אושרו המלצות ועדת המומחים לבחינת פיתוח תחום ה-AI

פורום תל"מ אישר את המלצות ועדת המומחים לבחינת פיתוח תחום זה, ויפעל לקידום מהיר של המלצות הוועדה שהוגדרו בדחיפות הגבוהה ביותר, בהיקף של למעלה מחצי מיליארד ש"ח       

BIGSTOCK: Copyright: DevinQuotes

פורום תל"מ (תשתיות לאומיות למחקר) אישר היום את המלצות ועדת הבדיקה העצמאית, בראשות ד"ר ארנה ברי, שהוקמה על ידו בחודש פברואר לשם בחינת תחום הבינה המלאכותית והיקף התערבות הממשלה הנדרשת, וכן קבע שיפעל לקידום מהיר של הפעימה הראשונה של המלצות הוועדה שהוגדרו בדחיפות הגבוהה ביותר.

חברי הפורום, הכולל את רשות החדשנות, הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), מפא"ת (משרד הביטחון), משרד המדע והטכנולוגיה ומשרד האוצר, מינו את ד"ר ארנה ברי לעמוד בראש הוועדה שכללה מומחים מהאקדמיה והתעשייה. במסגרת פעילותה קיימה הוועדה פגישות רבות, בין היתר עם גורמים מובילים בתחומי התעשייה, הביטחון והממשל, חוקרים מובילים באקדמיה ומומחים זרים מובילים בתחומם. כמו כן, סקרה הוועדה תכניות דגל שונות שיושמו במדינות אחרות בעולם ודו"חות רלוונטיים אחרים שנכתבו בנושא.  

דו"ח הוועדה מציין את הצורך הקריטי והעיתוי הדחוף ליישום מסקנותיה, על מנת לייצר מובילות בתחומים מסוימים וכן מניעת נחיתות מול מדינות אחרות בתחום, אשר הינו בעל משמעות על היבטים רחבים במשק הישראלי – הכלכליים, האזרחיים והביטחוניים. במסגרת המלצות הוועדה, הוגדרו הצעדים שהינם ברמת הדחיפות הגבוהה ביותר לשנים הקרובות, אשר מומלץ להתחיל את יישומן באופן מיידי: הקמת תשתית מחשוב על בחומרה מופחתת (HPC) בסך של 270 מלש"ח, פרוייקטי מו"פ גנרי בדגש על יכולות NLP בסך של 180 מלש"ח וכן תקציב להכשרת כוח אדם ורכישת ציוד מתקדם באקדמיה בסך של 100 מלש"ח. בנוסף, ההמלצות כוללות יצירת סביבה רגולטורית תומכת לקידום התחום וכן הבטחת גישה לפרויקט הענן הציבורי נימבוס.

התכנית הלאומית צפויה להיות מנוהלת על ידי ועדת היגוי שתכלול את נציגי הגופים החברים בפורום תל"מ, שתמנה מנהל מטעמה, והיא תלווה על ידי ועדה מדעית שתורכב ממומחים בארץ ובעולם.  עוד סוכם כי בשלב הבא המלצות הוועדה יוצגו לדרג המקצועי והמדיני במשרדי הממשלה הרלבנטיים, על מנת להביא לקידום מהיר של ההמלצות שהוגדרו כדחופות ביותר.   

אולי יעניין אותך גם

IRNA - The President-elect, Seyyed Ibrahim Raisi

נבחר נשיא איראני חדש

בחירתו של ראיסי והחלשותו של המחנה המתון, מעלה את הסבירות שאיראן בראשותו תמשיך במדיניותה מול ישראל ואולי אף תקצין את פעולותיה