חברת החשמל חתמה על שיתוף פעולה בנושא חדשנות עם חברת החשמל הקפריסאית

קארין אלהרר: "הברית עם קפריסין חשובה למדינת ישראל. חתימת ההסכם  בין חברות החשמל של ישראל וקפריסין מהווה צעד משמעותי נוסף בביסוס מעמדה של ישראל כגורם דומיננטי, משפיע וחשוב במשק האנרגיה באגן הים התיכון.״

חברת החשמל חתמה על שיתוף פעולה בנושא חדשנות עם חברת החשמל הקפריסאית

קארין אלהרר. קרדיט: שלומי אמסלם, לעם

בטקס שנערך בשבוע שעבר (ד'),  בהשתתפות שרת האנרגיה, קארין אלהרר, חתמו בכירי חברת החשמל עם בכירי חברת החשמל הקפריסאית השכנה, על שיתוף פעולה בנושאי חדשנות וטכנולוגיה. מטרת ההסכמים היא העמקת הקשר והמידע בין הצדדים וקידום פיילוטים ותוכניות משותפות שונות.

במסגרת שיתוף הפעולה יוקם צוות חדשנות המורכב מנציגים ישראלים וקפריסאים, שיידונו בהזדמנויות חדשנות בנושאים של אספקת חשמל ושירותים טכנולוגיים חדשים ללקוח במאה ה-21, רשת חכמה ודיגיטציה ועוד. 

שרת האנרגיה, קארין אלהרר: "הברית עם קפריסין חשובה למדינת ישראל. חתימת ההסכם  בין חברות החשמל של ישראל וקפריסין מהווה צעד משמעותי נוסף בביסוס מעמדה של ישראל כגורם דומיננטי, משפיע וחשוב במשק האנרגיה באגן הים התיכון. ההסכם מתווסף לפעילות הענפה אותה אנחנו מקדמים בכל תחומי האנרגיה, ולשיתופי הפעולה האמיצים עם מצרים, ירדן, יוון ומדינות נוספות, שמטרתם יצירת משק אנרגטי יעיל ואמין עם השותפות באזור".

שרת האנרגיה של קפריסין, נטאשה פילידיס:  "שיתוף הפעולה בין חברות החשמל הוא חשוב וישחק תפקיד מרכזי בשימוש באנרגיות מתחדשות בשוק החשמל - אנחנו בקפריסין מעוניינים להתקדם גם בתחום הזה. המעבר בקפריסין לחשמל חכם יותר הוא חשוב ביותר והשת"פ עם חברת החשמל של ישראל ישחק תפקיד חשוב בשיתוף הידע. חשמל נקי יותר זה העתיד וההסכם הזה הוא התחלה שתועיל לשתי המדינות. אנחנו נרגשים לשתף פעולה ושמחים לתמוך בכל יוזמה שתבוא בעתיד".

נשיא הדירקטוריון של חברת החשמל הקפריסאית, פרופ' קומודרומוס: "מערכת החשמל של קפריסין הוכיחה את עצמה במהלך השנים, ותמכה בצרכי השוק. השוק משתנה לנוכח פתיחת השוק לתחרות, ואנחנו ערוכים לשפר תשתיות ושירות. מטרת השת"פ בין החברות היא לחלוק מידע כדי לקדם את היישום של טכנולוגיות חדשות ורעיונות חדשים. השוק דורש מעבר  לאנרגיה ירוקה יותר במחיר זול יותר, ואנחנו רוצים לעמוד בדרישות של השוק והאיחוד ולהטמיע טכנולוגיות חכמות".

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, (אלוף במיל) יפתח רון-טל: "השת"פ בין המדינות החל לפני 10 שנים בנסיבות טראגיות, כשחברת החשמל סיפקה לקפריסין גנרטורים לאחר פיצוץ בתחנת כח. היום בנסיבות משמחות חוזר השת"פ בין החברות ולו חשיבות רבה לקידום האינטרסים של שני הצדדים והיחסים בין המדינות.

״שווקי האנרגיה עוברים שינויים גדולים, בראש ובראשונה המעבר לאנרגיה ירוקה והמעבר לאנרגיה מבוזרת. אנחנו רואים חשיבות עליונה בקידום החדשנות והטכנולוגיה בתחומי האנרגיה, דבר שיקדם את שתי המדינות".

מנכ"ל חברת החשמל הקפריסאית, אולימפאוס פנאיוטיס: "חברת החשמל שלנו עמדה באתגרים רבים, ותרמה רבות למעבר לשימוש בגז תוך יישום תוכניות של המדינה. ההסכם הזה עם ישראל מהווה פלטפורמה ליוזמות חדשות משני הצדדים ושימוש בטכנולוגיות חדשות לקידומן".

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך: "יש לנו היסטוריה ארוכת שנים עם שכנינו. שתי החברות ניצבות כאי מבודד חשמלית בשנים האחרונות, ושתיהן מחפשות כיצד לפתח את משק החשמל. אנחנו מתמודדים עם גידולים בביקוש וזה דורש תשומת לב ופתרונות טכנולוגיים. ההסכם מבטא את הרצון של שני הצדדים לפתח טכנולוגיות שיעזרו לשמור על המשאבים ולניצול אנרגיה טוב יותר".

אולי יעניין אותך גם