בצל החשש מהנוכחות הטורקית: משלחת מצרית ביקרה בלוב

מדובר בביקור הראשון מעין זה מאז פרוץ מלחמת האזרחים במדינה בשנת 2014. מצרים תומכת בממשלת המורדים, בראשות הפטר, אך מוטרדת מחוסר היציבות במדינה וממעורבותה הגוברת של טורקיה

תמונה: מתוך אתר ה-GNA

משלחת מצרית ביקרה אתמול (א׳) בלוב וקיימה שיחות בטריפולי עם גורמים מממשלת ההסכמה הלאומית, ה-GNA. מדובר בביקור הראשון מעין זה מאז פרוץ מלחמת האזרחים בלוב בשנת 2014, בין ה-GNA המגובה על ידי האו״ם לבין הממשל היריב במזרח המדינה, תחת פיקודו של ח׳ליפה הפטר. אתר אל-ג׳זירה מדווח כי מצרים, התומכת בהפטר, מודאגת מחוסר היציבות במדינה וכן ממעורבותה הגוברת של טורקיה לטובת ה-GNA, בה היא תומכת צבאית באופן נרחב.

בראש המשלחת המצרית לטריפולי עמד סגן מפקד שירותי המודיעין הכללי במדינה, איימן בדיאה, והבכירים הלובים כללו את שר הפנים של ממשלת ההסכמה הלאומית, פתחי בשאג׳ה, ואת ראש המודיעין במערב לוב, עמאד טרבלסי. אתר אל-שרק אל-אווסט מדווח כי השיחות התמקדו באתגרים ביטחוניים משותפים ובחיזוק שיתוף הפעולה בין קהיר לטריפולי (בהקשר זה יש לציין כי לפני כשבוע נפגש ראש המודיעין המצרי, עבאס כמאל, עם ח׳ליפה הפטר בבנגזי). עוד שוחחו הצדדים על  אפשרויות לתמיכה ברגיעה עליה הוסכם בסוף חודש אוקטובר ובדרכים לפתור את המשבר במדינה ״בדרכי שלום״.

אל-שרק אל-אווסט מציין כי מצרים, שכאמור מטפחת קשרים חזקים עם הממשל היריב במזרח, מגלה בשבועות האחרונים סימנים כי היא נפתחת ל-GNA, ואף ביקרה באתר השגרירות בטריפולי, הסגורה מזה שנים, במה שמתפרש אולי כאיתות לפתיחתה המחודשת ולתחילתו של ניסיון להשיב את היחסים הדיפלומטיים על כנם.

אולי יעניין אותך גם