התנגדות בסנאט להתקדמות במכירת ה-F-35 לאמירויות

יו״ר ועדת החוץ וסנאטורית נוספת הגישו הצעת חוק שנועדה לאשר את פיקוח הקונגרס על העסקה, ולמעשה לנסות לחסום אותה. ״עלינו לוודא כי מכירת נשק למדינות זרות לא תערער את היתרון הצבאי האיכותי של ישראל״

טקס חתימת ״הסכמי אברהם״ עם האמירויות ובחריין בוושינגטון, ספטמבר 2020. צילום: REUTERS/Tom Brenner

יומיים לאחר שנשיא ארה״ב, ג׳ו ביידן, אישר לקונגרס להתקדם בעסקת הענק מכירת מטוסי ה-F-35 לאמירויות, ששוויה למעלה מ-23 מיליון דולר, מגיעה תגובת הנגד: יו״ר ועדת החוץ של הסנאט האמריקני, הסנאטור הדמוקרטי בוב מננדז, יחד עם הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינשטיין, הגישו ביום ו׳ הצעת חוק שנועדה לאשר את פיקוח הקונגרס על העסקה, ולמעשה לנסות לחסום אותה.

מדובר בהגשה חוזרת של הצעת חוק שהניחו השניים באוקטובר האחרון, שמבטיחה כי כל עסקה שהיא לא תעבור לשלב מסירת המטוסים, ״אלא אם כן יוכל הנשיא למסור אישורים מפורטים לקונגרס כי טכנולוגיות המטוסים של ארה״ב, וביטחונה של ישראל, מוגנים לחלוטין״, כך נמסר מלשכתו של מננדז, אחד המתנגדים הבולטים לעסקה.  

״אני מודאג מההשלכות של מכירת מטוס הקרב המתקדם ביותר שלנו, בהתחשב באינספור שאלות להן לא ניתן מענה, בנוגע להשלכות מכירה זו על הביטחון הלאומי בארה״ב, האינטרסים הטכנולוגיים שלנו, וההשלכות על היציבות האזורית, כולל הפרמטרים המשפטיים של היתרון הצבאי האיכותי של ישראל (Qualitative Military Edge–QME)״, מסר מננדז.

״אך אם הממשל החליט להמשיך בהסכם זה מתקופת טראמפ, עלינו לעגן בחוק הגנות שמבטיחות שהטכנולוגיה הרגישה להפליא של מטוסים אלה לא נפגעת על ידי גורמים עוינים, וכן לוודא שאיחוד האמירויות נסוגה ממערכות היחסים המתפתחות שלה עם סין ומדינות אחרות״, דברי הסנאטור.

״על הקונגרס מוטלת חובה לקיים את מדיניות ארה״ב ולוודא כי מכירת נשק למדינות זרות לא תערער את ה-QME של ישראל״, הוסיפה הסנאטורית פינשטיין, מהתומכות הגדולות של ישראל. ״הצעת החוק שלנו משיגה מטרה זו על ידי הגבלת מכירות ה-F-35 – המטוס המתוחכם ביותר שלנו – עד שהממשל יאשר לקונגרס שהמכירה עומדת במטרה זו״.  

הצעת החוק אינה ספציפית לאמירויות, והיא מתייחסת לכל מצב בו תיחתם עסקת נשק עם כל מדינה שאינה חברה בברית נאט״ו, כאשר היוצאות מהכלל הן ישראל, אוסטרליה, ניו זילנד, יפן וקוריאה הדרומית. היא קוראת לסקירה מדוקדקת של הסיכונים הכרוכים בעסקה כזו ולמנגנוני אבטחה שונים.

בנוסף, דורשת ההצעה הערכה שנתית שתתבצע על ידי הנשיא – במשך עשר שנים לאחר מסירת מטוסים לכל מדינה במזרח התיכון שאינה ישראל – שתקבע האם ה-QME של ישראל עלול להימצא בסכנה בשל התעצמות כוחות נוספים באזור.

עסקת ה-F-35 עם האמירויות, אותה אישר ממשל טראמפ בנובמבר האחרון לאחר חתימת ״הסכמי אברהם״, כוללת 50 מטוסי F-35 Lightning II, עד 18 מערכות מל״טים MQ-9B ריפור, ותחמושת אוויר-אוויר ואוויר-קרקע. עם כניסתו של ביידן לתפקיד הנשיא בינואר האחרון, הקפיא את התכנית בכפוף לבחינה מחודשת – צעד שמבצע הממשל החדש לגבי כל עסקאות הנשק שאושרו בתקופת טראמפ.

אולי יעניין אותך גם

חיים טורפיאשוילי, מייסד ו-CPO פלאריום. תמונה: באדיבות החברה

פלאריום רוכשת את חברת FUTUREPLAY מפינלנד

מנכ״ל החברה: שילוב הצוות החזק של  Futureplay עם התשתית הטכנולוגיות ויכולות השיווק של פלאריום, יאפשר לנו להרחיב ולגוון את פורטפוליו המשחקים שלנו לז’אנרים נוספים