נגמ"ש 'כוח וגנר' הרוסי נראה ברפובליקה המרכז אפריקנית

מדובר ביחידה צבאית פרטית סודית למחצה, אשר על פי דיווחים נשלחת לאזורי סכסוך כמסווה לנוכחות צבאית רוסית. הנגמ״ש המיוחד ידוע בכינויו ״רכב וגנר״

נגמ״ש URAL. צילום: Vitaly V. Kuzmin via commons/wikimedia/org

שכירי חרב רוסיים באפריקה? נגמ"ש רוסי כבד ונדיר השייך ל'כוח וגנר', כוח צבאי פרטי הפועל בהשראת ממשלת רוסיה, נראה בעיר בנגי, בירת הרפובליקה המרכז אפריקנית רוויית הסכסוכים האלימים.על פי ידיעה באתר Defense Blog, מדובר בנגמ״ש המיוחד URAL, השוקל שישה טונות, שידוע בכינוי 'רכב וגנר'.

'כוח וגנר' היא יחידה צבאית פרטית סודית למחצה שפעלה בלוב, בסודן בסוריה ובמזרח אוקראינה. הכוח מונה כמה מאות לוחמים שנשלחים לאזורי סכסוך כמסווה לנוכחות צבאית רוסית, ועל פי דיווחים ממומן על ידי הטייקון הרוסי ייבגני פריגוזין, איש עסקים שסומן בארה"ב כמי שהיה מעורב בבחירות לנשיאות  בשנת 2016.

ניו יורק טיימס מתאר את 'כוח וגנר' כזרוע של משרד ההגנה הרוסי או של המודיעין הצבאי הרוסי. אימוני הכוח מבצעים במתקנים של משרד ההגנה. הנגמ"ש שנראה ברחוב בעיר בנגי הוא כלי רכב משוריין כבד, חסין מוקשים, חמוש, ונבנה במפעלי POLIS השייכים לפרגוזין.

אולי יעניין אותך גם

באדיבות מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ויד יצחק בן-צבי

כיצד התפתח המיתוס על יחידה 101?

מבוסס על מחקרה של ד"ר אפרת זקבך, הספר החדש "אגדה וזיכרון: מיתוס יחידה 101 בשיח הציבורי בישראל" מתאר באמצעות סיפורה של היחידה הצבאית את עיצובה של תודעה קולקטיבית ישראלית. הוצאת הספרים של מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ויד יצחק בן-צבי