טבילת אש: כוכבי בביקור ראשון בפנטגון

לראשונה מאז שנכנס לתפקידו: הרמטכ"ל מבקר בוושינגטון. האם האמריקאים רוצים להבטיח שצה״ל אינו מתכנן הפתעות באיראן?
 

צילום: דובר צה״ל 

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, סיים את שני ימי העבודה הראשונים של ביקורו בארה"ב. הרמטכ״ל קיים שורת פגישות מקצועיות בפנטגון והשתתף בטקס בבית העלמין הצבאי בארלינגטון, במהלכו הניח זר באנדרטת החייל האלמוני. 

הרמטכ"ל התקבל במשמר כבוד בפנטגון על ידי יו"ר המטות המשולבים, הגנרל (****) מארק א. מילי, ולאחר מכן נפגש עם מזכיר ההגנה האמריקאי, מר לויד אוסטין. הפגישות כללו פאנל מקצועי בראשות יו"ר המטות המשולבים ובכירים נוספים בצה״ל ובצבא ארה״ב, בנוסף לשורת סקירות מודיעיניות ומבצעיות.

בפגישות נדונו סוגיות הנוגעות לאתגרים המשותפים של צבאות ארה״ב וישראל, בראשם איום הגרעין האיראני והתבססות האיראנים ברחבי המזרח התיכון. הרמטכ״ל הציג את הכשלים בהסכם הגרעין הנוכחי אשר מאפשרים לאיראן להתקדם בשנים הבאות באופן משמעותי בהיקף הצנטריפוגות ואיכותן ובכמות החומר המועשר ובאיכותו והדגיש את היעדר הפיקוח על תחום פיתוח הנשק הגרעיני. 

הרמטכ״ל עמד על הסכנה הטמונה בחזרה להסכם הגרעין המקורי והדגיש כי יש לעשות הכל על מנת למנוע מאיראן יכולות גרעיניות צבאיות. כמו כן, נדונו בפגישה סוגיות ביחס להתעצמות חזבאללה במערכות נשק וטילים מדויקים והאתגרים והמענה בזירה הפלסטינית, בדגש על רצועת עזה. 

בנוסף, הציג הרמטכ"ל למארחיו את עיקרי העשייה המבצעית, שיטות הפעולה הייחודיות וההישגים המבצעיים במבצע ״שומר החומות״. בתום הפגישות אמר הרמטכ"ל: ״הברית האסטרטגית והצבאית עם ארצות הברית מהווה נדבך משמעותי ביותר בביטחון הלאומי של מדינת ישראל. שיתוף הפעולה בין הצבאות הוא מכפיל כוח ואינטרס הדדי שהולך ומתחזק בשנים האחרונות, נמשיך לפעול יחד מול איומים משותפים במזרח התיכון.״

אולי יעניין אותך גם

By Sonaz - Own work, CC BY-SA 2.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=851723

דיווח: אלביט תשדרג מערכות לחימה של טנקים ונגמ"שים בצבא צ'ילה

אלביט מערכות נבחרה לשדרג את מערכת בקרת הירי של טנק הליאופרד בעוד חברת OIP מערכות יבשה (חברת-בת של אלביט) תחדש את מערכות התצפית והכיוון של נגמ"ש מארדר