שר התקשורת אישר את העברת השליטה על IBC להוט

על פי המתווה, בפריפריה תורחב חובת הפרישה של הקבוצה ביחס של 1:1 בין מספר משקי בית בפריפריה מול המרכז

קרדיט: אריאל חרמוני

שר התקשורת אישר את בקשת IBC להעברת אמצעי שליטה בחברה לקבוצת הוט. האישור הותנה בחיבור אינטרנט אולטרה מהיר לכ-1.7 מיליון משקי בית במדינת ישראל בטווח זמן של עד חמש שנים. בפריפריה תורחב חובת הפרישה של הקבוצה ביחס של 1:1 בין מספר משקי בית בפריפריה מול המרכז. לאחר ההעברה יחזיקו בשותפות המחזיקה בגרעין השליטה בחברה (70%) סלקום, קרן תש"י והוט בחלקים שווים, ביתרת אמצעי השליטה (30%) תמשיך להחזיק חברת החשמל.

שר התקשורת בני גנץ: ״אישור הבקשה יאיץ את קצב פרישת הסיבים בישראל, יוודא שמירה על רמה תחרותית בריאה בשוק וישפר את שירותי האינטרנט באיכות השירות ובמחיר לצרכן. המהלך מיטיב עם כלל אזרחי ישראל אשר משוועים לאינטרנט מהיר בייחוד בימים אלו במשבר הקורונה.

״לאחר עשור אבוד בתחום התשתיות מדינת ישראל יכולה להדביק את הפער ולהפוך לאחת מהמדינות המובילות בקצב הגלישה. מהלך זה מהווה נדבך נוסף בסדרה של צעדים שתכליתם להציב את מדינת ישראל בשורה הראשונה יחד עם המדינות המובילות בעולם. קידום ופיתוח תשתיות תקשורת בטכנולוגיות מתקדמות, מייצרת מנועי צמיחה ומאפשרת לכלכלה הישראלית ולמשק להחלץ בקצב מואץ ממשבר הקורונה.״ 

משרד התקשורת ניהל בחודשים האחרונים עבודת מטה בבקשה להעברת אמצעי שליטה בחברת IBC, הפורשת סיבים ברחבי ישראל, לקבוצת הוט, המעונינת לרכוש חלק מהשליטה בחברה, ולספק באמצעות רשת IBC שירותים מבוססי סיב לצרכן.

בחינת הבקשה על ידי הגורמים המקצועיים במשרד בהובלת סמנכ״ל כלכלה, ד״ר עופר רז דרור, העלתה כי השלמת העסקה צפויה להרחיב באופן משמעותי את פרישת רשת הסיבים של IBC בישראל, לקצר את לוחות הזמנים לפרישה נרחבת, להקטין את התלות הקיימת למתחרים ברשת בזק, ולהפחית חסמי כניסה  למתחרים חדשים על גבי רשת סיטונאית נוספת שתאפשר אספקת שירותים מבוססי סיב לצרכן. יחד עם זאת ידרשו מהלכי אסדרה משלימים על מנת להפחית חששות תחרותיים שעולים מן העסקה, כמפורט בתנאים.
 
מהלך זה עולה בקנה אחד עם "מתווה הסיבים" - מכלול מהלכי האסדרה שהמשרד מוביל במטרה להאיץ את פרישת הסיבים ורשת האינטרנט האולטרה מהיר תוך קידום מדיניות להרחבת רמת התחרות בשוק זה. השר אישר את הצעת המדף שהעבירה IBC על בסיס תנאי המשרד בשימוע. הצעת המדף מבוססת על הסכמי ה-IRU שחתמה IBC מול בעלי השליטה בה – סלקום והוט.

במסגרת הצעת המדף שאושרה נקבעו ספים נמוכים לשימוש על ידי המתחרים: 30 אלף מנויים, 50 אלף מנויים ו-5% מהרשת. בנוסף, הצעת המדף כללה הנחת כמות לשחקנים קטנים. IBC תעניק הנחות של 5% ו-10% מהתעריף החודשי לחברות הרוכשות ממנה מעל 15 אלף מנויים. IBC מחויבת להציע את הצעת המדף על כלל חלקיה לכל חברה שתפנה אליה. השימוש בפורמט הצעות מדף מקובל באירופה, וזו פעם ראשונה שהרגולטור מצליח לעשות בה שימוש בישראל.

מנכ"לית משרד התקשורת לירן בן-חורין: ״אנחנו מאמינים שאישור העסקה יביא להאצה משמעותית של פרישת הסיבים בכל רחבי המדינה ובפריפריה בפרט. זוהי בשורה אמיתית לאזרחי ישראל, כאשר במסגרת אישור העסקה חייבנו את החברה לחבר 1.7 מיליון משקי בית כאשר כל משק בית שיחובר במרכז הארץ - יחובר משק בית בפריפריה". 

חובת הפרישה הורחבה וכוללת גם את איו"ש, על חברת ibc להסדיר את רישיונה מול קמ״ט תקשורת במנהל האזרחי.

האישור ניתן בכפוף לתנאים הבאים

חברת IBC תנמיך את חסמי הכניסה והשימוש ברשת שלה, במסגרת זו IBC תשמר את אופיה כחברה סיטונאית ותחוייב להעניק הנחות על מנת לאפשר שימוש של שחקנים קטנים ברשתה במתכונת של ספק ספקים.
 
החברה נדרשת לפרישת רשת אינטרנט אולטרה מהיר לכ-1.7 מיליון משקי בית במדינת ישראל החל ממועד אישור העסקה/מועד העברת אמצעי השליטה ועד לטווח זמן של חמש שנים, במסגרת זו תורחב חובת פרישת הרשת ביחס של 1:1 בין מספר משקי בית בפריפריה מול המרכז.
 
הוט תחוייב להציע לכל ספקי האינטרנט להצטרף לכל סל שירותים משותף שאושר לה בעבר אשר יוצע על בסיס תשתית גישה לאינטרנט של IBC בתנאים שווים ובלתי מפלים בהשוואה לספק אינטרנט בעל זיקה להוט (הוט-נט).

אולי יעניין אותך גם