לטביה רוכשת כטמ"מים תוצרת טורקיה

טורקיה זוכה לעסקאות בעקבות ההצלחה של כלים בללי מאויישים במשימות מבצעיות בשמי סוריה, לוב ונגורנו קרבאך

By Bayhaluk - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53447052

לטביה מעוניינת לרכוש כטמ"מים BAYRAKTAR TB-2 מתוצרת טורקיה בעקבות ההצלחה של כלים בללי מאויישים אלו במשימות מבצעיות בשמי סוריה, לוב ונגורנו קרבאך. האתר ONYX מוסר כי משלחת לטבית בראשות שר ההגנה ארטיס פבריקס ביקרה בטורקיה ודנה ברכש הכטמ"ים.

שתי המדינות הבלטיות האחרות ליטא ואסטוניה פועלות אף הן לחיזוק יכולות הרתעה ופיתוח יכולות לחימה, כדי להתמודד עם סכנת התערבות רוסית בארצות הבלטיות. ההצלחה הגדולה של הכטמ"ם TB-2 תוצרת טורקיה הוכחה בעיקר בנגורנו קרבאך, שם הופעלו כלים אלו על ידי צבא אזרבייג'אן ופגעו קשה ביחידות של צבא ארמניה, השמידו 127 כלי רק"ם, כולל 93 טנקי T-72 ועשרות תותחים ומשגרי רקטות. בלטביה רואים בכך הישג של הכטמ"מ מול הטילים ואמצעי לוחמה אלקטרונית שבידי צבא ארמניה.  

מומחים מטילים ספק אם ניתן יהיה להגיע להישגים דומים כאשר ממול נמצאים צבאות רוסיה או בלארוס, השכנה לבלטיות, ובעיקר מול מערכות ל"א שפיתחו הרוסים. צבא ארמניה מצוייד במערכות הגנ"א רוסיות BUK  ו-TOR וכן בתותחי נ"מ, אך כנראה שמערכות הגנ"א ארמניות אלו דוכאו על ידי צבא  אזרבייג'אן, והכטמ"מים הטורקיים נטלו חלק במערכה זו. 

לטביה מפעילה כיום צבא והגנ"א מתקדמים, כולל תותחים וטילי נ"ט SPIKE (רפאל) שמשגריהם מורכבים על רק"ם תוצרת בריטניה. 
 

אולי יעניין אותך גם

משרד החוץ האמריקני אישר רכש מסוקי CH-53K לחיל האוויר הישראלי

By Cpl. Hailey Clay - dvidshub.net, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69246872

משרד החוץ האמריקני אישר רכש מסוקי CH-53K לחיל האוויר הישראלי

עלות כל מסוק כ-95 מליוני דולרים (מחיר מארינס בlot 5). עוד כ-100 מליון דולרים לכל מסוק ילכו על תחזוקה לחמש שנים, מערכות ישראליות, מנועים נוספים במחסן, סימולטורים ושעות עבודה