האיראנים טוענים: זה המיקום שבו הישראלים תקפו את אוניית המכולות שלנו 

על פי רב החובל של ספינת המכולות האיראנית, ה-Shahre Kord, מיקום התקיפה לכאורה היה כ-190 ק״מ מנמל חיפה

מתוך גוגל מפות

פרסום של Khaaasteh מתבסס על דברים של רב חובל של הספינה האיראנית Shahre Kord שלטענת איראן, הותקפה לאחרונה בים התיכון. על פי פרסומים ברשת, הפיצוץ ארע באמצע ספינת המכולות ובעקבותיו, נפתח חור באחת המכולות. המתקפה, לכאורה, לא שיבשה את יכולת כלי השיט לפעול. 

לפיו, ״היינו במרחק של 75 מייל מישראל, בדיוק על 33.915° N, 33.536° E, כשהותקפנו בחפץ נפץ. חצי שעה לפני האירוע ה- GPS שלנו הפסיק לעבוד במשך 15 דקות״, נכתב בפרסום. נקודת הציון נמצאת בין ישראל לקפריסין, מרחק של כ190 ק״מ מנמל חיפה. 

למרות הייחוס לישראל, אופי הפגיעה מטיל ספק בטענות האיראניות. הפגיעה היא באמצע כלי השיט, במכולה. אם כלי שיט ישראלי או צוללן היה מדביק מטען צד לכלי השיט האיראני, הפגיעה הייתה אחרת. 

אם אכן ישראל היא זו שתקפה, ייתכן ועשתה זאת באמצעות כלי טיס ולא באמצעות כלי שיט או צוללן, והטילה משהו לאמצע כלי השיט האיראני. עם זאת, הערך המוסף של פעולה כזו, לעומת הסיכון בחשיפה או פגיעה ממשית בכלי השיט (בהיבט ביטוח הספנות בקווי האספקה הימית לישראל) - אינו ברור.  

 

אולי יעניין אותך גם

אימון של הצבא האוקראיני, ארכיון. צילום: REUTERS/Valentyn Orgirenko

ארה״ב תספק סיוע צבאי מסיבי לאוקראינה

הפנטגון הודיע ביום ששי על עסקת סיוע צבאי חדשה לאוקראינה בסך 150 מיליון דולר, הכוללת מכ"ם, ציוד נגד רחפנים, ספינות סיור ומערכות שו"ב