זאוס מקנא: הברק-8 מגיע לטווח 150 ק״מ

בישראל בינתיים לא קונים את הברק-8 של תעשייה אווירית למערך הגנ״א קרקעי, אלא רק לספינות הסער, אבל המיירט כבר מגיע ל150 ק״מ מול קשת איומים רחבה. בועז לוי, מנכ״ל תע״א: ״אפשר להצטייד בהתאם למסגרת התקציבית״

צילום: תעשייה אווירית

לאחר השלמת סדרת ניסויים מוצלחת במערכת ההגנה האווירית 'ברק', חושפת התעשייה האווירית את הניסוי המאתגר שבמסגרתו בחנה החברה את יכולותיה של המערכת במגוון רחב של מתארים ואיומים, לרבות ביירוט מטרה בליסטית תוקפת. הטיל המיירט ברק ER (Extended Range), שפותח בתעשייה האווירית, מאפשר יירוט איומים ימיים אוויריים ויבשתיים בטווחים מוגדלים של 150 ק"מ.

הטיל הוא חלק ממשפחת מיירטי ההגנה האווירית במערכת ברק של התעשייה האווירית, הכוללת בנוסף מיירטים לטווחים של 35 ק"מ ו- 70 ק"מ ומותאמת לשימוש בפלטפורמות ימיות ויבשתיות. המיירט ברק ER, שנבחן במסגרת סדרת הניסויים, נלקח מקו ייצור במסגרת אספקה ללקוחות החברה. מערכת ההגנה האווירית 'ברק' מציגה מהפכה בעולם ההגנה האווירית ומאפשרת גמישות חסרת-תקדים למשתמשים.

הגמישות במערכת מושגת על-ידי משגרים חכמים המסוגלים לשגר ולנהל עצמאית כל תמהיל של מיירטים, ועל מערכת ניהול קרב מתוחכמת המבצעת אופטימיזציה בזמן הקרב של התאמת המיירטים לאיומים. גמישות זאת מאפשרת גם למשתמשים לבנות תמהיל מיירטים ייחודי ביציאה לכל משימה שהיא, וכן להצטייד באופן הדרגתי, בהתאם למסגרת התקציבית. 

מנכ"ל התעשייה האווירית, בועז לוי: "מערכת ברק הינה מערכת הגנה אווירית ואקטיבית בשלה ומוכחת-מבצעית שמאפשרת מקסום היכולות הנדרשות אל מול האיומים השונים ובפרט נגד מטרות בליסטיות ומספקת פתרון לשדה הקרב הנוכחי והעתידי. למערכת גירסה ימית וגירסה יבשתית הבנויות מאותן אבני בנין, ונשענות על הידע שנרכש בתעשייה האווירית בעשורים האחרונים בתחום ההגנה האווירית.

״התעשייה האווירית מפתחת ומייצרת את כלל מרכיבי המערכת - מכ"מים, משגרים, טילים ומרכז השליטה והבקרה – יכולת העומדת לרשות מספר מועט מאוד של חברות בעולם. סדרת ניסויי היירוט הארוכה והנרחבת שעברה המערכת, וזאת בתנאים קשים בים וביבשה, מהווה הוכחה ליכולות המערכת בצורה מלאה. תפיסת המודולריות והמשגרים החכמים, משתלבת היטב בדרישות הלקוחות לגמישות מירבית הן בזמן ניהול הקרב והן בהצטיידות לנוכח אתגרי התקציב הקיימים".

מערכת ההגנה "ברק" של התעשייה האווירית, היא מערכת הגנה מבצעית מהמתקדמת בעולם, מוכחת מבצעית ונמצאת בשימוש של מספר צבאות בעולם, בהם זרוע הים הישראלית וזרועות היבשה, האוויר והים בהודו, כמו גם לקוחות נוספים. "ברק" מקנה הגנה אזורית רחבה ונקודתית, בו זמנית, מפני מגוון איומי תקיפה מהאוויר, מהים ומהיבשה ובהם טילים בליסטיים, טילי קרקע קרקע, טילי שיוט, מלט"ים ומסוקים.

המערכת מאגדת מספר מערכות מפתח הנמצאות בחזית הטכנולוגיה: מגוון מיירטים בטווחים שונים בעלי ראש ביות מתקדם, מכ"ם דיגיטלי MMR או מכ"ם ה-MFSTAR לפלטפורמות ימיות, מערך שליטה ובקרה וכן משגרים- לרבות אפשרות למשגר אחוד של מיירטים בטווחים שונים מאותו משגר, וכן תקשורת וקישוריות מערכתית פורצת דרך המאפשרת למשתמש הפעלת כוח אופטימלית תוך שימוש במספר סוללות או ספינות לטובת ניהול קרב רב מימדי.

בתדרוך לכתבים, אמר דרור בר, מנהל מפעל מערכות הגנה אווירית בתע"א, כי השמדת המטרה על ידי מיירט של ברק MX נעשית או בפגיעה ישירה של הראש הקרבי או בפגיעת קירבה. גם רסיסים יכולים להשמיד מטרה. משגר המערכת הוא ייחודי בכך שיש בו יכולת לקבל מטרה, להוציא טיל, לפקד עליו תוך כדי מעופו עד פגיעה במטרה. 

את המנוע של מיירט הברק מייצרת חברת תומר. 

אולי יעניין אותך גם

אריאל חרמוני | משרד הביטחון 

דעה | האם יש כשלים במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון?

הגיע הזמן ליצור מנגנון שלא יהסס לאסור על חברה למכור תוכנת מעקב,  מזל"ט או מכ"ם למדינה או לשליט שמשטרו אינו עומד במבחן מינימלי של דמוקרטיה וערכים מערביים מקובלים. דן ארקין מטיל ספק במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון