רחפנים ישראלים יסייעו בשיקום נזקי הוריקנים בפלורידה  

חברת החשמל של פלורידה, FPL, מפעילה רחפנים של חברת פרספטו הפועלים באופן עצמאי לביצוע אבטחה ותחזוקה של קווי מתח חשמליים

באדיבות Percepto

רחפנים אוטונומיים ישראלים יסייעו בשיקום נזקי רשת החשמל בפלוריה לאחר הוריקנים. חברת החשמל של פלורידה, FPL, מפעילה רחפנים של חברת פרספטו הפועלים באופן עצמאי לביצוע אבטחה ותחזוקה של קווי מתח חשמליים, התראה מפני חדירת בני אדם או בעלי חיים, כולל תנינים משוטטים לשטח מוגבל ודיווחים על תקלות. לרחפנים הישראלים תפקיד חשוב בשימוש היומיומי וכן לאחר סופות ההוריקן שפוקדות את המדינה באיתור מהיר של התקלות וחזרה לשגרה.

יחודם של הרחפנים שהם מתרוממים מתחנת העגינה, מבצעים את עבודות הבדיקה וחוזרים באופן עצמאי לביצוע טעינה מחודשת. משך הפעולה של הרחפן בין ההטענות הוא כ-40 דקות שבמהלכן הוא גומע דרך של 6-7 ק"מ הלוך וחזור. הרחפנים מצוידים במערכות צילום יום ולילה ומשתמשים בבינה מלאכותית על מנת לזהות תקלות מבצעיות וסכנות בטחון ובטיחות בזמן אמת. רחפני פרספטו מותרים לשימוש עם מפעיל מרוחק וללא קשר עין (BVLOS) בהיתר מיוחד שניתן על ידי רשות התעופה האמריקאית.  

לדברי אריאל אביטן, סמנכ"ל פרספטו, מערכות אספקת החשמל הנמצאות חשופות באויר הפתוח מועדות בדרך כלל למאות ואף אלפי שיבושים בשנה. הרחפנים האוטונומיים, שיכולים לפעול סביב השעון ובתנאי מזג אויר קשים, מאתרים את התקלות האלו בצורה מהירה ומאפשרים טיפול מהיר והשבת יצור החשמל לרמה הרגילה. יש בכך יעול של כוח האדם ותרומה להגדלת התפוקה השנתית של החשמל.

האישור שהעניקה רשות התעופה הפדרלית FAA לפרויקט בפלורידה הוא צעד נוסף במתן היתר להפעלת רחפנים אוטונומיים ברחבי ארה"ב. מדובר בשוק עם פוטנציאל של מיליארדי דולרים, כשחברת פרספטו הישראלית היא אחת מעשר החברות המובילות בעולם, לצד חברות כמו אמזון.

חברת החשמל של פלורידה היא מהגדולות בארה"ב בבעלות של ענקית האנרגיה נקסטרה. החברה מספקת חשמל ל-10 מיליון צרכנים בעיקר מגז טבעי ואנרגיה אטומית וכן ממקורות מתחדשים של אנרגיה סולארית ורוח.

חברת Percepto נוסדה על ידי דור אבוחצירה, שגיא בלונדר, רביב רז ואריאל אביטן ומעסיקה כשבעים עובדים במשרדיה בישראל, ארה"ב ואוסטרליה והיא משרתת חברות גדולות בתחומי החשמל והאנרגיה, דלק, מכרות ותעשיות כבדות נוספות באמריקה, אירופה, אוסטרליה ובמזרח הרחוק. החברה גייסה מאז הקמתה 72.5 מיליון דולר ונמצאת בשלבי צמיחה וקליטת עובדים חדשים במרכז הפיתוח במודיעין.

אולי יעניין אותך גם