תרחיש סעודיה: הושלמה בהצלחה סדרת ניסויי יירוט של מערכת הנשק "שרביט קסמים"

לאור ההצלחות של האיראנים בסעודיה, מינהלת "חומה" במשרד הביטחון וה-MDA האמריקני השלימו בהצלחה סידרת ניסויי יירוט של "שרביט קסמים"

תרחיש סעודיה: הושלמה בהצלחה סדרת ניסויי יירוט של מערכת הנשק "שרביט קסמים"

קרדיט: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
 

מנהלת "חומה" במפא"ת (המנהל למחקר ופיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית) של משרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA), השלימו בהצלחה סדרת ניסויי יירוט של מערכת הנשק "שרביט קסמים" ("קלע דוד"), אל מול איומים המדמים טילי שיוט וטילים בליסטיים. הניסויים בוצעו בהובלת חברת "רפאל" משדה ניסויים במרכז הארץ, בהשתתפות חיל האוויר וזרוע הים. 

במסגרת הסדרה מנהלת "חומה" במפא"ת וחברת "רפאל" הדגימו בהצלחה גם את יכולותיה של מערכת "כיפת ברזל" ליירט טילי שיוט, כלי טיס בלתי מאוישים ומגוון של איומים. עוד הוכחה יכולת קישוריות רב-שכבתית של כלל מערכות ההגנה מטילים (חץ, שרביט קסמים וכיפת ברזל), שתאפשר למערכות לנהל במשותף את האיומים ולהוסיף הזדמנויות יירוט בזמן עימות.

בסדרה השתתפו נציגי ה-MDA האמריקני והתעשיות המעורבות בפיתוח מערכת הנשק: חברת "רפאל" הינה הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק "שרביט קסמים", בשיתוף עם חברת  "Raytheon" האמריקנית. חטיבת "אלתא" של התעשייה האווירית פיתחה את מכ"מ ה-MMR. חברת "אלביט מערכות" פיתחה את מערכת השליטה והבקרה "שקד זהב".

שר הביטחון גנץ שהגיע לבקר בניסוי וצפה באחד היירוטים שביצעו מערכות שרביט קסמים וכיפת ברזל, אמר: "אני מברך על הניסוי המוצלח, שבחן לראשונה יירוט משולב רב שכבתי של כלל מערכת ההגנה של מדינת ישראל. מדובר במערך מהמתקדמים בעולם, שמעניק למדינת ישראל הגנה מפני איומים מזירות קרובות ורחוקות."

ראש מנהלת חומה במפא"ת שבמשרד הביטחון, משה פתאל: "מערכת הביטחון, יחד עם התעשיות הביטחוניות, הוכיחה בשבועות האחרונים בסדרת ניסוים מורכבת מאין כמותה, כי למדינת ישראל יש יכולת רב שכבתית ורובוסטית להתמודד מול איומים שונים- טילי שיוט, כלי טייס לסוגיהם ואיומים בליסטים. בפעם הראשונה הוכחנו בסדרה ארוכה של ניסויים מענה משולב ורב שכבתי, הכולל בתוכו את מערכות הנשק "כיפת ברזל", "שרביט קסמים" ו"חץ"".

סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת מערכות הגנה אווירית ברפאל, תא"ל (מיל') פיני יונגמן: "היכולת שהוכחה בסדרת הניסויים מבטיחה למדינת ישראל ביטחון רב יותר, להתמודדות עם איומים קיימים ועתידיים. כאשר מערכות ההגנה הרב-שכבתית משתלבות יחד, הן יכולות להתמודד עם מספר איומים בו זמנית, עם סוגי איומים בו זמנית ולתת הגנה טובה הרבה יותר לאזרחי מדינת ישראל".

אולי יעניין אותך גם

צילום מסך, מתוך אתר האינטרנט של BreezoMeter

BreezoMeter הישראלית משיקה כלי שיאפשר מעקב וניטור אחר שריפות והתפשטותן

הטכנולוגיה החדשה תאפשר למשתמשים לקבל יכולת מעקב ונראות מלאה אחר שריפות יער פעילות ואחר איכות האוויר שהם נושמים. השירות כבר ניתן באמצעות האינטרנט של החברה, ובהמשך יהיה זמין גם באפליקציה החינמית