נחתם הסכם שת"פ כלכלי-מדיני-אסטרטגי בין סין לאיראן

שתי המדינות הנתונות תחת סנקציות אמריקאיות חתמו בסוף השבוע על הסכם ל-25 שנה. רוחאני הביע תקווה שסין תתמוך בעמדת איראן בנוגע להסכם הגרעין

שרי החוץ של סין ואיראן לאחר החתימה על ההסכם. צילום: סוכנות הידיעות האיראנית IRNA

ברית סין-איראן: שתי המדינות הנתונות תחת סנקציות אמריקניות, חתמו בסוף השבוע על הסכם ל-25 שנה לשת"פ כלכלי, מדיני ואסטרטגי.

שר החוץ הזיני וואנג יי אמר לעמיתו האיראני מוחמד ג׳וואד זריף: "היחסים בין מדינותינו הגיעו לרמה של שותפות אסטרטגית, וסין מבקשת לשפר את הקשרים כך שיהיו קבועים ואסטרטגיים".

ההסכם שנחתם בסוף השבוע כולל את הכללת איראן בפרוייקט התחבורה הסיני הענק "יוזמת החגורה והדרך", נתיב שישתרע ממזרח אסיה עד לאירופה. סוכנות רויטרס  מסבירה כי הפרויקט  מיועד למעשה להגדיל את השפעתה של איראן מבחינות כלכלית ופוליטית, יוזמה המעוררת דאגה רבה בארה"ב.

ההסכם האיראני-סיני נחתם בטהרן, שם נפגש וואנג גם עם הנשיא רוהאני, שהביע תקווה שסין תתמוך בעמדתה של טהרן בנושא הסכם הגרעין משנת 2015. רוהאני הביע תקווה שמדינות אירופה החתומות על הסכם הגרעין יבצעו את סעיפיו ואת כל האמור בו.

וואנג הבטיח לספק לאיראן מנות חיסון נגד נגיף הקורונה. איראן היא המדינה שנפגעה קשה ביותר מהמגפה מבין  מדינות המזרח התיכון.

אולי יעניין אותך גם

רא״ל (מיל׳) גדי איזנקוט. צילום מסך מתוך הכנס, אתר המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS)

איזנקוט: משבר סביבתי עלול להוביל למלחמה, לישראל אין אסטרטגיה לטיפול בנושא

הרמטכ״ל לשעבר אמר את הדברים בכנס שקיים המכון למחקרי ביטחון לאומי בנושא ״סביבה, אקלים וביטחון לאומי״, שדן בסוגיות אלה כחוצות גבולות ובצורך להתמודדות משותפת של ישראל ושכנותיה – חרף העוינות ההדדית