אבו דאבי רוצה חדשנות ישראלית - גם בתחום החקלאות

סאלבטורה לאבאלו (Salvatore Lavallo), מנהל ההשקעות הזרות הישירות במשרד ההשקעות של אבו-דאבי, ADIO: "חקלאות היא בין תחומי המיקוד המרכזיים שלנו"

אדוארד קוקירמן. קרדיט: GoforIsrael

"מגידול פירות וירקות, דרך שימוש בטכנולוגיות בריאות לצורך המלחמה המשותפת בקורונה, ועד לשיתוף פעולה בתחום החלל – השמיים הם הגבול למה שישראל ואיחוד האמירויות יוכלו לעשות יחד", אמר השגריר איתן נאה, הממונה הזמני המיועד בשגרירות ישראל לאיחוד האמירויות בכנס GoforUAE-Israel לביטחון תזונתי.  

הכנס המקוון, ביוזמת בית השקעות קוקירמן, וקרן קטליסט, כלל כ-1000 משתתפים, בהם סטארטאפים וחברות ישראליות חדשניות בתחום ביטחון תזונתי ומים, ומאות משקיעים מאיחוד האמירויות, שהתכנסו במטרה ליצור שותפויות אסטרטגיות והזדמנויות השקעה.

"שלוש המדינות הקטנות שחתמו על הסכמי אברהם הן גם שלוש המובילות בעולם במספר חיסונים לנפש", ציין אדוארד קוקירמן, יו"ר קוקירמן בית השקעות ושותף מנהל בקרן קטליסט. ביקרתי באיחוד האמירויות מספר פעמים בחודשים האחרונים כאשר נושא אחד שב ועלה בשיחותינו עם האמירתיים - ביטחון תזונתי, שהפך לסוגייה מרכזית עבורם, במיוחד מאז הקורונה. 

סקטור האגריטק הישראלי מפותח מאוד, נתמך על ידי הממשלה ושלוחותיה, על ידי מרכזי מו"פ ומוסדות אקדמיים. מעל 500 חברות וסטארטאפים ישראלים פעילים בתחום. 96 אחוזים מהפירות וירקות בישראל מגיעים מייצור מקומי, ומעל 80% מהמים ממוחזרים. אני בטוח שיחד נוכל לבנות שותפות חזקה ושהאזור כולו יוכל ליהנות מהשקעות ופעילות סחר משמעותית בעתיד".  

השגריר נאה, בהתבטאות ראשונה מאז מינויו ציין: מנהיגי המדינות שלנו הציבו לנו חזון, וכעת הכל תלוי בנו, במגזר הממשלתי והפרטי – להפוך את החזון למציאות מוצלחת. מציאות המבוססת על יחסי עם לעם, עסקים לעסקים, מדינה למדינה, כדי לצקת תוכן ליחסים החדשים, באופן שגם הדורות אחרנו ייהנו מפירותיהם".

בפאנל שהנחה חגי רביד, מנכ"ל קוקירמן בית השקעות, דנו הדוברים בנושא 'כיצד יכול האגריטק הישראלי לסייע לאיחוד האמירויות באתגרים של ביטחון תזונתי'. לדברי עו"ד יאיר גבע, שותף וראש מחלקת ההייטק בהרצוג-פוקס-נאמן: "העסקאות הראשונות שנראה הן השקעות גדולות מקרנות הון סיכון ופרייבט אקוויטי גדולות מאיחוד האמירויות.

"אני לא חושב שנראה השקעות רבות בחברות early-stage מקרנות הון סיכון קטנות ופמילי אופיסס בהתחשב באתגרים המדוברים. ייקח עוד קצת זמן עד שנראה קרנות הון סיכון ממוקדות מגזרים, שחלק מהן מוקמות בימים אלה ממש, יתחילו להשקיע בחברות early-stage שמהן יש לנו בשפע בישראל". 

אושרת מאיה, סמנכ"לית כספים מזה"ת ואפריקה בחברת 'נטפים' ציינה שהחברה נמצאת בתהליכי הקמה של חברה בת באיחוד האמירויות, וכן שהיא מנהלת מגעים עם שחקן מרכזי באיחוד האמירויות ובמדינות המפרץ. 

סאלבטורה לאבאלו (Salvatore Lavallo), מנהל ההשקעות הזרות הישירות במשרד ההשקעות של אבו-דאבי, ADIO: "חקלאות היא בין תחומי המיקוד המרכזיים שלנו במשרד ההשקעות של אבו דאבי." הוא ציין כי המשרד השיק קרן לתחום החקלאות בהיקף מיליארד דירהם בשנת 2019, אשר השקיעה עד כה כ-150 מליון דולר בשבע חברות.

"שתי המטרות המרכזיות שלנו בחקלאות הן טכנולוגיות ביטחון תזונתי לטובת ייצור מקומי, ודרכים חדשות לייצור מזון. אנו מעוניינים בכל טכנולוגיה שיכולה לתת מענה למטרות הללו. אנחנו בהחלט גורם מאיץ שיכול לדחוף את הטכנולוגיות הללו הן במדינה שלנו והן לאזורים אחרים בעולם", הוסיף. 

דוברים נוספים היו: ראג'ו מנון, יו"ר ושותף מנהל ב- Kreston Menon, המסייע לחברות זרות בהקמת הפעילות שלהן באיחוד האמירויות, וד"ר עמי אפלבאום, יו"ר רשות החדשנות, משרד הכלכלה והתעשייה, שסקר את האקוסיסטם הישראלי ואת פעילותה של רשות החדשנות, לרבות שיתוף הפעולה עם איחוד האמירויות הכולל בין היתר מזכר הבנות עם משרד התעשיה והטכנולוגיות המתקדמות של איחוד האמירויות ברמה הפדרלית, ועוד.

אולי יעניין אותך גם

סוריה: אסד מחזק את משמר הרפובליקה - מתוך חשש להפיכה נגדו

אסד מרחיב את משמר הרפובליקה ומעגן את אחיזתו בו באמצעות מינויים מבני העדה העלאווית. בעוד מטרתו של המשמר לשמר את שלטון אסד, הוא יכול להיות גם מופנה נגד צה״ל ברמת הגולן. מאמר מיוחד של אל״מ (מיל׳) פסח מלובני