דאגה בוושינגטון: מצרים מעדיפה רכש נשק וציוד צבאי ברוסיה ובצרפת מאשר בארה"ב  

מצרים רוצה 100 מטוסי ראפאל מצרפת ושמה פעמיה גם לאמל״ח רוסי

צילום מסך. https://youtu.be/BZ4W3toFxgw

בוושינגטון מביעים דאגה מהעובדה שבשנים האחרונות יש נטייה בולטת במצרים להעדיף רכש צבאי מרוסיה ומצרפת על פני רכש נשק וציוד צבאי אמריקני. נטייה זו עלולה להחליש את מעמדה של וושינגטון בקהיר, בעוד שארה"ב מעניקה למצרים סיוע צבאי בסך 1.3 מיליארד דולר בשנה.

מצרים רכשה מטוסי קרב בארה"ב בפעם האחרונה בשנת 2010, אז רכשה  20 מטוסי F-16. לעומת זה, בחודש שעבר נחתם הסכם לרכש 30 מטוסי קרב צרפתיים ראפאל מהדגם המתקדם F-3R, בסך הכל יירכשו 54 מטוסי קרב מסוג זה, ובחיל האוויר המצרי מעוניינים ב-100 מטוסים כאלו.

ב-2015 רכשה מצרים יותר מ-50 מטוסי מיג-21 רוסיים, ושלוש שנים אחרי כן רכשה כ-30 מטוסי קרב סוחוי SU-35, מטוסי שמירת עליונות אווירית. בצרפת רכשה מצרים שני מסוקי תקיפה, ובמשך השנים 46 מסוקי תקיפה רוסיים מדגם KA-52. מצרים הזמינה ברוסיה מערכת הגנ"א S-300, שהיא איום פוטנציאלי על ישראל. 

פרשני GLOBAL DEFENSE NEWS כותבים כי עובדות אלו של מעבר מנשק אמריקני לנשק רוסי וצרפתי במצרים מעוררות דאגה בוושינגטון בתחום האינטרסים הלאומיים האמריקניים, וחכן חששות בנושאים כמו מיקומה האסטרטגי החשוב של מצרים, השליטה בתעלת סואץ ואיומי איראן במזרח התיכון. 

הם מסכמים כי החלשת מעמדה של ארה"ב במצרים עלולה להדאיג אמריקנים רבים וגם את ישראל. לעומת זה, אלו "חדשות טובות" לרוסיה ולסין. 
 

אולי יעניין אותך גם

סוריה: אסד מחזק את משמר הרפובליקה - מתוך חשש להפיכה נגדו

אסד מרחיב את משמר הרפובליקה ומעגן את אחיזתו בו באמצעות מינויים מבני העדה העלאווית. בעוד מטרתו של המשמר לשמר את שלטון אסד, הוא יכול להיות גם מופנה נגד צה״ל ברמת הגולן. מאמר מיוחד של אל״מ (מיל׳) פסח מלובני