עמוס גלעד: למרות המשבר בלבנון, סיכוי קטן לעימות עם חיזבאללה

גלעד בראיון לישראל דפנס: "המצב בלבנון מסוכן וחסר תקדים. צריך לפקוח עין ודרושה ערנות מודיעינית ומבצעית"

צילום: גלעד קוולרצ'יק

"נוכח המצב המסוכן וחסר התקדים בלבנון אני סבור שחיזבאללה ואיראן יפעלו עתה להעמקת השליטה שלהם בלבנון הריבונית, ומבחינת ישראל, זה מצב חמור. הם עוסקים בלבנון, בעיקר באזור שבין ביירות לגבול ובבקעת הלבנון, בבניין כוח נגדנו. אבל לא סביר שאיראן וחיזבאללה ייזמו עתה עימות צבאי עם ישראל. אין היגיון שכרגע יהיה עימות". 

ביקשנו מאלוף מיל. עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני-בטחוני במשהב"ט, להביע דעתו על המצב בלבנון, וכך אמר לישראל דפנס: "זו מדינה על סף קריסה. האזרחים חשים את זה בבירור. בבית המרקחת אין תרופות. הרווחת אלף לירות, נשארו לך חמש לירות מבחינת כוח קנייה. כחמישים אחוזים מתושבי לבנון חיים בעוני. אין ממשלה ויש שחיתות. חרירי מסרב להקים ממשלה. בצבא הלבנוני יש משבר כלכלי פנימי. הכוח היחיד במדינה שהוא מאורגן וחזק הוא חיזבאללה שהוא שלוחת איראן". 

מסקנתו של אלוף מיל. גלעד: "צריך לפקוח עין היטב. נדרשת ערנות מודיעינית ומבצעית ממדרגה ראשונה מול לבנון. צריך לדבר עם האמריקנים ועם הצרפתים. שר הביטחון הציע ללבנון סיוע, הם לא יקבלו. המעצמות חסרות אונים, ואילו לאיראן יש יכולות לשיקום אזרחי".

המצב בלבנון החמיר בסוף השבוע: מקורות ביטחוניים ישראליים אמרו שישראל תעשה הכל כדי לבלום השתלטות איראנית על לבנון. מפקד צבא לבנון גנרל ג'וזף עאון אמר שהצבא הוא המוסד היחיד במדינה שמתפקד. חיילים ערקו מהצבא בגלל היעדר שכר. היו במדינה הפגנות אלימות, בעיקר בעיר טריפולי. הלירה הלבנונית איבדה יותר מ-90 אחוזים מערכה. 

"בלבנון היו תמיד משברים, אך בעבר היו איזונים, עכשיו אין. מה שקורה שם חמור ומסוכן לנו, כי כבר היום יש לחיזבאללה בין 130 ל-150 אלף קני רקטות וטילים, ויש מפעל דיוק הטילים. הם חפרו מנהרות לכיוון שטחינו. השיעים בלבנון, במרחב שבין ביירות וגבול ישראל ובבקעה, נשלטים על ידי איראן״, מסביר גלעד. 

״הם מעצימים יכולות כדי לפגוע בישראל, וזו בעיני תופעה  אסטרטגית חמורה. המציאות בלבנון היא שחיזבאללה לא ינסו להשתלט על אזורי הנוצרים והדרוזים, אבל בישראל הם מתכוננים לפגוע. לא נראה לי שחיזבאללה יקצין עד כדי עימות כרגע, אבל צריך לפקוח עין. מלות המפתח הן ערנות מודיעינית ומבצעית".

אולי יעניין אותך גם