קוריאה הצפונית מתעלמת מניסיונות ארה״ב ליצור קשר

מקור ממשלתי אנונימי דיווח כי וושינגטון ניסתה ליצור קשר עם פיוניאנג מספר פעמים בחודש האחרון, דרך מספר ערוצים, אך כי לא התקבלה כל תגובה. היום יוצאים מזכירי ההגנה והמדינה לביקור ביפן ובקוריאה הדרומית

מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג׳ונג און. צילום: KCNA via/Latin America News Agency vis REUTERS

ארה״ב ניסתה ליצור מגעים עם קוריאה הצפונית בחודש האחרון דרך מספר ערוצים, בין היתר באמצעות המשלחת של פיונגיאנג באו״ם, אך מהמדינה המבודדת לא הייתה כל היענות, כך מסר גורם ממשל אנונימי לסוכנות הידיעות רויטרס.

ממשל ביידן טרם פירט בפומבי את תכניותיו בנוגע לקוריאה הצפונית, אך ציין כי בינתיים תתבצע סקירה מקיפה של המדיניות שהתקבעה בתקופת  הנשיא הקודם, דונלד טראמפ, שהתקרב מאוד לרודן הצפון קוריאני, קים ג׳ונג און, אותו אף כינה בהזדמנויות שונות ״מנהיג דגול״ ו״איש משעשע״. עם זאת, כל ניסיון לשכנע את קים לוותר על תכניות הגרעין העלה חרס.

המקור הממשלתי ששוחח עם רויטרס אמר כי נראה שלא היה שום דיאלוג פעיל בין וושינגטון לפיוניאנג כבר למעלה משנה, ״למרות ניסיונות מרובים של ארה״ב ליצור קשר באותה תקופה״. הוא סירב להעלות השערות בנוגע לאופן בו הכתף הקרה של קים עשויה להשפיע על המדיניות האמריקנית. יוזכר, כי ביידן התייחס לקים כאל ״בריון״ ואמר שמפגש בין השניים אפשרי רק בתנאי שהאחרון ייסוג מתכנית הגרעין.

על רקע הדיווחים, יוצאים היום (ב׳) מזכיר המדינה אנת׳וני בלינקן ומזכיר ההגנה לויד אוסטין לביקור הרשמי הראשון של הממשל החדש, ביפן ובקוריאה הדרומית, כאשר השיחות עם מקביליהם צפויות להתמקד בהרחבת שיתוף הפעולה נגד האיומים מפיונגיאנג ומבייג׳ינג. בלינקן יחזור לוושינגטון דרך אלסקה, שם ייפגש ביום חמישי עם בכירים סיניים יחד עם היועץ לביטחון לאומי, ג׳ייק סליבאן.

יוזכר, כי בחודש שעבר פרסמה רויטרס דו״ח חשאי של האו״ם, שמצא כי קוריאה הצפונית המשיכה לפתח את תכניות הטילים הגרעיניים והבליסטיים שלה במהלך שנת 2020, תוך הפרה של הסנקציות, ואף ביצעה מתקפות סייבר באמצעותן הצליחה לגנוב כ-300 מיליון דולר ממוסדות פיננסיים ברחבי העולם כדי לסייע במימון. במסגרת קונגרס מפלגת הפועלים של המדינה שנערך בינואר האחרון, חשף קים פיתוחים צבאיים חדשים לכאורה דוגמת טילים גרעיניים לשיגור תת-ימי, ואמר כי ״עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי להגביר את יכולת ההרתעה הגרעינית שלנו עוד יותר, בעודנו בונים את יכולות הצבא החזקות ביותר״.

אולי יעניין אותך גם

סוריה: אסד מחזק את משמר הרפובליקה - מתוך חשש להפיכה נגדו

אסד מרחיב את משמר הרפובליקה ומעגן את אחיזתו בו באמצעות מינויים מבני העדה העלאווית. בעוד מטרתו של המשמר לשמר את שלטון אסד, הוא יכול להיות גם מופנה נגד צה״ל ברמת הגולן. מאמר מיוחד של אל״מ (מיל׳) פסח מלובני