לירות על דמשק בלי לעבור את הגבול: תותח אמריקני פגע במטרה במרחק 70 ק"מ

שלושה פגזי אקסקליבר M982A1 נורו מתותח ERCA הנמצא בשלבי פיתוח בעת ניסוי ירי באזור האימונים יומה באריזונה. הפגז השלישי פגע במטרה

Credit: US Army

תותח של צבא ארה"ב פגע במטרה במרחק של 70 ק"מ (43.5 מייל), כך מדווחים מקורות צבאיים בארה"ב, במה שמהווה ציון דרך בשאיפה לפתח תותחים בעלי טווח ארוך ככל שניתן. שלושה פגזי אקסקליבר M982A1 נורו מתותח ארטילריה מטווח מורחב, (Extended Range Cannon Artillery), הנמצא כעת בשלבי פיתוח, במסגרת ניסוי ירי באזור האימונים יומה באריזונה. הפגז השלישי אף פגע במטרה.

מבחינת צבא ארה"ב, הרחבת טווח התותחים נמצאת בראש סדר העדיפויות, שכן הוא מנסה להתמודד עם יריבים פוטנציאליים מתקדמים כמו רוסיה וסין. הצבא מעוניין לפתח מערכות שיוציאו יחידות צבא מחוץ לטווח כוחות היבשה של האויב. "אני לא חושב שליריבים שלנו יש את היכולת לפגוע במטרה במרחק של 70 ק"מ", אמר בריגדיר ג'נרל ג'ון ראפרטי, מפקד הצוות המשולב לירי מדויק ארוך-טווח בצבא ארה"ב.

תותח ה-ERCA מסתמך על שלדת תותח הוביצר M109A7 פאלאדין ומשתמש בקנה תותח בן 58 אינץ׳, לעומת קנה התותח בן 39 האינץ׳ הנמצא בתותחי הוביצר אחרים. לדברי צבא ארה"ב, עבודת התכנון על גרסה סופית של התותח אמורה להסתיים בשנת 2021, בתקווה שניתן יהיה להכניסו לשירות עד שנת 2023. לדברי מפקדי הצבא, ירי מדויק ארוך-טווח של כוחות היבשה הנו חלק חשוב במאמץ המודרניזציה בכדי להעניק לכוחות יתרון מכריע בקרבות עתידיים.

אולי יעניין אותך גם