רוסיה מפעילה טלסקופ לתצפית בנויטרונים

הטלסקופ BAIKAL GVD יתחרה בטלסקופ האמריקני הענק  ICE CUBE, שאף הוא צופה בנויטרונים כשהוא קבור מתחת לשכבת קרח באנטרקטיקה

מדענים רוסיים שיקעו בשבת את אחד הטלסקופים הגדולים בעולם בעומקו של אגם בייקל, האגם העמוק ביותר בעולם, משם יצפה הטלסקופ עמוק לתוך החלל. הטלסקופ מיועד בעיקר לתצפית בנויטרונים, החלקיק הקטן ביותר הידוע כיום, והוא הושקע בעומק שבין 750 ל-1,300 מטרים מתחת לפני המים, במרחק של קילומטר אחד מהחוף.

המדענים הסבירו ל-MOSCOW TIMES כי נויטרונים קשים מאוד לגילוי וצפייה, אך קל יותר לראותם מבעד לשכבות מים. הטלסקופ עשוי עדשות זכוכית ענקיות ומתכות. אגם בייקל קפוא בעונה זו של השנה, והמדענים צפו בתהליך השקעת הטלסקופ במים מבעד לחור בשלג. 

הטלסקופ BAIKAL GVD יתחרה בטלסקופ האמריקני הענק  ICE CUBE, שאף הוא צופה בנויטרונים כשהוא קבור מתחת לשכבת קרח באנטרקטיקה, ליד תחנת מחקר אמריקנית. באיר שולבונוב מהמכון למחר גרעיני הרוסי אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי יתרון הטלסקופ הרוסי הוא בכך שהוא שקוע באגם מים והאגם מכוסה קרח במשך יותר מחודשיים בשנה, תכונות שיקלו על תצפית נויטרונים.

הטלסקופ נבנה מאז שנת 2015 בהשתתפות מדענים מרוסיה, צ'כיה, גרמניה, פולין וסלובקיה. 
 

אולי יעניין אותך גם

ירון מורגנשטרן, מנכ״ל גלאסבוקס. צילום: באדיבות החברה

גלאסבוקס השלימה הנפקת מניות בבורסה לני״ע בתל אביב

החברה, הפועלת בתחום ניתוח ומיטוב חוויות משתמש בנכסים דיגיטליים, הונפקה לפי שיווי של 350 מיליון דולר לפני הכסף. מנכ״ל החברה: הגיעה העת שגם הציבור הישראלי ייהנה מפירות ההצלחה של ההייטק הישראלי