המערכה הכי ארוכה בתולדות מדינת ישראל: נוכחות צה״ל בדרום לבנון תוכר כאות מערכה 

אותות מערכה ינתנו לחיילי צה"ל ולאנשי צד"ל על השתתפותם במערכה ברצועת הביטחון בלבנון, מספטמבר 1982 ועד מאי 2000

מאת מיקי צרפתי / דובר צה"ל, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89917514

אושרה בממשלה הצעת ההחלטה שהניח שר הביטחון, בני גנץ, לפיה תאושר הענקת אותות מערכה לחיילי צה"ל ולאנשי צד"ל על השתתפותם במערכה ברצועת הביטחון בלבנון, מספטמבר 1982 ועד מאי 2000. 

בתוך כך אושרה על ידי הממשלה לקידום הצעת חוק אנשי צבא דרום לבנון ומשפחותיהם (תיקון), התשפ"א-2021, שהוגשה על ידי שר הביטחון גנץ ותאפשר להעניק את אות המערכה לאנשי צד"ל על השתתפותם במערכה. הענקת אות המערכה לחיילי צה"ל תיעשה מכוח סעיף 7 לחוק העיטורים בצבא הגנה לישראל, התש"ל-1970. 

שר הביטחון גנץ בירך על ההחלטה ואמר: "כמי שהיה החייל האחרון שיצא מלבנון- אני מרגיש היום זכות גדולה להעניק הכרה לאלפי לוחמים ואחים לנשק. כאלו ששבו הביתה, וכאלו שלא. ״הענקת האות היא גם מסר סמלי ללוחמי צה"ל בהווה המכירה בחשיבות שהמדינה מוקירה לחייליה, על המסירות, על הסיכון שהם לוקחים ועל הפעילות לשמירה על ביטחון המדינה. 

״אני מבקש להודות לרמטכ"ל כוכבי ולאגף כוח האדם שפועלים בנושא ודוחפים אותו קדימה ולמפקדי רא"ל (במיל') שאול מופז וחברי הוועדה שבחנה את מתן האות. נעשה הכל בכדי לסיים את המלאכה ולהעניק את האות בהקדם האפשרי."

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, בירך על החלטת הממשלה להענקת אות מערכה ללוחמי צה״ל ברצועת הביטחון בלבנון, וכן ללוחמי צד״ל. ״החלטת הממשלה לקבל את המלצתנו להענקת אות המערכה היא סגירת מעגל ערכית חשובה שלנו למול אלפי לוחמים אשר במשך שנים רבות פעלו בחירוף נפש להגנה על יישובי הצפון״, אמר הרמטכ״ל.

״הענקת האות גם לחברינו לנשק, לוחמי צבא דרום לבנון, היא ביטוי חשוב לברית האמיצה אשר הייתה מרכיב קריטי במימוש משימותינו ברצועת הביטחון משך כעשרים שנה. לבנו היום עם המשפחות השכולות אשר איבדו את יקיריהן בשנות הלחימה ברצועת הביטחון״.

ועד הפעולה להכרה במערכה ברצועת הביטחון בלבנון הוסיף כי ״אנו נרגשים מהחלטת הממשלה להכיר במלחמה; אנחנו מצדיעים למשפחות השכולות, לפצועי צה״ל בגוף ובנפש ולחברינו הלוחמים שזוכים כעת להערכה והוקרה על תרומתם לביטחון ישראל.

״ועד הפעולה להכרה במערכה ברצועת הביטחון מברך את שרי הביטחון, בני גנץ, ונפתלי בנט, ואת הרמטכ״ל רא״ל אביב כוכבי, על הובלתם הנחושה להכרה בתקופת הלחימה בלבנון בין השנים 1982 ל-2000 כאחת ממערכות ישראל.

״החלטת הממשלה מהווה עבורנו סגירת מעגל שנותר פתוח מיום יציאת צה״ל מלבנון במאי 2000. ביום המרגש הזה, לא נותר לנו אלא להצטרף לממשלה ולהצדיע למשפחות השכולות, לפצועי צה״ל בגוף ובנפש ולחברינו הלוחמים. מעתה והלאה, עם ישראל יתחנך וילמד על גבורתם ומסירותם של דור לוחמים שפעל במשך 18 שנים במלחמה יומיומית בלבנון״.

 

אולי יעניין אותך גם