הסתיים הליך הפיתוח של מרגמה מדויקת לצה״ל

מפא"ת במשרד הביטחון, זרוע היבשה בצה"ל וחברת 'אלביט מערכות' חושפים את הפצמ"ר המדויק, מונחה לייזר- "עוקץ פלדה"

צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

מפא"ת במשרד הביטחון, יחד עם זרוע היבשה בצה"ל וחברת "אלביט מערכות" השלימו לאחרונה סדרת ניסויי ירי מוצלחת בפצצת מרגמה מדויקת מונחית לייזר ו- GPS בקוטר 120 מ"מ. סדרת הניסויים, שנערכה בדרום הארץ, חותמת את שלב הפיתוח של הפצמ"ר, "עוקץ פלדה", לקראת מסירה לצה"ל.

סדרת הניסויים בוצעה באמצעות שתי מערכות מרגמה משולבות צי"ד מפיתוח 'אלביט מערכות': ערכת "קשת", המותקנת על גבי נגמ"ש ומערכת "חנית", שהותקנה על רכב שטח 4X4. "עוקץ פלדה" נועד לאפשר יכולת אש מדויקת וקטלנית במטרות איכות, בשטחים פתוחים ובמתחמים אורבניים צפופים, תוך צמצום נזק היקפי ומניעת פגיעה בבלתי מעורבים. כניסתה לשימוש מבצעי תהווה מהפכה בלוחמה היבשתית ותספק לגדוד הלוחם יכולות חדשות של כוח אש אורגני, יעיל ומדויק בהפעלה עצמאית. 

ראש מו"פ במפא"ת, תא"ל יניב רותם: "עשר שנות מחקר ופיתוח הביאו אותנו לרגע הזה, שבו אנו מעמידים לרשות כוחות החי"ר בצה"ל אמצעי שובר שוויון בשדה הקרב המודרני. הפצמ"ר המדויק מעניק לכוחות החי"ר יכולת אש מדויקת שהייתה עד כה רק לטילים ולחמושים אוויריים. מדובר בפרויקט מורכב מאוד מבחינה טכנולוגית ובמוצר פורץ דרך בקנה מידה בינלאומי, שמהווה את הסנונית ראשונה בדרך לפיתוח משפחת חימושים מתקדמים נוספים״.

רמ"ח אמל"ח בזרוע היבשה בצה"ל, אל"מ אריק אביבי: ״מדובר פה ביכולת שהייתה עד היום לדרג החטיבה והאוגדה ואנחנו מביאים אותה עכשיו לרמת הגדוד כלומר לקצה המבצעי מה שמאפשר לנו יכולת קטלניות גדולה מאוד לדרג הזה״.

יהודה (אודי) ורד, מנכ"ל חטיבת יבשה ותעש ב"אלביט מערכות": "שילוב של פצמ"ר מדויק, מונחה לייזר וGPS, במערך המרגמות, מהווה קפיצת מדרגה ביכולת סיוע האש ברמה הטקטית והופך את המרגמה מאש סטטיסטית לאש מדויקת. אנו מאמינים כי פיתחנו פתרון יעיל, שמאפשר להגדיל את הקטלניות תוך צמצום משמעותי של הנזק האגבי וההיקפי".
 

אולי יעניין אותך גם

סוריה: אסד מחזק את משמר הרפובליקה - מתוך חשש להפיכה נגדו

אסד מרחיב את משמר הרפובליקה ומעגן את אחיזתו בו באמצעות מינויים מבני העדה העלאווית. בעוד מטרתו של המשמר לשמר את שלטון אסד, הוא יכול להיות גם מופנה נגד צה״ל ברמת הגולן. מאמר מיוחד של אל״מ (מיל׳) פסח מלובני