תושב שדרות סיפק אמל"ח לארגוני טרור ביו"ש

באופן פרדוקסלי, תושב שדרות הסובלת מארגוני טרור בעזה, סיפק נשק לארגוני טרור ביו"ש. יורי שאולוב - תושב שדרות, הסוחר ברובי איירסופט עשה שת"פ עם סוחר אמל"ח מחברון, כך העלתה חקירת שב"כ

יורי שאולוב, קרדיט: תקשורת שב״כ

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל נעצרו לחקירה שלושה אזרחים ישראלים ושלושה תושבי חברון בחשד לסחר ברובי איירסופט ("רובי חרוזים"), וחלקי רובי איירסופט לאזור יהודה ושומרון, למטרת הסבתם לנשקים יורים המסוגלים לפצוע ולהמית אדם.

בשנים האחרונות זוהתה עלייה מדאיגה בהיקף אמצעי הלחימה המאולתרים בשטחי יהודה ושומרון, אשר משמשים, בין היתר, תשתיות טרור לפיגועים כנגד אזרחים ישראלים וכוחות צה"ל. אמצעי הלחימה המאולתרים נגישים יותר מעצם היותם זולים יותר וברי השגה לעומת אמצעי לחימה תקניים. חלק מהנשקים המאולתרים הם נשקים שהוסבו מרובי איירסופט, באמצעות החלפת קנה ומכלול. 

הנגישות לרובי איירסופט הניתנים לרכישה בחנויות בישראל, התפתחה לכדי תעשיית הסבות שהפכה רובי צעצוע לכאורה - לנשק יורה לכל דבר. בשנים האחרונות בוצעו מספר פיגועים באמצעות נשקים מוסבים, בהם פיגוע הירי סמוך למטה הארצי בירושלים באוקטובר 2009 (אזרחית ושוטר הרוגים), רצח בני הזוג הנקין ז"ל באוקטובר 2015 ומספר פיגועי ירי לעבר כוחות צה"ל בגזרת יהודה ושומרון בשנתיים האחרונות.

במרכזה של החקירה עמד יורי שאולוב - תושב שדרות, הסוחר ברובי איירסופט בחנות שברשותו. במסגרת פעילותו עסק שאולוב בשנתיים האחרונות גם בסחר ברובי וחלקי רובי איירסופט למול מחמד אבו חיה, סוחר אמל"ח מחברון, אשר מכר את אותם רובים וחלקי הרובים שרכש משאולוב, לידי גורמים שונים בחברון אשר עשו בהם שימוש לטובת הסבתם לנשקים יורים.

החקירה בשב״כ העלתה כי שאולוב מכר את רובי האיירסופט על אף שהיה מודע שישנו איסור בחוק על מכירתם לשטחי יהודה ושומרון,  ולכך שהנשקים שמכר יועדו להסבה לנשק תיקני. לשם ביצוע העסקאות מול אבו חיה, הסתייע שאולוב בשני אזרחים ישראלים - חסן אלעוברה - תושב רהט ופארס אבו אלקיעאן תושב חורה, אשר תווכו בינו לבין שאולוב וביצעו בפועל את העברת הנשקים ליהודה ושומרון.

דיווח של הפרקליטות בנושא:

היום (ד) הוגשו ע"י פרקליטות מחוז דרום כתבי אישום חמורים כנגד המעורבים בפרשיה. שירות ביטחון כללי ימשיך לפעול על מנת לאכוף את איסור המסחר ברובי איירסופט לגורמים ביהודה ושומרון, שכן נשקים אלה עלולים לעבור הסבה לנשק תיקני. מכירה של נשקים אלו מזינה תעשייה מסוכנת של ייצור נשקים מאולתרים, אשר כאמור, עושים את דרכם לידיהם של גורמי טרור ומשמשים לפיגועים כנגד יעדים ישראלים. 

על פי עובדות כתבי האישום, שהוגש באמצעות עורכת הדין אלכס דרנבוים, הנאשם יורי שאולוב (47), בעל חנות לממכר כלי איירסופט בשדרות, קשר קשר עם תושב הרשות מוחמד אבו חיה ויחד עם שני הנאשמים הנוספים- חסן אלעוברה (35) מרהט ופארס אבו קיעאן (29) מחורה, עסקו בשל בצע כסף במכירה של רובי איירסופט לשטחי הרשות, כשהם יודעים כי ניתן בקלות להסב את הרובים לכלי נשק שיכולים לגרום למוות.

במסגרת הקשר, במהלך השנים 2020-2019, העבירו הנאשמים את רובי האיירסופט וחלקים נוספים של הרובים לשטחי הרשות, וזאת על מנת למכור אותם בגדה לאחרים, ולהסב את מרבית הרובים שהעבירו לנשק שבכוחו להמית, ולעשות שימוש בציוד הנלווה, לשם הרכבת כלי נשק והחלפת חלקים בהם. לאחר שאבו חיה קיבל לידיו את הנשקים והציוד, הוא מכר אותם לאחרים תמורת סכומי כסף גדולים.

לפי חוק הפיקוח על ייצוא בטחוני וכן לפי צו הפיקוח על צעצועים מסוכנים, אסור לייצא מישראל לרשות הפלסטינית כלים המדמים כלי נשק אמיתיים, וכן כאלה המכילים צינורות מתכת.  על כן, הברחת רובי איירסופט על כל חלקיהם אסורה. מכתב האישום עולה, כי גם כאשר הוזהר שאולוב על ידי  כוחות הבטחון כי מעשיו מסוכנים מאוד כמו גם אסורים לפי חוק, המשיך לבצעם, תוך שהוא מנסה להסתירם.

בנוסף, ביצע שאולוב פעולות רבות ברכוש האסור בהיקף כולל של 170,600 ₪ לפחות, במטרה להסתיר או להסוות את מקורו, והוא מואשם גם בביצוע עבירה של הלבנת הון.

 

התיק נחקר ע"י שירות הביטחון הכללי ויחידת פח"ע ימ"ר נגב במשטרת ישראל.

אולי יעניין אותך גם