ממשל ביידן אישר מכירת ערכות JADM לישראל בסכום של 735 מיליון דולר

דבר העסקה נמסר לקונגרס כשבוע לפני תחילת המבצע הצבאי בעזה. בקרב המפלגה הדמוקרטית, גוברת הביקורת על תמיכת וושינגטון בישראל

נשיא ארה״ב, ג׳ו ביידן. צילום: REUTTERS/Jonatthan Ernst

ממשל הנשיא ביידן אישר  מכירת מערכות נשק לישראל בסכום של 735 מיליון דולר, והעסקה כוללת  מערכות נשק מונחות מדוייקות.

ב-5 במאי נמסר רשמית לקונגרס האמריקני דבר העסקה, כך נודע לוושינגטון פוסט, כשבוע לפני שארגון חמאס פתח בירי רקטות לעבר ישראל ותחילתו של מבצע צבאי ישראלי בעזה, שבמהלכו נהרגו קרוב ל-200 פלשתינים. העיתון מוסר כי רוב פריטי הציוד שבעסקה הם ערכות פצצות JDAM שהופכות פצצות טיפשות לטילים מונחים מדוייקים. ישראל רכשה בעבר מערכות כאלו.

דובר הוועדה לענייני חוץ של הקונגרס אישר שדבר העסקה נמסר לקונגרס וכי חברת בואינג תספק לישראל את הערכות. פרשנים סבורים שהרכש המדובר ידגיש עוד יותר את חילוקי הדעות במפלגה הדמוקרטית  בנושא ביקורת על ישראל.

הממשל האמריקני קרא להפסקת אש מיידית במבצע הנוכחי בעזה , אך הוסיף שלישראל זכות להגנה עצמית נגד החמאס, עמדה הנתמכת על ידי רוב חברי הבית. אך בקרב המפלגה הדמוקרטית יש חברים בני הדור החדש המותחים ביקורת קשה על תמיכת וושינגטון בראש הממשלה בנימין נתניהו.

חבר קונגרס מהמפלגה הדמוקרטית אמר לעיתון כי ישראל תקפה מהאוויר בניין שבו היו משרדי סוכנות הידיעות AP האמריקנית ולכן "להתיר מכירת פצצות חכמות ללא הפעלת לחץ על ישאל להסכים להפסקת אש פירושו המשך ההרג".

אולי יעניין אותך גם