה, כמו גם מערכת התקשורת והבקרה.

הכצב״מ מצויד במערכת הנעה של תאי דלק עצמאיים (AIP) מבוססי תאי דלק מימן וסוללות ליתיום-יון. על פי TKMS, מערכת ה-AIP מאפשרת לרכב לבצע משימות סיבולת ארוכות בעומקים של עד 5,000 מטרים.

לסיכום, אם טיסנקרופ מפתחים, ניתן להעריך כי כלים כאלו יהיו ברשות מצרים בשנים הקרובות. האם יש לחיל הים אפשרות גילוי? שאלה פתוחה. 

 

אולי יעניין אותך גם

אליהו ששון. מאת פריץ כהן - קובץ זה זמין באוסף התצלומים הלאומי, לשכת העיתונות הממשלתית, מחלקת צילומים (קישור), תחת מספר מזהה: D709-054. תבנית זו אינה מעידה על מצב זכויות היוצרים של היצירה. לתבנית זו יש לצרף תבנית רישיון מתאימה. למידע נוסף ראה כאן., נחלת הכלל, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57718470

משחקי ריגול: כך עזרו שירותי הביון הישראלים לצרפתים נגד הבריטים 

פרופסור מאיר זמיר חושף טפח ממלחמות המודיעין בין צרפת לבריטניה בימי טרום הקמת המדינה. מיוחד