מלכודת ל״א: האמצעי שמגן על מטוסי הF-35

מערכת מטרות הדמאה ALE-70 מקושרת במטוסי F-35 לחליפת הלוחמה האלקטרונית (ל"א) של המטוס

צילום: דובר צה״ל

אחת מיכולות השרידות המיוחדות, והנשמרות בחשאיות, של מטוסי חמקן F-35 היא נשיאת מטרות דמה  נגררות (INTERNAL TOWED DECOY SYSTEMS) מתחת לגחון המטוס, שתפקידן להסיט טילי אויב ממסלולם וגם לשבש ולחסום שידורי מכ"ם של האויב כדי למנוע נעילת טילים. 

THE WAR ZONE מדווח כי מערכת מטרות הדמאה ALE-70 מקושרת במטוסי F-35 לחליפת הלוחמה האלקטרונית (ל"א) של המטוס. הרעיון הוא שטיל אויב ננעל ומתביית על מטרת הדמה הנגררת ולא על המטוס. בפלישה לעירק ב-2003 כבר צויידו מטוסי קרב אמריקניים במטרות דמה מדגמי ALE-50 ו-ALE-55 והם פעלו בהצלחה והצילו טייסים ומטוסים.

מאז שוכללו מטרות הדמה והן נהפכו לחלק ממערכות ההגנה העצמית של המטוס. במטוס הקרב של הצי F-18 SUPER HORNET מותקנות מטרות דמה שיש להן יכולת לשבש ולחסום שידורי אויב, ובמקביל גם לשמש מטרת דמה שמסיטה טיל אויב ממסלולו ומרחיקה את הטיל מהמטוס.

מטוסי חמקן F-35 יכולים לשאת ארבע מטרול דמה בגחון המטוס, מאחורי תאי החימוש ואמצעי הנגד האלקטרוניים. במסמכים רשמיים של תכנית המטוס מוגדרות מטרות הדמה כך: מערכת ALE-70 היא חלק מאמצעי הנגד וההגנה העצמית של המטוס מפני טילים מונחי מכ"ם. 
 

אולי יעניין אותך גם

Dado Ruvic/Illustration/File Photo

זום רוכשת את Five9

השילוב של פלטפורמת התקשורת החזקה של זום עם המוקד הטלפוני החכם בענן של Five9 מיועד לאפשר לארגונים לטייב את הקשר עם לקוחותיהם