צרפת: איראן מפתחת נשק גרעיני; איראן בתגובה: ״שטויות אבסורדיות״

שר החוץ האיראני דחה את הטענות שהעלה מקבילו הצרפתי בסוף השבוע. ״התחלת את הקריירה שלך במכירת נשק לפושעי מלחמה סעודים. אתה זה שמערער את האזור שלנו״, תקף בטוויטר

הכור הגרעיני בבושהר, אורטובר 2020. צילום: REUTERS/Mehr News Agency/Majid Asgaripour

שר החוץ האיראני, מוחמד ג׳וואד זריף, דחה אתמול (א׳) את טענת צרפת לפיה טהרן נמצאת בעיצומו של תהליך פיתוח נשק גרעיני, וכינה אותה״ שטויות אבסורדיות״.

הדברים נאמרו על ידי שר החוץ הצרפתי, ז׳אן איב לה דריין, בראיון שהעניק למגזין Journal du Dimanche. הוא ציין כי קיים ״צורך דחוף״ עבור ארה״ב לשוב להסכם הגרעין, אותו נטש הנשיא היוצא, דונלד טראמפ, בשנת 2018. ״ממשל טראמפ בחר במה שהוא מכנה ׳מדיניות מקסימום לחץ׳ על איראן. התוצאה של אסטרטגיה זו רק הגדילה את הסיכון והאיום״, אמר. ״זה צריך להיפסק מכיוון שאיראן – ואני אומר זאת בבירור – נמצאת בתהליך של רכישת יכולת נשק גרעינית״.

״עמית יקר: התחלת את הקריירה שלך בממשלה במכירת נשק לפושעי מלחמה סעודים. הימנע משטויות אבסורדיות לגבי איראן״, צלף זריף בטוויטר. ״בדיקת מציאות. אתה זה שמערער את האזור שלנו. הפסק להגן על הפושעים שמנסרים את מבקריהם ושמשתמשים בנשק שלכם כדי לטבוח בילדים בתימן״, הוסיף זריף, תוך התייחסות להריגתו ולביתור גופתו של העיתונאי הסעודי ג׳מאל חאשוקג׳י, ולמעורבות הסעודית נגד החות׳ים בתימן (בלי לציין, כמובן, שהאחרונים נתמכים על ידי איראן).

איראן, כידוע, מכחישה כי היא חותרת לפיתוח נשק גרעיני, אך בשבועות האחרונים ישנן התפתחויות רבות בנושא זה, מהחשיפה על המתקן החדש שנבנה בכור הגרעיני בפורדו, ההודעה על חידוש העשרת האורניום ברמת 20%, הדיווחים על הקמת מפעל המתכת לעיבוד אוראניום, וההצהרה כי תגרש את פקחי הגרעין של סבא״א משטחה אם לא יוסרו הסנקציות האמריקניות עד ל-21 בפברואר הקרוב (כ״מחווה של רצון טוב״ לחודש הראשון של ג׳ו ביידן בתפקיד נשיא ארה״ב).

אולי יעניין אותך גם