קואליציית חברות היי-טק נגד NSO 

גוגל, סיסקו ו- VMware מצטרפות למיקרוסופט כדי להתנגד לקבוצת NSO לצד פייסבוק. המשפט בארה"ב הגיע לבית המשפט לערעורים

bigstock

המשפט של פייסבוק נגד NSO, והתקיפה האחרונה על חברת Solarwinds, הביאו חברות ענק מעולם ההיי-טק להכריז רשמית שהם נגד כלי תקיפה בסייבר. וחברת NSO, המהווה את אחד המותגים החזקים בשוק זה, הופכת לשק חבטות. על פי דיווח של techcrunch, גוגל, סיסקו ו- VMware מצטרפות למיקרוסופט כדי להתנגד לקבוצת NSO. 

קואלייצית החברות נעמדו לצד פייסבוק בתביעה שלה נגד NSO בבית המשפט לערעורים בארה"ב. המאבק המשפטי בין החברות הגיע לערעורים כיוון שNSO טוענת שאי אפשר לתבוע אותה בארה"ב. בהפשטה, הטיעון מתבסס על כך שהחברה מוכרת למדינות לאום והן מפעילות את המערכת. לכן, היא זכאית לחסינות נגזרת מהמדינות שהיא מוכרת להן. פייסבוק לעומת זאת, מנסה לשכנע את המערכת המשפטית האמריקאית שאפשר, וצריך. 

ההתנגדות לNSO מצד מיקרוסופט (שכלל הנראה דחפה את שאר החברות בנושא), החלה לאחר הפריצה ל Solarwinds שהביאה גם לפריצה למיקרוסופט. חשוב לציין כי לNSO אין קשר לפעולה המיוחסת על ידי מחלקת המדינה לביון הרוסי. עם זאת, טוענים במיקרוסופט שעצם הפיתוח של כלים כאלו, מסכן את כל התעשייה והמשק. NSO, בהקשר זה, משמשת כסמל לכל תחום הסייבר ההתקפי. 

"חברת המחשה אחת במגזר חדש זה היא קבוצת NSO, שבסיסה בישראל וכעת מעורבת בהתדיינות משפטית בארה"ב. NSO יצרה ומכרה לממשלות אפליקציה בשם פגסוס, שניתן להתקין במכשיר פשוט על ידי התקשרות למכשיר באמצעות ווטסאפ; בעל המכשיר אפילו לא היה צריך לענות. על פי WhatsApp, לקוחות NSO השתמשו בפגסוס כדי לגשת ליותר מ -1,400 מכשירים ניידים, כולל אלה השייכים לעיתונאים ופעילי זכויות אדם", כותבים בבלוג מהימים האחרונים באתר מיקרוסופט

"NSO מייצגת את המפגש בין טכנולוגיה מתוחכמת במגזר הפרטי לבין תוקפים של מדינת הלאום. סיטיזן לאבס, מעבדת מחקר באוניברסיטת טורונטו, זיהתה יותר מ -100 מקרים בנוגע ל- NSO בלבד. אבל היא לא לבד. שמועות על חברות אחרות הולכות ומצטרפות למה שהפך לשוק טכנולוגיה עולמי חדש של 12 מיליארד דולר." 

"[...] הזדמנות מוקדמת לממשל ביידן-האריס תגיע במקרה של משפט ערכי הנוגע לקבוצת NSO עצמה. NSO ערערה על קביעת בית משפט כי היא אינה חסינה מטענות כי הפרה את החוק בארה"ב על ידי גישה למכשירים ניידים ללא אישור. טענתה היא שהיא חסינה מפני החוק האמריקני מכיוון שהיא פועלת בשם לקוח ממשלתי זר ומכאן היא חולקת את החסינות החוקית של הממשלה הזו. המתכון המוצע של NSO יהפוך בעיה גרועה עוד יותר, ולכן מיקרוסופט מצטרפת עם חברות אחרות בהתנגדות לפרשנות זו. על מינהל ביידן / האריס לשקול השקפה דומה. 

"הגישה המשפטית של NSO, בעוד שהיא מרתיעה, עושה שירות לעולם על ידי הדגשת הדרך הדרושה לסיכול מערכת אקולוגית חדשה זו של מתקפות סייבר. זה כדי להבטיח שחוקים מקומיים אוסרים בבירור על חברות לסייע לממשלות לעסוק במתקפות סייבר בלתי חוקיות ופוגעניות ומשקיעים לממן אותן ביודעין."

תגובת NSO

"כחברה הראשונה בעולם שהובילה לגיבוש ואימוץ עקרונות רגולטוריים ומדיניות ציות לעיסוק בתחום, אנו מצטרפים לקריאות של מיקרוסופט, לקיים מדיניות גלובלית מחייבת, שתאפשר למדינות להתגונן בפני מתקפות סייבר מצד גורמים מעצמתיים ופרטיים חסרי אחריות."

אולי יעניין אותך גם