ארה"ב: נמשכת החקירה בנושא מחדל הביטחון בבניין הקפיטול

למעלה מ-80 איש כבר נעצרו, בכללם ה״מפגין הוויקינגי״. ה-FBI קרא לציבור בבקשה לשתף כל מידע ולסייע בזיהוי המשתתפים. היום יתחיל הליך ההדחה של טראמפ בקונגרס

ג׳ייקוב אנת׳וני צ׳נסלי במהלך הפריצה לקפיטול בשבוע שעבר. צילום: REUTERS/Mike Theiler

הבולשת הפדרלית ממשיכה לבצע מעצרים נוספים בהסתערות הסתערות תומכי טראמפ על בניין הקפיטול בשבוע שעבר. אחד העצורים הוא ״המפגין הויקינגי״, ג׳ייקוב אנת׳וני צ׳נסלי (ג׳ייק אנגwלי), שתמונותיו עם קרניים לראשו, חנית בידו, כיסויי פרווה ואיפור גוף כבד הפכו לוויראליות ולאחד מסמלי האנרכיה ששלטה במעוז הדמוקרטיה האמריקני באותן שעות.

״צ׳נסלי הגיע כחלק ממאמץ קבוצתי עם ׳פטריוטים׳ אחרים מאריזונה, לבקשת הנשיא כי כל ה׳פטריוטים׳ יגיעו לבירה ב-6 בינואר״, נמסר בהודעה רשמית של משרד המשפטים. עצור נוסף ש״זכה״ לתהילה ויראלית הוא אדם כריסטיאן ג׳ונסון מפלורידה, שהרים בידיו את דוכן הנואמים של יו״ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, כשהוא מנופף ומחייך למצלמה. וגם פוליטיקאים יש שם: ביום שישי נעצר דרק אוואנס, חבר בית הנבחרים של מערב וירג׳יניה, שהתפטר מיידית מתפקידו.

סה״כ נעצרו כבר למעלה מ-80 איש, וה-FBI קרא לציבור בבקשה לשתף כל מידע ולסייע בזיהוי המשתתפים, לאור ריבוי התמונות המופיעות באינטרנט. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי לפחות תריסר מהעצורים עומדים בפני אישומים פליליים בבית המשפט המחוזי בוושינגטון הבירה. נפתחה חקירה פדרלית גם בנסיבות מותו של השוטר בריאן סיקניק, שנהרג במהומות שגבו גם את חייהם של ארבעה מהמתפרעים. למעלה מחמישים שוטרים נפצעו, כמה מהם קשה. בימים האחרונים נמצאו סביב הקפיטול בקבוקי תבערה, רובים ומטעני חבלה מאולתרים. 

בתוך שכך, נמשכת החקירה כיצד התבצע מחדל אבטחה כה חמור שאפשר הסתערות כזו, על מה שאמור להיות אחד המקומות המאובטחים ביותר בארה״ב. גורמים במערכת הביטחון אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס, כי על אף ״אותות האזהרה הבוהקים״ כי הליך אשרור הנשיא החדש מועד לפורענות, לאחר שבועות של הסתה מטעם הנשיא היוצא, דונלד טראמפ, לא היה תכנון מספק להגנה על חברי הקונגרס ועל הבניין עצמו, ומשטרת הקפיטול המונה כ-2,000 איש בלבד לא ביקשה מראש תגבורת מסוכנויות פדרליות אחרות, כמו המשרד לביטחון פנים.

עם פרוץ המהומות, נאלצה משטרת הקפיטול להתמודד עמן לבד, ללא תגבורת. מאחר ווושינגטון הבירה היא מחוז ולא מדינה, זה תפקיד הנשיא לתת פקודה למשמר הלאומי להיכנס לפעולה בעת הצורך. טראמפ, כידוע, לא עשה זאת - ולבסוף היה זה סגנו, מייק פנס (שנכח כמובן במקום מתוקף תפקידו כראש הישיבה והובהל אף הוא למקום מבטחים), שנטל את המושכות והזעיק את הכוחות. סוכנות הידיעות רויטרס מזכירה כי לטראמפ לא הייתה כל בעיה לפרוס את המשמר הלאומי במספר ערים בארה״ב בקיץ האחרון, כתגובה למחאות נגד הברוטליות המשטרתית

זאת ועוד: מושל מדינת מרילנד, הגובלת בבירה, אמר כי ביקש לשלוח מיד את כוחות השיטור של מדינתו כדי לסייע בהגנה על הקפיטול, אך האישור לו היה זקוק מטעם המזכיר הצבאי נדחה שוב ושוב, ועד שהתקבל עברו שעה וחצי קריטיות. המושל, לארי הוגן, תיאר את התחנונים של נציג מרילנד בקונגרס, שהסתתר בבונקר מאובטח, לשליחת תגבורת, ואת התסכול העז והאימה מכך שידיו היו כבולות.

ביום שישי הודיע על התפטרותו מפקד משטרת הקפיטול, סטיבן סאנד, לאחר ביקורת עזה על התנהלות הכוחות. פלוסי, שקראה להתפטרותו, אמרה כי ״היה זה כישלון של המנהיגות״. ההתפטרות תיכנס לתוקף ב-16 בינואר, ארבעה ימים לפני השבעת הנשיא הנבחר, ג׳ו ביידן. עוד התפטר מייקל סטנג׳ר, מפקד כוחות הביטחון של הסנאט, לאחר שמנהיג המיעוט בסנאט, צ׳אק שומר, אמר שיפטר אותו בעצמו כאשר יהפוך להיות מנהיג הרוב עם כניסתו של ביידן לתפקיד. היום (שני) יתחיל תהליך ההדחה של טראמפ בקונגרס.

אולי יעניין אותך גם

אילוסטרציה. צילום: משטרת ישראל

פרשת הפדופיליה ברשת נגד בנו ריינהורן הסתיימה ב14 שנות מאסר בפועל

ריינהורן הודה בכתב-אישום מתוקן שכלל 30 אישומים, מתוכם 8 אישומים של אינוס וירטואלי או מעשה סדום וירטואלי בנסיבות אינוס, והשאר – עבירות של מעשים מגונים מקוונים, יצירת פרסום תועבה ובו דמותו של קטין, החזקת חומרי תועבה, וכן גניבת זהות