מספנות ישראל חושפת קורבטה חדשה עבור השוק היווני

הקרובטה תחת שם המשפחה Themistocles תהיה ארוכה יותר מהסער-72 בכתשעה מטרים (79 מטרים). היא צפויה להגיע למהירות של 30 קשרים וטווח פעולה של 2,500 מיילים ימיים

מספנות ישראל חושפת קורבטה חדשה עבור השוק היווני

באדיבות מספנות ישראל

חברת מספנות ישראל חשפה בתערוכת DEFEA 2021, שנערכה באמצע חודש יולי באתונה, קורבטה חדשה מתוצרתה מדגם תמיסטוקלס (Themistocles). מדובר בספינה רב-תכליתית עם יכולות לוחמה נגד צוללות והגנ"א המבוססת על הקורבטה מדגם סער הנמצאת בשירות חיל הים הישראלי, הקרויה גם סער 72 ואמורה להחליף את ספינות הטילים מדגם סער 4.5 בשנים הקרובות.

אורכה של ספינת סער 72 הוא 72 מטרים, משקל הדחק של 800 טונות ומהירות מקסימלית של 30 קשרים. הספינה יכולה לשמש כפלטפורמה למסוקים ימיים ולשאת עליה כוחות מיוחדים. הספינה מתוכננת לבצע מגוון רחב של משימות כולל סיור ומעקב, מבצעיים קרביים ימיים, מניעת פעילויות פליליות וכן מבצעי חילות והצלה.

לדברי האתר Navalnews.com, הקורבטה שהוצעה לחיל הים היווני הייתה בתחילה סער 72, אולם בעת השיחות עם חיל הים היווני, החיל הבהיר היטב שהוא זקוק לגרסה הגדולה יותר שהוצעה על ידי מספנות ישראל ושותפתה היוונית, מספנות אונקס ניאוריון (Onex Neorion). בכדי לעמוד בדרישות היוונים, שתי החברות הציעו את הספינה הרחבה והארוכה יותר – תמיסטוקלס.

אורכה קורבטת תמיסטוקלס הוא 79 מטרים, רוחבה 11 מטרים וגובה שוקע (Draught) מתוכנן של מעל ל-3 מטרים. משקל הספינה צפוי להיות 950 טונות והיא צפויה להגיע למהירות של 30 קשרים ולהגיע לטווח ימי של 2,500 מיילים ימיים באמצעות ארבעה מנועי דיזל.

האתר מציין כי למרות שהצי היווני מתמקד כעת בתכנית החלפת הפריגטות שלו, מספנות ישראל מקווה לעשות רושם טוב על ידי לקיחת ההובלה בהצעתן. החברה גם בטוחה שהיא תוכל להתמודד מול תכנית EPC (Corvette Patrol Corvette), אליה הצטרפה יוון בינואר 2020.

Navalnews.com מצטט מדברי עודד בראייר, סמנכ"ל השיווק של מספנות ישראל, האומר "אני יודע שהחיל הים היווני עסוק כרגע בתכנית החלפת הפריגטות שלו וכנראה שברגע שיסיימו עמה הפרויקט הבא יהיה הקורבטות והתמיסטוקלס היא הבחירה שלנו. יש כרגע דיונים ואני מאמין כי הם מתקדמים היטב".