איראן ממשיכה לעכב את החזרה להסכמות הגרעין

המנהיג העליון חמייני: "ארה"ב עקשנית, זדונית ופחדנית. לא נקבל את דרישותיה בהסכם הגרעין" 

מנהיגה העליון של איראן אייטולה עלי חמייני הצהיר שאיראן לא תקבל את דרישותיה ה"עקשניות" של ארה"ב  בדבר חידוש שיחות וינה על הסכם הגרעין, והאשים את ארה"ב בסירוב להתחייב שלא תשוב לצאת מההסכם. "האמריקנים נהגו בפחדנות ובזדוניות", אמר חמייני בטלוויזיה בטהרן, "הם הפרו את ההסכם בכך שיצאו ממנו ועכשיו הם טוענים שאינם יכולים לערוב לכך שלא ינהגו כך שוב בעתיד".

סיבוב השיחות הששי בווינה על הסכם הגרעין הסתיים ב-20 ביוני  מיד אחרי בחירת אברהים ראיסי כנשיאה החדש של איראן. כמו חמייני כך גם ראיסי תומך בחידוש ההסכם, כותבת סוכנות רויטרס, אך מומחים סבורים שהממשלה החדשה תהיה יותר קשוחה ונוקשה, אם כי לחמייני בתוקף תפקידו המלה האחרונה באיראן, גם בנושאי פרוייקט הגרעין. 

הנשיא ביידן מבקש לחדש ולהרחיב את הסכם הגרעין ולהטיל יותר מגבלות על פרוייקט הגרעין האיראני, על ייצור הטילים ועל הפעילויות האזוריות של איראן ושלוחותיה במזרח התיכון. 
 

אולי יעניין אותך גם

Photo by Petty Officer 1st Class Ryan Litzenberger

דעה | גורל ים סין הדרומי כגורל נשק גרעיני איראני? 

נשיא ארה״ב, ג׳ו ביידן, הראה כי הוא שומר על אינטרסים של העולם החופשי באמצעות מכירת צוללות בהנעה גרעינית לאוסטרליה. האם ניתן לעשות השלכה מים סין הדרומי למהלכי ארה״ב מול הגרעין האיראני? דן ארקין במאמר דעה מיוחד