דעה | ישראל הרסה את השם של מערכות ההגנ״א הרוסיות - וזה פוגע במכירות 

הצבא הרוסי התחיל להלל את מערכות ההגנ״א שלו בסוריה ללא הוכחות להצלחות. למה עכשיו? פשוט. המערכות הרוסיות לא עוצרות את הישראליות והאמריקאיות ולקוחות התעשייה הרוסית מתחילים לשאול שאלות

בימים האחרונים עלו דיווחים המבוססים על העיתונות הרוסית כי רוסיה סיכלה מספר תקיפות ישראליות בסוריה. הרוסים טרם סיפקו לכך הוכחות. תמונות של חימוש ישראלי מנוקב, לכאורה בסוריה, צפות מידי פעם ברשת. הגיוני, בסופו של דבר, כנראה שהמערכות הרוסיות עושות את העבודה חלקית ומיירטות חלק מהחימוש תוצרת ישראל. 

אבל לא את כולו. במבחן התוצאה, זה לא עוזר לקרמלין. מערכות שמפריעות לצה״ל בסוריה מושמדות. במקרה אחד ישראל אף שלחה רמז עבה לרוסיה בדמות צילום של חימוש משמיד מערכת פנסטיר רוסית. 

כסף, כסף. ועוד פעם כסף

אחת השאלות לגבי הסערה שהרוסים עשו כעת ברשת לגבי תקיפות ישראל בסוריה, היא מדוע כעת? הרי ישראל פועלת חופשי בסוריה כבר שנים. אז למה עכשיו הרוסים עושים קולות שזה מפריע להם? ובכן, כנראה לא בגלל האיראנים, הסורים או כל מליציה אחר שצה״ל פועל נגדה בסוריה. 

הרוסים חושבים על הרוסים. את האיזון בין ישראל, איראן וסוריה, על אדמת סוריה, עושה הקרמלין באמצעים דיפלומטיים מול ירושלים או באמצעות הקשר בין צה״ל לצבא הרוסי. בשביל זה לא יוצאים לעיתונות. הסיבה שהרוסים יצאו לעיתונות והיללו את מערכות ההגנ״א שלהן, היא מכירות אמל״ח. 

התעשייה הרוסית הביטחונית היא ערוץ למטבע זר עבור הממשלה הרוסית ומערכות ההגנ״א, הן חלק עיקרי במשוואה זו. וכאשר ישראל מפציצה ללא הפרעה בסוריה , על אף מערכות ההגנ״א הרוסיות, מדינות בעולם מסתכלות ומבינות לבד. מה הן מבינות? שהמערכות הרוסיות לא מספקות תוצאות בשטח. וזה בלשון המעטה. 

וכמה אפשר לתרץ את הכשלונות של המערכות הללו ב״אלו מפעילים סורים״ או ״המערכות לא נכנסו לפעולה אלא היו במצב ניטור בלבד״ או ״ההתקנה של המערכת עדיין לא מבצעית?״. לקוחות ביטחוניים פחות מקבלים את התירוצים הללו מהציבור הרחב. אם סוריה קונה מערכות הגנ״א חדישות כמו הפנסטיר או הS-300 מרוסיה, וצה״ל ממשיך להפציץ חופשי בסוריה וכאשר צריך, גם משמיד מערכות רוסיות שמפריעות, זה אומר דרשני. ולקוחות שואלים שאלות. 

דרך אגב, לצד ההצלחות של צה״ל בסוריה, עם חימוש תוצרת ישראל או ארה״ב, עומדת המציאות שבה מערכת הS-300 או הS-400 מעולם לא הוכיחה שהיא יודעת ליירט משהו. מטוס קרב או טיל. הרוסים ממשיכים לפתח עם הצגה בשבועות האחרונים של ה-S-500, אולם הסקפטיות סביב היכולות האמיתיות של סדרת ה-S תשאר איתנו עד להצלחה מבצעית ראשונה בעולם. אם וכאשר.

סוריה: מעבדת קרב רוסית 

נחזור להתבכיינות הרוסית. רק לאחרונה דווח בעיתונות הרוסית כי התעשייה הרוסית ניסתה בסוריה כ-320 סוגי אמל״ח שונים, חדשים, בשנים האחרונות. כלומר, סוריה, כפי שטענו פרסומים שונים בשנים האחרונות, הפכה למעבדת קרב של התעשייה הרוסית. מסוקים, מטוסים, מל״טים, טילים, חימוש מגוון, מערכות קרקעיות ועוד. כל מה שרוצים לנסות, הרוסים ניסו. 

ועם זאת, עולם ההגנה האווירית בסוריה עדיין נחשב לכשל בעיני קונים פוטנציאלים. גם מערכות הל״א הרוסיות שנפרסו בסוריה, מצליחות לשבש מידי פעם שידורים בישראל, ומפריעות לצה״ל, אך לא הצליחו לשבש את החימוש הישראלי והאמריקאי עד כדי כשלון מתקפות בסוריה. 

אחת הסיבות לכך היא פיתוח חימוש ישראלי עם מנגנון ניווט עצמאי פנימי ויכולות השוואת תמונה. סיבה נוספת היא ל״א נגדי המסוגלת לספק לכלי הטיס הישראלים מרחב פעולה מספיק כדי לתקוף, גם איפה שפרוסות מערכות רוסיות. 

המרדף בין התעשייה הישראלית לרוסית אינו חדש. ישראל , כמעט בכל מלחמותיה בעבר, פגשה אמל״ח רוסי מסוגים שונים. במצרים, סוריה, עירק, ירדן, לבנון ועוד. המפגש הזה חייב את התעשייה הישראלית להתגבר על זו הרוסית. לכך יש להוסיף גם את העלייה הרוסית בשנות ה-90 שהביאה עימה הרבה ידע הנדסי מרוסיה. ידע ששיפר לאין ערוך את היכולות של התעשייה הביטחונית הישראלית. 

מילכוד 22 של הקרמלין

וכעת, בואך 2022, הרוסים בוכים שהאמל״ח ההגנתי שלהם לא עובד טוב מול הישראלי. ומה החליטו בקרמלין לעשות? לאיים על ישראל. אם ישראל תפסיק לתקוף בסוריה, בקרמלין יוכלו להמשיך לטעון שהמערכות שלהם מצוינות. ולמכור לכל מי שרוצה. הבעיה? שאם תגיע מלחמה אמיתית, עם צבא שמשתמש באמל״ח אמריקאי, אירופאי או ישראלי, הלקוחות הללו יהיו בבעיה. 

האם רוסיה אכן תחליט להפעיל בעתיד את מערכות הS-300 או S-400 מול מטוסי צה״ל? ובכן, בספק רב. אם המערכת כן עובדת והיא תפיל מטוס קרב ישראלי, בתקיפות לאחר מכן, המערכות הללו יושמדו על ידי צה״ל. אין בסוריה אף אחד שיגן עליהן והן לא מסוגלות להגן על עצמן לבד מנשק במרחק סטנדאופ. ואלו מערכות יקרות שאין לסוריה כסף לשלם עליהן. כלומר מערכות חדשות כאלו ירכשו בכסף רוסי עבור סוריה. 

אם המערכת לא עובדת, כל העולם יראה שמדובר במערכת שלא שווה את הכסף והמכירות הרוסיות יפגעו עוד יותר. זאת ועוד, מערכות כאלו, כנראה בגרסאות מתקדמות יותר שאינן לייצוא, ממוקמות מסביב למוסקבה ואתרים אסטרטגיים רוסיים להגנה מפני מתקפות אמריקאיות או אירופאיות על רוסיה. אם יתברר שהמערכות הרוסיות לא פוגעות, הקרמלין יכנס לכשל אסטרטגי מול נאט״ו וארה״ב. 

מכאן, שסביר להניח שבמציאות, הרוסים ימשיכו למכור מערכות ולטעון שהם מסכלים את התקפות צה״ל בסוריה, בלי לספק הוכחות. צה״ל ימשיך בשלו בסוריה בלי להגיד מילה על המערכות הרוסיות. בירושלים ישמרו גם על שתיקה בנושא מול הקרמלין. השיירה תעבור וכולם יהיו מרוצים. 

אולי יעניין אותך גם